Papież: nawet w Afryce katolicyzm jest zagrożony! - zdjęcie
11.11.14, 19:12Papież Franciszek (fot. Wikipedia)

Papież: nawet w Afryce katolicyzm jest zagrożony!

4

Takiego optymizmu nie podziela chyba do końca Ojciec Święty Franciszek. Powiedział wczoraj biskupom Afryki Zachodniej, że wiara katolicka jest bardzo zagrożona także w Afryce! 

Jak podaje "Radio Watykańskie", Wikariusz Chrystusa wskazał, że ogromne niebezpieczeństwo dla katolicyzmu na Czarnym Lądzie stwarza sekularyzacja. Do tego dochodzą rozmaite religijne propozycje, które dają katolikom łatwe rozwiązania, niewielkie wymogi moralne.

Franciszek podkreślił z tego powodu wielką konieczność formacji wiernych świeckich: muszą wnosić w społeczeństwo Ewangelię i dzięki temu nie dopuścić do marginalizacji wiary w życiu publicznym.

Papież zwrócił też uwagę na duszpasterstwo rodzin, które ma ogromną wagę dla rozwoju wiary w rodzinach i życiu społecznym. To właśnie dzięki niemu rodzą się też liczne powołania kapłańskie i zakonne – a kościół w Afryce bardzo ich potrzebuje.

Wreszcie Ojciec Święty zachęcał do dialogu z muzułmanami, bo dialog taki może zapobiec rozwojowi fundamentalizmu.

bjad

Komentarze (4):

anonim2014.11.11 20:25
Rozumiem, że to dzięki dialogowi z muslimami katolicyzm w Afryce zacznie rozkwitać
anonim2014.11.11 22:55
Czyli chyba nie jest tak dobrze jak miało być.
anonim2014.11.12 6:06
Ale za to w Polsce katolicyzm prężnie się rozwija i kwitnie bujnie jak nigdzie na świecie, więc nie jest tak źle. Bp Gądecki nie pozwoli zwiędnąć Kościołowi kat. w Polsce. A w razie czego wezwie do zamieszek ogólnopolskich w obronie Kościoła i katolicyzmu, tak jak to było z Golgotą Piknic.
anonim2014.11.12 16:33
@ Sperans Nie martw się, Szwecja przyjmując co roku tysiące muzułmańskich imigrantów z trzeciego (a według mnie nawet czwartego) świata w pocie czoła pracuje by się cofnąć do epoki kamienia łupanego :P