Papież ratujący Żydów wzorem świętości - zdjęcie
04.06.13, 07:51Jan XXIII (Fot. Wikimedia Commons)

Papież ratujący Żydów wzorem świętości

3

„3 czerwca 1963 roku, o godzinie 19:49 (dzień po Zesłaniu Ducha Świętego), w wyniku krwotoku związanego z wcześniej zdiagnozowanym rakiem żołądka, Jan XXIII zmarł. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Nie mam innej woli, jak tylko wolę Boga. Ut unum sint!" (Aby byli jedno!). W swoim testamencie, nawiązując do duchowości franciszkańskiej, z jaką związał się we wczesnych latach młodości, pisał: "Pozory dostatku często zasłaniały ukryte ciernie dotkliwego ubóstwa i uniemożliwiały mi dawanie zawsze z taką hojnością, jakiej bym pragnął. Dziękuję Bogu za tę łaskę ubóstwa, które ślubowałem w młodości, ubóstwa ducha, jako kapłan Serca Bożego, i ubóstwa rzeczywistego, co mi dopomogło, by nigdy o nic nie prosić, ani o stanowiska, ani o pieniądze, ani o względy, nigdy, ani dla siebie, ani dla mojej rodziny, czy przyjaciół". (brewiarz.pl)

Zasługi Jana XXIII, są bardzo duże w wielu dziedzinach, jest on osobą, która znacznie wpłynęła na losy Kościoła. Niemniej może szczególnie niedoceniana jest jego rola, podobnie z resztą jak wielu innych duchownych, w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Angelo Roncalli, był w czasie II wojny światowej delegatem apostolskim w Turcji i Grecji. Stworzył w Stambule sieć kontaktów i możliwości schronienia, która pomagała Żydom uciekającym przed nazistami. Dokumenty w tej sprawie są gromadzone przez instytut Yad Vashem. „Badania prowadzone wspólnie przez Fundację Wallenberga i Komitet Roncallego, z udziałem czołowych historyków, ukazują odważną postawę delegata apostolskiego, który korzystając ze statusu dyplomatycznego wysyłał świadectwa chrztu i imigracji do Palestyny dla Żydów węgierskich. „Pomagał też Żydom słowackim i bułgarskim, a także innym ofiarom nazizmu” – czytamy w komunikacie. Obydwie instytucje apelują też do burmistrzów całego świata, by upamiętniali osobę Jana XXIII, stawiając jego pomniki i popiersia. „Wszyscy ludzie dobrej woli, niezależnie od wyznawanej wiary czy rasy powinni uznać bohaterską postawę Angelo Roncallego i mają obowiązek moralny, by młodym pokoleniom ukazywać jego dziedzictwo” – stwierdza komunikat Fundacji.” (info.wiara.pl) Jan XXIII został beatyfikowany przez Jana Pawła II w dniu 2 września 2000 roku.

Film „John XXIII - Officium et Traditio Crucis” na kanale YouTube CaeremonialeRomanvm, pokazujący różne sfilmowane sceny z życia i posługi Jana XXIII.

MP/catholicherald.co.uk

Komentarze (3):

anonim2013.06.4 7:59
ale Żydów i tak trzeba przepraszać
anonim2013.06.4 11:26
Wzór świętości ... kto nie zna jego życiorysu i powiązań DA się NABRAĆ!!!
anonim2013.06.8 20:59
Zalosny ten Roncalli. Cztery dni po wyborze zapowiedzial, ze Montini - pozniejszy Pawel VI zostanie kardynalem. Bardzo szybko - bo Kosciol zawsze ma inne wyzsze cele do realizacji. Ten Montini, ktory byl masonem, kumplowal sie z partia komunistyczna Wloch, z powodu jego donosow klerycy szkoleni w Watykanie dla misji w ZSRR zostali w Rosji pozabijani. Za to Pius XII wyrzucil go z Watykanu dyscyplinarnie. To byla pierwsza rola Roncalliego- ustawic Montiniego do przyszlego konklawe. Druga to Sobor Watykanski drugi (SWD).Niby porzadek Soboru zostal opracywany, jednak za sprawa Roncalliego zasady pracy komisji SWD zostaly rozwalone i ci kardynalowie i biskupi, ktorzy chcieli kontynuacji doktryny wiary i sprzeciwiali sie modernistycznej przerobce dokumentow Kosciola zostali zmarginalizowani, mimo, ze byla ich bardzo liczna grupa. Po smierci Roncaliego dziela rozwalenia Kosiola Katolickiego kontynuowal Montini, czemu pomogly dzialania rozwalajace obrady SWD przez Roncalliego. Demontaz Kosciola Katolickiego trwa do dzis. Wrogowie usadowili sie w Watykanie!