10.11.14, 18:44Papież (fot. Casa Rosada, Wikipedia)

"Kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza"

Wikariusz Chrystusa przestrzega nas: nie dawajmy zgorszenia! Zgorszenie w niebywały sposób niszczy wiarę. Nasz Pan Jezus Chrystus mówił jasno: temu, kto gorszy maluczkich lepiej zawiesić kamień młyński na szyi i rzucić go w morze!

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że te bardzo surowe słowa Zbawiciela korespondują ze słowami z listu Apostoła Narodów św. Pawła, który słyszymy dziś w pierwszym czytaniu. Paweł poucza tam Tytusa o cechach, jakimi powinni odznaczać się prezbiterzy, to zwłaszcza nienaganność.

Dotyczy to jednak wszystkich chrześcijan: bo mówić, że jest się chrześcijaninem, a żyć jak poganin, to właśnie ogromne zgorszenie!

„Gdy jakiś chrześcijanin czy chrześcijanka, chodząc do kościoła, udzielając się w parafii, nie żyją w ten sposób – gorszą innych” – powiedział najwyższy kapłan Kościoła powszechnego według "Radia Watykańskiego".

„A ileż razy słyszeliśmy od mężczyzn czy kobiet: ‘Ja nie chodzę do kościoła, bo lepiej być uczciwym w domu niż chodzić jak ten czy tamta, co bywają w kościele, a potem robią to czy tamto...’. Zgorszenie niszczy wiarę! I dlatego Jezus jest tak surowy: ‘Uważajcie! Uważajcie!’. I dobrze nam zrobi powtórzyć to dzisiaj: ‘Uważajcie na siebie!’. Bo wszyscy jesteśmy zdolni do dawania zgorszenia” – mówił dalej następca Księcia Apostołów, św. Piotra.

Wyjaśnił, że z drugiej strony: wszyscy musimy umieć przebaczać. I to przebaczać zawsze, nawet siedem razy dziennie! Bo także nieumiejętność przebaczania: to zgorszenie.

„Mamy przebaczać, bo i nam przebaczono. Tak stoi w Ojcze nasz, gdzie uczy tego sam Jezus. A tego nie da się zrozumieć według ludzkiej logiki. Ta bowiem prowadzi nie do przebaczenia, ale do zemsty: prowadzi cię do nienawiści, do rozłamu. Ileż jest rodzin rozbitych przez brak przebaczenia! Dzieci oddalone od rodziców, mąż od żony... I dlatego tak ważne jest pomyśleć: jeśli ja nie przebaczam, to wydaje się, że i sam nie mam prawa do uzyskania przebaczenia i że nie zrozumiałem, co znaczy, że Pan mi przebaczył. Takie jest to drugie słowo: przebaczenie” – pouczył nas papież Franciszek.

Wyjaśnił następnie, że bez wiary nie można uniknąć zgorszenia, nie można też zawsze przebaczać. Może to jedynie światło wiary.

„Bez wiary nie da się uniknąć zgorszenia ani zawsze przebaczać. Może to jedynie światło wiary, którą otrzymaliśmy, wiary w miłosiernego Ojca, w Syna, który oddał za nas życie, w Ducha, który w nas żyje i pomaga nam rosnąć, wiary w Kościół, w lud Boży, ochrzczony, święty. A to jest dar: wiara jest prezentem. Nikt nie dojdzie do wiary z książek czy konferencji. Wiara jest podarkiem dla ciebie od Boga i dlatego apostołowie prosili Jezusa: «Przymnóż nam wiary!»” – zakończył namiestnik Chrystusa.

bjad

Komentarze

anonim2014.11.10 18:49
następca Księcia Apostołów, św. Piotra ?? nigdy nie słyszałem o Księciu Apostołów, słyszałem natomiast o księciu tego świata
anonim2014.11.10 18:55
Najbardziej zgorszony jestem próbą popierania i wprowadzania homoseksualizmu i rozwodnikow do Kk. Wszelkie poszlaki i dokumenty dowodzą, że to sam Bergolio dąży do tego. Zatem mamy do czynienia z mega przewrotoscią, tylko człowiek o złych intencjach zachowuje się w ten sposób! To kolejny dowód na to dla kogo ten czlowiek pracuje. Z CALĄ PEWNOSCIĄ NIE DLA BOGA W TRÓJCY JEDYNEGO - w którego- jak sam twierdzi (Bergoglio) nie wierzy
anonim2014.11.10 18:58
Darek - http://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BC#Tytulatura_biskupa_Rzymu "Następca Księcia Apostołów" - jest taki tytuł przysługujący papieżowi
anonim2014.11.10 19:15
@ Darek Wiele wyjaśnia... http://tygodnik.onet.pl/wiara/godnosc-zobowiazuje/3gtjd
anonim2014.11.10 19:22
Jakos nic nie wspominacie o kamieniu mlynskim dla ks.Gila i arcybiskupa Wesolowskiego.
anonim2014.11.10 19:25
@villain Przeczytaj cały fragment Ewangelii wg św Mateusza 18,6-9. Jest przeniknięty miłością Boga do człowieka! To surowe ostrzeżenie Jezusa może nam wiele uświadomić jak bardzo martwi się o KAŻDEGO z nas.
anonim2014.11.10 19:28
@brokrak A nie możesz znaleźć sobie lepszych przykładów do naśladowania? Nawet w internecie jest mnóstwo osób, którym watro poświęcić uwagę. Polecam zajrzeć na stronę: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/alfabet.php3 Masz w czym wybierać!
anonim2014.11.10 20:22
jak szymon rozwodnicy są cały czas w Kościele , czy Ci się to podoba , czy nie
anonim2014.11.10 21:29
Mnie gorszą listy poparcia dla rozwodnika w drugim związku Chazana.
anonim2014.11.10 23:32
Janunge Ależ tak są, jeśli tego chcą, żyjąc np w białym małżeństwie, albo w samotnej czystosci... Każdy inny stan jest automatycznym wykluczeniem rozwodnikow z Kk. Nawet Bergoglio nie ma takiej władzy by to zmienić, co najwyżej zasieje fałszywe nauczanie.. To zaś może skończyć się potępieniem na wieki.