Ojciec Święty Franciszek powiedział dziś, że porzucenie perspektywy wiary prowadzi w sposób nieuchronny do zafałszowania rozumienia małżeństwa. To zaś rodzi następstwa co do dojrzewania woli jego zawarcia. Franciszek mówił o tym przy okazji spotkania z Trybunałem Roty Rzymskiej na corocznej audiencji. Rota zajmuje się głównie sprawami małżeńskimi.

Wikariusz Chrystusa zwrócił przy tym uwagę na kryzys wartości, związany z relatywizmem, demagogią i egoizmem. Przypomniał, że już 40 lat temu mówił o tym Paweł VI.

„Z pewnością Pan w swojej dobroci daje Kościołowi cieszyć się tak wielu rodzinami, które wspierane i ożywiane szczerą wiarą osiągają w codziennych trudach i radościach dobra małżeństwa szczerze przyjęte w chwili ślubu, za którymi wytrwale i wiernie podążają” – powiedział następca Księcia Apostołów.

„Kościół zna jednak również cierpienie licznych rodzin, które ulegają rozbiciu, pozostawiając za sobą ruiny relacji uczuciowych, projektów, wspólnych oczekiwań. Sędzia powołany jest do przeprowadzenia analizy sądowej, gdy zachodzi wątpliwość co do ważności małżeństwa, aby stwierdzić, że na początku nie było na nie zgody czy to wprost z powodu braku ważnej intencji jego zawarcia, czy ze względu na poważny brak zrozumienia samego małżeństwa, który determinuje wolę” – kontynuował Namiestnik Chrystusa. 

Papież wskazał, że wielu wiernych żyje dziś w sytuacjach nieregularnych. Przywołał też kanon 1099 z Kodeksu Prawa Kanonicznego: „Błąd co do jedności lub nierozerwalności albo sakramentalnej godności małżeństwa nie narusza zgody małżeńskiej, chyba że determinuje wolę”.

Franciszek przyznał, że ową „zdeterminowaną wolę” uważano dawniej za coś wyjątkowego. Jednak dziś błąd ten występuje bardzo często i podważa miłość małżonków oraz trwałość małżeństwa.

Papież wskazał, że ofiarami takich problemów padają niezwykle często dzieci.

Franciszek dodał też, że, zgodnie z kanonem 1490, należy starać się o zapewnienie w sądach kościelnych darmowego adwokata.

„W każdym trybunale, jeśli to możliwe, należy ustanowić stałych obrońców, otrzymujących wynagrodzenie od samego trybunału, którzy pełniliby zadania adwokata lub pełnomocnika, przede wszystkim w sprawach małżeńskich, dla stron, które chciałyby ich wybrać” – tak brzmi ustęp z kodeksu.

Franciszek wyraził swoją radość z faktu, że w Rocie Rzymskiej większość spraw osób, których nie stać na opłaty, ma darmowego adwokata. „I to jest punkt, który chcę podkreślić: Sakramenty są bezpłatne. Sakramenty dają nam łaskę. A proces małżeński dotyka Sakramentu małżeństwa. Jak bardzo bym pragnął, by wszystkie procesy były bezpłatne” – podkreślił papież.

bjad/radio watykańskie