Do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusza Wesołowskiego wpłynęła korespondencja zawierająca podziękowania od mieszkańca gminy Kobierzyce, któremu wrocławscy policjanci pomogli odzyskać blisko 90 tys. złotych utraconych w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Mężczyzna został zmanipulowany przez przestępców podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Funkcjonariusze zwracają się z apelem o ostrożność i rozwagę podczas zarządzania swoimi środkami finansowymi, bo niejednokrotnie chęć łatwego i szybkiego zysku, kończy się utratą dużej sumy pieniędzy.

Na początku grudnia ubiegłego roku do Komisariatu Policji w Kobierzycach zgłosił się 69-latek, który poinformował funkcjonariuszy o tym, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policjanci ustalili, iż mężczyzna zachęcony internetową reklamą inwestycji gwarantującej szybki zysk, wypełnił i wysłał formularz zgłoszeniowy. Później zadzwonił do niego mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem, który podał się za konsultanta platformy inwestycyjnej i zaproponował pomoc w inwestowaniu na giełdzie kryptowalut.

69-latek został poinstruowany, gdzie i w jaki sposób ma założyć konto na platformie inwestycyjnej, a po przelaniu ustalonej kwoty „konsultant” zapewnił, że w jego imieniu będzie pomnażał jego pieniądze. Jednocześnie mieszkaniec gminy Kobierzyce został poinformowany o konieczności zainstalowania aplikacji, która umożliwia zdalny dostęp do pulpitu jego komputera.

W ten właśnie sposób oszuści uzyskali dostęp do jego danych osobowych oraz przechwycili login i hasło do konta bankowości internetowej. Aby uwiarygodnić swoją działalność „inwestycyjną” oraz wypracowywane zyski, przestępcy spreparowali stronę internetową, do której dostęp miał pokrzywdzony. Dalsze rozmowy z „konsultantem” dotyczyły już wypracowanego zysku i konieczności kolejnych inwestycji, a co za tym idzie następnych wpłat kwot pieniędzy.

Dzięki intensywnej i wielogodzinnej pracy policjantów z Kobierzyc, odzyskano aż 90 tysięcy złotych z całej puli pieniędzy „zainwestowanych” przez pokrzywdzonego.

69-latek wdzięczny za odzyskanie środków finansowych, przesłał do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadinspektora Dariusza Wesołowskiego korespondencję zawierającą serdeczne podziękowania dla wszystkich funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Kobierzycach zaangażowanych w sprawę, których treść zamieszczamy poniżej.

Mając na uwadze tę i inne tego typu sytuacje, policjanci apelują o rozwagę oraz rozsądek, a także przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle poprzez e-mail, telefon, komunikator tekstowy lub, jak w tym przypadku, kliknięcie w reklamę zamieszczoną w sieci. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu umożliwiającego zdalny dostęp do pulpitu naszego komputera i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam takie rozwiązanie, możemy być pewni, że to oszustwo!

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Policja.pl