„Wall Street Journal” donosi, że Stany Zjednoczone są gotowe zawiesić sankcje na potas z białoruskich zakładów pod warunkiem, że reżim Łukaszenki zgodzi się na tranzyt zboża z Ukrainy do portu w Kłajpedzie.

Wojna na Ukrainie stanowi ogromny problem dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Rosyjskie wojska zablokowały porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając eksport ukraińskiego zboża. Doprowadziło to już do ogromnych wzrostów cen żywności, a eksperci ostrzegają, że w niektórych regionach świata może zapanować głód. Agencja Reuters informowała dziś, że Srany Zjednoczone chcą dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwokrętowe, aby przerwać blokady portów.

Kolejnym krokiem administracji Joe Biden związanym z eksportem ukraińskiego zboża jest sygnał wysłany do Mińska. Waszyngton chce zawiesić sankcje na potas z białoruskich zakładów Belaruskalij, jeżeli Mińsk zgodzi się na tranzyt zboża do portu w Kłajpedzie. Eksperci wskazują jednak, że takie działanie nie rozwiąże problemu, ponieważ polskie i białoruskie szlaki tranzytowe są w stanie obsłużyć zaledwie 10 proc. ukraińskiego eksportu żywność.

kak/nashaniva.com, kresy24.pl