Ordo Iuris pozywa Radosława Sikorskiego - zdjęcie
23.04.20, 11:14

Ordo Iuris pozywa Radosława Sikorskiego

12

Do sądów trafiły pozwy przeciwko politykowi Radosławowi Sikorskiemu i adw. Dorocie Brejzie. Powodem interwencji są nieprawdziwe wpisy zniesławiające Instytut Ordo Iuris zamieszczone na mediach społecznościowych. Europoseł Sikorski zarzucił instytutowi rzekome wspieranie „stref wolnych od LGBT”, które w rzeczywistości w ogóle nie istnieją. Instytut będzie się domagać od pozwanych osób przeprosin i wpłaty zadośćuczynienia na cele społeczne. Są już efekty interwencji w podobnych sprawach. Portal NaTemat.pl opatrzył sprostowaniem materiał prasowy zawierający nieprawdziwe informacje o Instytucie.

Radosław Sikorski skomentował na Twitterze działanie, jakie Instytut podjął w celu ochrony dobrego imienia samorządów zniesławionych przez politycznych aktywistów LGBT. Polityk nazwał interwencje Ordo Iuris podejmowane w obronie norm konstytucyjnych wspieraniem „gmin ustanawiających «Stefy Wolne od LGBT»”. W rzeczywistości żaden samorząd w Polsce nie stworzył takiej strefy. Niektóre jednostki samorządowe przyjęły uchwały wyrażające sprzeciw wobec politycznej „ideologii LGBT”, a przygotowana przez Ordo Iuris i szereg innych organizacji społecznych Samorządowa Karta Praw Rodzin nie odnosi się w ogóle do zagadnienia stylu życia ani preferencji seksualnych stanowiąc jedynie gwarancję przestrzegania przez władze lokalne konstytucyjnych praw przysługujących rodzinom. Samorządy wielokrotnie wskazywały na nieprawdziwość twierdzeń o istnieniu rzekomych stref dyskryminujących osoby o skłonnościach homoseksualnych. Wiele z nich podjęło również konkretne działania prawne w celu ochrony swoich dóbr osobistych.

Odrębny pozew został skierowany przeciwko Dorocie Brejzie. Prawniczka we wpisie na Facebooku zarzuciła Ordo Iuris dążenie do zmiany prawa w celu „ograniczenia swobód obywatelskich”. Pomówieniem było także sformułowanie o tym, że Instytut miałby stać za „próbą zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która miała jeszcze bardziej utrudnić ofiarom dochodzenie swoich praw”. Ponadto Dorota Brejza stwierdziła, że Ordo Iuris chce „zakazać rozwodów”. Wszystkie te twierdzenia były wcześniej dementowane przez przedstawicieli Fundacji.  

Podjęte wcześniej działania w obronie dobrego imienia Ordo Iuris przynoszą efekty. Portal NaTemat.pl zamieścił pod dwoma wywiadami sprostowania dotyczące Instytutu. Serwis uznał zasadność zarzutów, że zawarte w rozmowach twierdzenia były nieprawdziwe. Opublikowane wywiady zostały przeprowadzone z dziennikarzem - „korespondentem LGBT” telewizji BBC Benem Huntem, który twierdził, że prawnicy Ordo Iuris odwołali z nim spotkanie, oraz lewicową aktywistką Klementyną Suchanow, która prezentowała oczywiście fałszywe informacje na temat Instytutu.

„Zarówno wpis Radosława Sikorskiego, jak i wpisy Doroty Brejzy, stanowią, zdaniem prawników Ordo Iuris, oczywiste naruszenie dóbr osobistych Instytutu. Przypisują one Fundacji cechy oraz działania, które mijają się z rzeczywistością, a tym samym mają na celu podważenie dobrego imienia, wizerunku i renomy Instytutu w oczach opinii publicznej.  Dlatego będziemy domagać się zadośćuczynienia oraz wystosowania odpowiednich przeprosin za naruszone dobra osobiste. Jednocześnie Fundacja podkreśla, że powielanie nieprawdziwych informacji na jej temat, spotka się z natychmiastową reakcją prawną w odpowiednim postępowaniu sądowym” – podkreśla adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

bsw/Ordo Iuris

Komentarze (12):

Boguchwał2020.04.26 12:22
Przypadkiem trafiłem na ten portal, czytam, czytam i oczom nie wierzę. Że też można w XXI wieku wyznawać takie poglądy?!!! To niewiarygodne. Skąd się biorą wyznawcy takich idei?
MaxFiend2020.04.24 21:57
Prawdę mówiąc, mogą go cmoknąć w puklerz. Jest tyle materiałów uzasadniających tezę Sikorskiego, że może spać spokojnie :-D
anonim2020.04.23 18:27
PROFAN ZNISZCZYL NAZWISKO
HordaJurystówDoiKatoCiemnotęNaDęteSprawy2020.04.23 16:12
Pewnie zaraz dewocyjna Horda Jurystów swoim zwyczajem wezwie kato-ciemnotę do wpłacania datków. Na nich, ubogich prawników warszawskich, żeby mieli za co dojechać metrem na sprawę z Sikorskim.
KLJ2020.04.24 0:24
Hordo! .....Lechu.... "nie-dumny g...ju "! A ty to poprawnie, po polsku, to umiesz pisać? Jakoś tego nie widać? W naszym języku np. nie ma wężowych zdań, jako jeden wyraz, nic nie znaczący ! Nie wiem też, kto jest "kato-ciemnotą"! Może chodzi ci o kata i o karę dla ciebie, za krzywdzone przez ciebie dzieci?? Bardziej pasowałoby określenie "pedo-lewak", prawda?
anonim2020.04.23 12:17
Prawidłowo! Te antypolskie indywidua już dawno powinny być pozwane. Szczególnie ten kłamca i oszczerca sikorski. Jak raz i drugi "zabuli" to od razu odechce mu się takich praktyk. To samo tyczy się różnych lewicowych patologicznych kłamców i folksdojczów. Swoją drogą czy może być co dobrego z lewej strony? Jak widać nic i ta patologia zawsze pozostanie patologią. Dlatego pozywać i karać tych fałszywych, zakłamanych łajdaków bez skrupułów!
Grizzly2020.04.23 12:16
Pozew to nic takiego - cela dla chama!
t2020.04.23 12:09
Niech się przyzwyczaja. Najwyższy czas!
Olo2020.04.23 11:51
Brawo ,gonić te antypolskie ściery!
ww.662020.04.23 14:29
Antypolskie ściery z Ordo Iuris, oczywiście.
Tomasz Kopertnik Powiatowy III2020.04.23 11:19
Radzio spocony swoją murzyńskością,ELYTA PO z resztą tałatajstwa typu Neumann,Budka,Kopacz,Schetyna,wiele by tu wymieniać ciągną nas w dół.
Katolik2020.04.23 11:17
Cieszę się z działań Ordoluris, ale wydaje mi się, że oni są tylko takim listkiem figowym dla działań Pisu.