Ordo Iuris interweniuje ws. cenzurowania Pawła Lisickiego na YouTube - zdjęcie
05.08.19, 10:40

Ordo Iuris interweniuje ws. cenzurowania Pawła Lisickiego na YouTube

9

Portal YouTube usunął dwa odcinki programu „Wierzę” Pawła Lisickiego i Piotra Miśki emitowanego w telewizji internetowej wSensie.tv. W nagraniach wyjaśniano nauczanie Kościoła katolickiego na temat ideologii ruchu LGBT. Według pracowników serwisu kasujących programy, miały one rzekomo szerzyć „mowę nienawiści". Kanał został zablokowany na trzy miesiące. Instytut Ordo Iuris udziela pomocy prawnej Pawłowi Lisickiemu, Piotrowi Miśko i właścicielowi telewizji wSensie.tv – Fundacji Polska Ziemia. W ubiegłym tygodniu także wiele innych profili i kanałów publicystów prezentujących wartości konserwatywne i katolickie zostało zawieszonych lub usuniętych przez YouTube, Twitter oraz Facebook.

 

Z treści decyzji YouTube dotyczącej wSensie.tv nie wynika, czy na platformie nie wolno w ogóle prezentować nauczania Kościoła, czy przyczyną blokowania programów była ich treść lub tytuł. Administracja portalu zdecydowała ponadto o uniemożliwieniu publikowania materiałów telewizji do 29 października, co dla rozwijającego się serwisu jest ogromnym ciosem.

Zdaniem Ordo Iuris w tym przypadku doszło do naruszenia wolności wypowiedzi i dóbr osobistych obu redaktorów, a być może także ich wolności religijnej. Z tego powodu Instytut wystąpił na drogę prawną przeciwko koncernowi Google będącemu właścicielem platformy YouTube. Złożone zostały w tej sprawie pisma przedprocesowe wzywające do przeprosin, cofnięcia decyzji o usunięciu materiałów i wpłaty określonej kwoty na rzecz Fundacji Lux Veritatis. W przypadku bezczynności firmy Google sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

„Fundacja Polska Ziemia może się domagać od Google zaniechania naruszania prawa, a mianowicie przywrócenia możliwości dodawania filmów. Nie jest również wykluczone dochodzenie roszczeń w związku ze szkodą majątkową powstałą wskutek braku wpływu z reklam, na których Fundacja zarabiałaby gdyby nie nałożona przez YouTube blokada. Oceniamy również zgodność z regulaminem serwisu decyzji o zawieszeniu kanału na trzymiesięczny okres” – skomentował adw. Tomasz Chudzinski z Ordo Iuris.

Blokada wSensie.tv nie jest jedyną w ostatnim czasie. Tylko w zeszłym tygodniu doszło m.in. do zawieszenia, a następnie zamknięcia przez YouTube kanału telewizji wrealu24.pl oraz usunięcia i zawieszenia stron Kai Godek na portalach Facebook i Twitter. Prawnicy Ordo Iuris analizują przesłane przez nich materiały pod kątem podjęcia działań analogicznych jak w przypadku wSensie.tv, red. Lisickiego i red. Miśko.

Instytut, w ramach ochrony wolności słowa w Internecie, przygotował założenia projektu ustawy i petycję. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Wsparli ją popularni dziennikarze i publicyści, którzy sami nieraz doświadczyli cenzury w mediach społecznościowych: Rafał Ziemkiewicz, Magdalena Ogórek, Witold Gadowski, Cezary Krysztopa, Tomasz Terlikowski, Krystian Kratiuk, Maciej Gnyszka. Petycja uzyskała także poparcie Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Z ramienia Ordo Iuris sprawę prowadzą adw. Jerzy Kwaśniewski, dr Tymoteusz Zych i adw. Tomasz Chudzinski.

Ordo Iuris

Komentarze (9):

krzysztof2019.08.5 21:01
Czyżby to była prawda że OL ma korzenie moskiewskie,skoro chce bronic prorosyjskiego Lisickiego który często chwali Putina?
man woman albo gender2019.08.5 18:08
A właśnie! Czy na portalu "polfejs" są jakieś lewackie profile?
Polfejs Polska2019.08.28 9:40
Nie ma
Reytan2019.08.5 14:21
Zydomasoneria z google i youtuba chce zniszczyc polski katolicyzm.
klops2019.08.5 13:32
Na szczęście zbrojne ramie PIS Instytut Ordo Iuris w walce z Google to możne sobie palec w tyłek wsadzić.:)))
Papierz2019.08.5 13:32
Ciekawy czy w ramach tak podkreślanej tutaj wolności słowa Rydzyk pozwoli Biedroniowi publikować w "Naszym Dzienniku"
Gnostyk2019.08.5 16:47
ha! bardzo dobry pomysł. Niech ktoś napisze ostry artykuł krytykujący pis i zaniesie na przykład do Naszego Dziennika albo do Gazety Polskiej. Jak nie będą chcieli opublikować to będziemy krzyczeć, że cenzura i to jeszcze prewencyjna!
Reytan2019.08.5 11:44
Folwark zwierzęcy się kłania. Ale jeszcze trochę takich bezczelnych akcji cenzorskich i przyjdzie wyzwolenie. Polacy to mądry i dumny naród, i nie chcą powtórki z komunizmu z którego się niedawno uwolnili. Bezczelna propaganda i cenzorsrwo stracą rację bytu.
ZERR02019.08.5 10:55
Oto lewacka tolerancja w praktyce. Oto lewacka definicja tolerancji... NIE MA TOLERANCJI DLA WROGÓW TOLERANCJI, A TOLERANCJA TO MY. Lewactwo NIKOGO do niczego nie "przekonuje". Lewactwo likwiduje wszelka nie-lewacka myśl z obiegu aby brac ludzi pod but.