Około Wielkanocy kolejna adhortacja papieża. Jest się czego bać? - zdjęcie
04.03.18, 13:30

Około Wielkanocy kolejna adhortacja papieża. Jest się czego bać?

W okolicach świąt Zmartwychwstania Pańskiego ma ukazać się nowa papieska adhortacja apostolska. Będzie poświęcona kolejnemu tematowi często obecnemu w nauczaniu Ojca Świętego, a mianowicie świętości. O takich planach Stolicy Apostolskiej napisał na łamach portalu ,,Vatican Insider'' ceniony i zazwyczaj dobrze poinformowany watykanista, Andrea Tornielli.


Rzecz nie jest zresztą żadną sensacją, bo już 2 lutego kardynał Oscard Rodriguez Maradiaga, który kieruje doradzającą papieżowi Franiszkowi Radą Kardynałów, informował o przygotowywaniu przez Wikariusza Chrystusa ,,pięknego dokumentu o świętości''. Jak sugerował, adhortacja ma mieć znaczenie także dla reformy Kurii Rzymskiej, czym zajmuje się właśnie wspomniana rada.

,,Jeśli nie posłuchamy tego wezwania [do świętości - red.], reforma nie będzie funkcjonować'' - powiedział wówczas kard. Maradiaga.
Adhortacja ma zostać podpisana przez Franciszka już 19 marca, a w okolicach Wielkiej Nocy opublikowana w kilku językach. Według wiedzy Tornielliego będzie krótsza niż obie poprzednie adhortacje papieża Franciszka, czyli Evangelii Gaudium oraz Amoris laetitia.

Czy adhortacja będzie niosła ze sobą jakąś dużą zmianę, nie wiadomo. Poprzedni papieski dokument, Amoris laetitia, przyniósł prawdziwą rewolucję; sekretarz stanu Watykanu kard. Pietro Parolin nie zawahał się powiedzieć nawet o ,,zmianie paradygmatu''. Bogaci w te doświadczenia czytać będziemy nową adhortację papieża z prawdziwymi wypiekami na twarzy, zastanawiając się i czekając, czy i tym razem Ojciec Święty czymś nas nie zaskoczy.

mod