Odtajniono notatki o działaniach KGB w Polsce i na Ukrainie - zdjęcie
02.03.17, 07:30fot. RudolfSimon, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Odtajniono notatki o działaniach KGB w Polsce i na Ukrainie

W ramach konferencji Trzy Rewolucje – Portrety Ukrainy (3R) w Kolegium Europejskim w Natolinie, dyrektor Archiwum SBU Andrij Kohut zaprezentował nieznane dokumenty dotyczące działań KGB w Polsce i w Ukrainie, które mogą mieć znaczenie w badaniach nad końcem komunizmu i transformacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

O sprawie pisze portal Kresy24.pl

Upublicznione notatki sowieckich służb specjalnych (można się z nimi zapoznać tu) zawierają informacje na temat wyboru Jana Pawła II na papieża, wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, inwigilacji przez KGB środowiska polskich krótkofalowców oraz transformacji na Ukrainie.

“Z dokumentów, które zostały upublicznione w ramach naszych badań dowiadujemy się na przykład, że służby sowieckie z niepokojem obserwowały wybór Jana Pawła II i że przewidywały skutki nowej polityki Papieża, między innymi wpływ na aktywizację środowisk grecko-katolickich i obywateli ukraińskich. Od początku monitorowały ten wpływ. Dokument, który służby przygotowały na ten temat jest jednym z bardzo rzadkich świadectw tego typu” – mówi prof. Georges Mink z Kolegium Europejskiego w Natolinie, prezes w International Council for Central and East European Studies oraz emerytowany dyrektor ds. badań przy francuskim Centrum Badań Naukowych CNRS.

„Trzy rewolucje” to projekt badawczy prowadzony pod kierownictwem ekspertów ds. Europy Środkowej i Wschodniej – Pawła Kowala i Georgesa Minka. Poświęcony jest analizie trzech zrywów społecznych w najnowszej historii Ukrainy: tzw. Rewolucji na Granicie roku 1990, Pomarańczowej Rewolucji roku 2004 oraz Rewolucji Godności lat 2013-2014. W rozpoczętej we wtorek dwudniowej konferencji, prezentującej i omawiającej tezy projektu „Trzy rewolucje”, wzięli udział m.in. b. prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Ukrainy Wiktor Juszczenko, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox, wicepremier Ukrainy Wiaczesław Kyryłenko, były minister spraw zagranicznych Ukrainy Borys Tarasiuk, mer Lwowa Andrij Sadowy. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów grono badaczy mieli reprezentować na konferencji m.in. prof. Jarosław Hrycak i prof. Andrzej Nowak.

ol/Kresy24.pl