,,Od 2010 do 2015 r. trwał demontaż systemu podatkowego'' - zdjęcie
23.05.19, 14:45Fot. Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC BY-SA 2.0

,,Od 2010 do 2015 r. trwał demontaż systemu podatkowego''

30

1. Wczoraj przed sejmową komisją ds. VAT zeznawała po raz kolejny wiceminister w rządzie PO-PSL, profesor Elżbieta Chojna-Duch, a jej odpowiedzi na pytania posłów są swoistym aktem oskarżenia wobec ówczesnego premiera Donalda Tuska i jego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego.

Była minister zeznała, że o pogłębiającej się luce w podatku VAT zarówno premier jak i minister finansów wiedzieli już w latach 2009-2010 i nie zrobili nic by uszczelnić ten system, a wręcz przeciwnie przyczynili się do jego rozszczelnienia.

Profesor Chojna-Duch bardzo zdecydowanie stwierdziła, że następował wręcz demontaż systemu podatkowego i były to działania celowe, w latach 2010-2015 następował rozkład systemu VAT.

2. Przygotowano aż 18 projektów zmian ustawy o podatku od towarów i usług i każda z nich zakładała rozszczelnienie systemu poboru podatku VAT, ba uzasadniano to walką „z pazernością fiskusa” w czym szczególnie celowała tzw. sejmowa komisja Przyjazne Państwo kierowana przez ówczesnego wiceprzewodniczącego Platformy, posła Janusza Palikota.

Przypomniała rolę w procesie legislacyjnym Renaty Hayder z jednej strony zatrudnionej w znanej firmie zajmującej między innymi „optymalizacją podatków”, z drugiej doradczyni społeczna ministra Rostowskiego.

I zadała pytanie jaki mógł być cel jej pracy w resorcie finansów w sytuacji kiedy nie była tam formalnie zatrudniona i nie otrzymywała wynagrodzenia, ale jednocześnie wydawała dyspozycje pracownikom i była dopuszczona do wrażliwych informacji w dziedzinie podatków.

3. Przypomnijmy, że pod koniec listopada poprzedniego roku profesor Chojna - Duch zeznawała pierwszy raz przed komisją ds. podatku VAT.

Wtedy minister Chojna-Duch przyznała, że społecznym doradcą ministra Rostowskiego była Renata Hayder jednocześnie zatrudniona w firmie Ernst & Young i to ona uczestniczyła w pracach legislacyjnych w zakresie prawa podatkowego, forsując rozwiązania rozszczelniające system poboru podatku VAT (jak to określiła była wiceminister była wręcz super pracownikiem narzucającym swoje rozwiązania pracownikom departamentów podatkowych).

Co więcej na nieformalnych spotkaniach w KPRM ówczesny szef gabinetu politycznego premiera Tuska, Sławomir Nowak akceptował tak przygotowane zmiany i przekazywał je do Sejmu większości koalicyjnej PO-PSL do uchwalenia.

Dodała także, że zmiany w prawie podatkowym rozszczelniające system podatku VAT przygotowywała także sejmowa komisja Janusza Palikota „Przyjazne Państwo”, one także były uzgadniane przez gabinet polityczny kierowany przez Sławomira Nowaka.

4. Informacje, że podczas rządów Donalda Tuska lobbyści pisali ustawy podatkowe pojawiały się w zeznaniach profesora Modzelewskiego, który jako pierwszy stawił się przed komisją śledczą, ale to profesor Chojna-Duch publicznie wymieniła nazwiska osób, które to robiły, co więcej także nazwiska polityków, którzy te zmiany akceptowali i przekazywali do Sejmu.

Przewodniczący komisji Marcin Horała, po tym zeznaniu byłej minister Elżbiety Chojna-Duch i profesora Modzelewskiego, złożył do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędniczego przez ministra Jana Vincenta Rostowskiego (powołanie na swojego doradcę pracownika wielkiej firmy audytorskiej i lobbingowej) i Sławomira Nowaka, który wychodząc poza swoje kompetencje akceptował zmiany w ustawach podatkowych.

Ponadto profesor Chojna-Duch potwierdziła, że rolę ministra finansów w procesie przygotowywania w rządzie i procedowania w Sejmie nowelizacji ustawy o podatku VAT, pełnił minister Sławomir Nowak szef gabinetu politycznego premiera Tuska, a nie konstytucyjny minister finansów Jan Vincent Rostowski.

Jak wiadomo tak znowelizowana ustawa o podatku VAT przyczyniła się walnie do rozszczelnienia systemu jego poboru, a straty z tego tytułu dla budżetu państwa zostały oszacowane miedzy innymi przez Komisję Europejską na kwotę ponad 250 mld zł, a więc porównywalną z jednorocznymi dochodami budżetu państwa.

Wczorajsze zeznania minister Chojna-Duch to akt oskarżenia zarówno ówczesnego premiera Donalda Tuska, jego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego, a także ministra Sławomira Nowaka, który jako szef gabinetu politycznego premiera przez pewien czas podejmował także decyzje dotyczące kształtu nowelizacji ustaw podatkowych.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (30):

Bartlomiej2019.05.23 23:05
Vat to haracz i zlodziejstwo. Im wiecej w naszych prywatnych kieszeniach tym mniej dla zlodziejskich poslow szastajacych na lewo i prawo naszymi poieniedzmi. Rozumial i przesgtrzegal przed tym Bastiat kiedy socjalizm jeszcze raczkowal. Teraz wgryzl sie tak pod skore jak kleszcz i zarazil borelioza sprawiedliwosci spolecznej wieksziosc politykow i obywateli. Precz z vatem.
Grazyna 2019.05.23 19:40
Ciekawe czy na tym przekręcie nie wzorowała się polska afera VAT-owska ;http://niewygodne.info.pl/artykul9/04341-W-jadrze-Unii-walek-dot-48-miliardow-euro.htm?
NWO2019.05.23 17:31
Dla Śląska - https://www.youtube.com/watch?v=llmNIabL8r0
Urszula2019.05.23 17:17
Twórcą ustawy o VAT jest obecny krytykujący ten podatek, pan Witold Modzelewski. Wymyślił ten podatek i tak go skomplikował, że bez pomocy doskonałych znawców tego zagadnienia ani rusz. No i o to chodziło. Otworzył więc biuro doradztwa podatkowego i zarabiał na tym miliony. Teraz krytykuje podatek i brak jego uszczelnienia. Dobry jest. :D
Max Fiend2019.05.23 18:09
W dodatku całe uszczelnienie, na którym teraz jedzie PiS, wymyślił Szczurek a JPK wprowadziła PO z PSL.
Karolina U.2019.05.24 2:11
A kto im bronił wprowadzić przez 8 lat jak wymyślili! Co? Wprowadzili 24 zmiany, które prowadziły do rozszczelniania podatku Vat! Pewnie nie wiesz o tym ! Co? To poczytaj, co mówi Pani Hojna-Duch z tamtego Ministerstwa Finansów!
K.A.2019.05.23 17:04
Szanowni Internauci, już za kilka dni powinniśmy wszyscy zadecydować w jakim kraju chcemy żyć. Podejmując decyzje kogo upoważnimy do decydowania o naszych sprawach w europie przyjrzyjmy się kogo poszczególni kandydaci na posłów do parlamentu europejskiego będą reprezentować. Czy chcemy, żeby „polscy” europarlamentarzyści bronili interesów niemieckich, żydowskich, rosyjskich a może amerykańskich ?. Kto będzie bronił czyich interesów każdy kto ma telewizor, radio, dostęp do prasy i pamięta historię ostatnich trzydziestu lat sam sobie odpowie na to pytanie. Czy chcemy aby jacyś Niemcy, Francuzi, Belgowie, czy Rosjanie decydowali o tym co jest dobre dla Polski ?. Jeśli tego chcecie to jesteście piątą kolumną, albo idiotami. Głosujcie na każdą listę której politycy, Waszym zdaniem zadbają o Wasze interesy:Wiosna, Narodowcy, Kukiz’15 czy PiS. Każda decyzja będzie dobra. To, że ktoś kocha inaczej, jest narodowcem, bądź pisiorem, wcale nie znaczy, że jest szują. Przestrzegam tylko przed listą numer trzy (3), a to dlatego, że żyję dostatecznie długo aby wiedzieć czego można się spodziewać po kandydatach z tej listy. Pozwalam sobie jeszcze raz Was prosić o pokazanie kandydatom z trójki słynnego gestu Kozakiewicza. Lepiej zapobiegać złu, niż później żałować .
Albert2019.05.23 17:21
Są tylko dwie listy, na które warto oddać głos, każdy inny będzie popieraniem zidiociałych do reszty fanatyków i oszustów. Wybór sprowadza się do tego, czy trójka, czy piątka. Nic innego nie wchodzi w grę.
Grazyna 2019.05.23 19:57
Nigdy 3 !!To zdrajcy i sprzedawczyki .Dla kasy zrobią wszystko ;http://niewygodne.info.pl/artykul9/04341-W-jadrze-Unii-walek-dot-48-miliardow-euro.htm?
TolerancjaDlaHomoseksualistówIAniKrokuWięcej!!!!!2019.05.23 16:37
na biłgorajską nute poprawione2019.05.23 16:34
Raz komuchy i folksdojcze ułapili zajca osmatrili podumali obcieli mu jajca tralalala tralalala laaala A ten zajec już bez jajec chciał zrobić karierę więc zapisał sie do Wiosny żeby być premierem. tralalala lalala lala W dawnych czasach żyła Ewa co strzelby nie miała Dwa miesiące w dinozaura kamieniem rzucała tralala lalala laaa la Pojechła w nowszych czasach Ewa do Berlina na dywanie było ślisko kierunek zgubiła tralallala tralala lalala Był raz wielki król Europy co siedział w Bruxelles na swym tronie nie w koronie! w poniemieckim hełmie! Talalla lalaa tralalaa laaala W Pikelhaubie, uśmiechnięty przybył król Europy lud POddany na kolanach wylizał mu stopy tralalala tralala lala la Siedzi sobie król jewropy na tronie w Brukseli i Europą całą rządzi na sznurku Angeli tralalala tralalala laaala Rządzi unią król europy nuda mu doskwiera czasem rudy złapie fuchę za kamerdynera tralalala tralalala laaala Od Brexitu boli głowa i rozsadza pałę jak już dłużej nie wyrabia to charatnie w gałę tralalala tralalala laaala Ciągle przez tego Kaczora król Europy w złości mógłby częściej się uśmiechać gdyby nie szczękościsk tralalala tralalala laaala Stoi dumnie król z cysorzem pycha go rozpiera może służyć za lokaja żą klauna drunkera tralalala tralalala laaala Już niebawem biały osioł przyjdzie razem z królem nie będziemy mieć problemu kto jest rudym ciu.... tralalala tralalala laaala
PiS=UWbis2019.05.23 16:31
Warto wspomnieć, że pan Rostowski, żydowskiego pochodzenia przedstawiciel złodziejskiego londyńskiego City, dziadek przed zmiana nazwiska nazywał się Rothfeld, dostał obywatelstwo polskie dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu, który wtedy kręcił się przy Wałęsie..Bez tej wiekopomnej decyzji raczej Rostowski nie zostałby ministrem w naszym bantustanie, a może..
polak2019.05.23 16:07
ten ryży czopek merkel dostał zadanie okraść polaków i to robił systematycznie tylko debile i inni trole widzą coś mądrego w jego rządach --ilość afer wielka, każda zamiecionapod dywan czopek ryży i jego ministrowie i wielcy z złodziejskiej partii winni być opluwani przez prawdziwych Polaków --to partia złodziei
Ryszard Olejniczak2019.05.23 15:41
Jeśli już operować pojęciami systemowymi to system podatkowy jest jednym z kluczowych podsystemów w strukturze Państwa (można przyrównać do podsystemu oddychania w organizmie człowieka). Demontaż tego kluczowego podsystemu to demontaż państwa (przyjmując analogię do systemu jakim jest człowiek, to byłoby pozbawianie życia poprzez duszenie). Mieliśmy więc do czynienia z próbą likwidacji państwa i wymaga to kategorycznej reakcji. Uderzenie w oświatę (wielokrotnie wcześniej próbowali to robić nasi zaborcy a potem niemieccy okupanci) to też demontaż państwa w dodatku to także dręczenie dzieci. Szkodliwy podział liceów (poprzez tworzenie gimnazjów) był takim uderzeniem. Niestety teraz mamy do czynienia z kolejnym uderzeniem, które pod pozorem naprawy tamtego błędu, ograniczył polskiej młodzieży dostęp do nauki w wyniku wprowadzenia podwójnego rocznika w pierwszych klasach liceów. Psychologiczne skutki stresu jakim płacą polskie dzieci szukając rozpaczliwie jakiegoś wyjścia z pułapki i złamane kariery, zostaną już ich krzywdą na całe życie. Być może pani Zalewska bardziej zna się na unii niż na oświacie, ale przyzwoitość, nakazuje aby bąknęłaby tym dzieciom choć słowo jak mogą się ratować przed skutkami tego koszmaru.. Milczenie w tej sytuacji staje się wymowne.
JR2019.05.24 8:33
Demontaż polskiego systemu kształcenia był celowy. Pisałem o tym wielokrotnie. Dokonała go Pani Hall (nawiasem mówiąc Żydówka). Otóż byłem na spotkaniu w ODN-e z Panią profesor z Izraela, która odpowiadając na zadane pytanie jaki jest system kształcenia w tym państwie odpowiedziała: Dzieci 6-letnie uczęszczają dp zerówki, później w klasach I-III jest nauczanie początkowe, dalej w klasach IV-VI szkoła podstawowa. Po szkole podstawowej 3-letnie gimnazja. Po gimnazjum 3-letnie licea i 4-letnie technika. Nie odwlokło się długo, identyczny system został wprowadzony u nas. Faktycznie był to celowy demontaż polskiego systemu kształcenia, polskiej oświaty. Wie Pan podczas przywracania polskiego systemu kształcenia musiały wyniknąć pewne trudności, może i błędy ale to zawsze przy tego typu działaniach one się pojawiają. Przy wprowadzaniu gimnazjów też był bałagan, wiem to z dowiadczenia. To tak celem uzupełnienia, może wyjaśnienia. Z poglądami Pana zdecydowanie się zgadzam
Ryszard Olejniczak2019.05.24 10:39
Też uczestniczyłem w takich spotkaniach, w podobnych celach, choć w innym obszarze.funkcji państwa, więc mam identyczne odczucia. Metoda rewolucyjnego wprowadzania zmian, po to aby był pretekst do następnych rewolucyjnych zmian cofających poprzednie, była skutecznie stosowana do 1970 r., bo społeczeństwo budzące się co dziennie w innych realiach po prostu głupieje i łatwo daje się zastraszyć. Szczególnie właśnie system oświaty nie toleruje zmian rewolucyjnych. Wymaga stopniowego, cierpliwego codziennego doskonalenia. W Polsce od 30 lat postępuje się na odwrót. Skutki są namacalne -wystarczy porównać podstawy programowe nauczania matematyki w liceach z końca lat siedemdziesiątych i dziś (są jeszcze dostępne materiały źródłowe z tamtych lat). Nie chodzi mi nawet o bałagan w organizacji ostatniej reformy, chodzi o świadome niszczenie poziomu nauczania (zamiar uczenia szachów zamiast matematyki i całe podstawy programowe z tego przedmiotu) i o traktowanie (podobno przez pedagoga) dzieci jak politycznego towaru, żeby nie powiedzieć jak śmieci.Tą reformę można było przeprowadzić w systemie 6+6 (6 klasowa podstawówka i 6 klasowe liceum) , bez żadnych komplikacji podwójnego rocznika. Wybrano świadomie uderzenie w dzieci,w poziom nauczania i wychowania. . To nie bałagan to podłość, To cd wykonywania wytycznych Pani Hall i jej mocodawców. 9podobno przez
Zygfryd2019.05.23 15:40
Stali idioci robią się jeszcze głupsi pustka i samotność nawet najtrwardszych udusi tepe rozumowanie i banały nie zwrócą na was uwagi olewatorów przybywa
jotbart2019.05.23 15:37
W świetle tych zeznań to także poważna afera dla firmy EY. Wszelkie kontakty z przedstawicielami rządowymi (ang. Governmental officials GO) są ściśle określane przez prawo amerykańskie i wewnętrzne procedury firmowe. Każdy kontakt z GO jest raportowany, a tu P. Hajder miał nieograniczony dostęp do MF będą czynnym pracownikiem EY (była i chyba jest w KRS spółek w 100% zależnych od EY). Centrala EY miała obowiązek opisać sprawę w rocznych raportach giełdowych. Z mojej pobieżnej kwerendy wynika, iż firma EY tego nie ujawniła. Na razie można postawić tezę, iż firma EY brała czynny udział w przestępczym procederze wyłudzenia podatku VAT w Polsce (ok. 60 mld euro).
Cogito ergo sum2019.05.23 15:28
Dokąd ciągnęły te pompy ssące nasze pieniądze? Czy tak trudno to ustalić? Kto kierował tymi międzynarodowymi mafiami? Dlaczego jak uszczelniliśmy system, Żydzi zaczęli wołać o jakieś odszkodowania?
Stefan Banderas2019.05.23 16:41
Wy...aj antysemito
Grazyna 2019.05.23 19:42
Przykład wzięli z Brukseli;http://niewygodne.info.pl/artykul9/04341-W-jadrze-Unii-walek-dot-48-miliardow-euro.htm?
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 15:00
Zdelegalizować Heteroseksualizm, zdelegalizować katobydło, oddać Nam dzieci z patologicznych rodzin an wychowanie zrobimy to lepiej! (ten prawdziwy)
jotbart2019.05.23 15:41
Jak tam zdrowie? Pytam sie o śluzówkę odbytu Twoją lub Twojego partnera (lub obe te tkanki) jako pomysłodawca internetowego Towarzystwa Przyjaciół Śluzówki Odbytu. Ktoś musi sie o nią zatroszczyć. Więcej o propozycjach zdrowotnych napisze kiedyś. I to dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego
JR2019.05.24 8:11
Jemu setki ludzi pluje w ryja, a on dalej wypisuje te swoje złośliwości. Myśli tym co ma pomiędzy nogami. Pisze gdzie się tyko da. Ja już na tego typka nie zwracam uwagi bo to nie ma sensu. Ktoś mu za te idiotyczno-złośliwe banialuki płaci.
witam732019.05.23 15:46
zróbcie sobie dzieci ,mylisz pojęcia.Wara od dzieci Naszych kulturo śmierci nośniku zagubienia.
Karolina U.2019.05.24 2:01
O czym tym geju marzysz? Przecież wy już niedługo będziecie świat przez kraty oglądać ! Jest Ustawa od 5-30 lat będziecie tam kukać!
ruski troll2019.06.24 20:56
ruski troll=polak ateista dumny gej
Albert2019.05.23 14:52
,,Od 2010 do 2015 r. trwał demontaż systemu podatkowego' A od 2016 do dzisiaj całej reszty.
polak2019.05.23 16:02
debilu co ty powiesz mądrego ---trolu putina jesteś kawał skur.......na
Polak2019.05.23 16:38
Ty To naprawdę jesteś polak z małej litery