Obrażał prezydenta w sieci. Internauta został zatrzymany i usłyszał zarzuty - zdjęcie
22.09.20, 10:30Fot. Policja.pl

Obrażał prezydenta w sieci. Internauta został zatrzymany i usłyszał zarzuty

6

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość z katowickiej komendy wojewódzkiej wspólnie ze śledczymi z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali internautę, który zamieścił obraźliwy wpis dotyczący Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na jednym z portali internetowych. Mężczyzna nie pozostanie bezkarny. Takie zachowanie w świetle obowiązujących przepisów stanowi przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia. Pamiętajmy -każde działanie w sieci pozostawia ślad, nawet jeśli Internet daje użytkownikom fałszywe poczucie anonimowości i bezkarności. Za łamanie prawa w cyberprzestrzeni grozi odpowiedzialność.

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość nieustannie monitorują zachowania użytkowników w Internecie. Śledczy reagują na wszelkie niebezpieczne oraz niezgodne z prawem działania w sieci. Często ich działania ratują ludzkie życie oraz bronią osób, których prawa łamane są w cyberprzestrzeni. Warto zaznaczyć, że wolność słowa ma swoje granice, a są nimi sytuacje, w których naruszane są m.in. prawa innych osób lub przepisy karne, które bezwzględnie należy przestrzegać.

Przekonał się o tym mieszaniec województwa śląskiego, który licząc na pozorną anonimowość, na jednym z portali społecznościowych umieścił wpis, w którym kilkukrotnie obraził Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Internauta nie przebierał w słowach, publicznie kierował obelgi i wulgarne słowa w stosunku do głowy państwa. Jego wypowiedź nie miała nic wspólnego z kulturalnym wyrażeniem swojej opinii i naruszała obowiązujące przepisy. Na obraźliwy wpis w sieci trafili śledczy z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, którzy o swoich ustaleniach powiadomili policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śledczy z województwa śląskiego wkrótce zatrzymali 39-latka z powiatu rybnickiego. Mężczyzna za publiczne obrażanie głowy państwa usłyszał prokuratorski zarzut. Zgodnie z art. 135. § 2. Kodeksu Karnego, „Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Mężczyzna został także objęty policyjnym dozorem. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Rybniku.

Przypominamy: Chociaż hejt i przestępczość w sieci jest powszechnym zjawiskiem, warto zaznaczyć, każde działanie w Internecie pozostawia ślad. Praktyka pokazuje, że nikt w cyberprzestrzeni nie jest anonimowy, a poczucie bezkarności osób łamiących prawo w sieci jest tylko pozorne. Wszelka niezgodna z obowiązującymi przepisami działalność w wirtualnym świecie wiąże się dla użytkowników z taką samą odpowiedzialnością, jak w innych przypadkach, a niektóre przestępstwa lub ich formy kwalifikowane odnoszą się głównie do czynów popełnionych w przestrzeni internetowej.

Policja.pl

Komentarze (6):

ladychapel2020.09.22 14:48
Andrzej to Du(p)a a nie prezydent
Suweren2020.09.22 13:49
Hehe, a jak gościa za antykomor.pl ganiali, to nawet Ziobro stanął w jego obronie. Zas... hipokryci.
Natalja Woleński2020.09.22 12:24
Spierrdalaj parchu do swojej Polityki, do tanaka -wania!
Brawo Policja !2020.09.22 11:41
Swołocz powinna być ukarana !
violencja2020.09.22 11:00
A dlaczego na frondzie tolerowany jest obrzydliwy wulgaryzm i obrażanie największych świętości?Prezydent to ziarnko piasku w porównaniu z Maryją, Trójcą etc.Redaktorzy , jesteście niekonsekwentni!Patrzcie na to co jest na Waszym portalu w komentarzach.Sprzątanie zaczyna się od siebie.
Natalja Siwiec2020.09.22 12:02
Frądelek żyje właśnie z siania niezgody i takich komentarzy. To nie jest katolicki portal tylko taka szczujnia, gdzie można sobie do woli trollować.