Obcokrajowcy nacierają na polski rynek - zdjęcie
15.09.14, 14:34fot. sxc hu

Obcokrajowcy nacierają na polski rynek

4

Powiatowe urzędy pracy w I półroczu 2014 r. odnotowały rekordową liczbę oświadczeń pracodawców o zamiarze zatrudnienia zagranicznych pracowników.

Według ekspertów, powodami, dla których obcokrajowcy szukają w Polsce zatrudnienia, są: sytuacja na Ukrainie, rosnąca emigracja z Polski oraz sytuacja demograficzna w naszym kraju.

Ten wzrost szacujemy na ponad 30 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem – mówi Zbigniew Wafflard z Agencji Pracy EWL. Zaznacza jednocześnie, że nie oznacza to, że o tyle wzrosło zatrudnienie obcokrajowców. – Pracodawcy bardzo często składają zawyżone  oświadczenia do urzędów pracy – mówi.

Wafflard podkreśla, że największym zainteresowaniem cieszą się prace sezonowe: rolnictwo, budownictwo i przemysł przetwórczy.

W przypadku rolnictwa, zarejestrowano aż 111 tysięcy oświadczeń pracodawców, to o trzydzieści kilka procent więcej niż w 2013 r. – mówi. Podobnie jest w sektorze budowlanym. Ekspert podkreśla, że także firmy przetwórcze coraz częściej zatrudniają cudzoziemców (notowany wzrost wynosi wręcz 100-procent).

Płace obcokrajowców są zbliżone do tego, ile zarabiają Polacy. – Wynagrodzenia wahają się od 8-9 zł za godzinę w przypadku osób fizycznych, do ponad dwudziestu złotych za godzinę, w przypadku osób posiadających wysokie kwalifikacje, np. z sektora IT – mówi Zbigniew Wafflard.

ed/Polskie Radio 

Komentarze (4):

anonim2014.09.15 15:11
Wreszcie jakaś dobra informacja
anonim2014.09.15 15:47
Polaków wygnać "za chlebem" a jednocześnie ściągać obcych ile wlezie (bo Polaków np z Kazachstanu to już nie - to nie jest trendy). Antynarodowa POlityczka czy raczej jeden z wielu przejawów wykańczania narodu.
anonim2014.09.15 22:21
Dlatego należy ograniczyć możliwość podejmowania pracy w Polsce przez obcokrajowców. W zamian za to należy umożliwić powrót do kraju Polakom z Kazachstanu i Rosji. A teraz najważniejsze, porządna polityka prorodzinna ... bez tego nic się nie zmieni.
anonim2014.09.18 10:43
A potem małe referenda i kolejne gminy, powiaty będą się odłączać od Polski.