o. Leon Knabit: Czy warto umierać za Gdańsk?  - zdjęcie
08.07.19, 11:15(fot. screen)

o. Leon Knabit: Czy warto umierać za Gdańsk?

16

Wracamy wciąż do 100-lecia odzyskania niepodległości. Jeszcze u schyłku Wielkiej Wojny odezwała się Ameryka: „Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie”. Także na Wschodzie rodzący się bolszewizm domagał się obdarzenia wolnością narodów, uciskanych przez carat, wspominając raz po raz Polskę. Nie upłynęło ćwierć wieku gdy ta sama Ameryka i i potężna już Rosja komunistyczna bez pytania Polaków o zdanie wyrzucili miliony z ich odwiecznych siedzib, oddając cała Polskę w całkowitą zależność od Rosji.

W 1939 Hitler wołał: Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni… na wschodzie umieściłem oddziały SS Totenkopf, dając im rozkaz nieugiętego i bezlitosnego zabijania kobiet i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy. Dzisiaj minister obrony Niemiec zostaje szefową Komisji Europejskiej.

Czy warto umierać za Gdańsk? – pytali Francuzi w tymże 1939. I choć wypowiedzieli wojnę Niemcom, razem z Anglią (która wciąż miota się, podzielona w sprawie brexitu), nie zrobili nic, by pomóc walczącej Polsce. Za parę miesięcy mieli pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu flagi ze swastyką. Dzisiaj Francuska stoi na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Premier Beata Szydło reprezentująca wartości, została przegłosowana przez możnych Unii Europejskiej 27:1. Premier Ewa Kopacz naoczny świadek skutków katastrofy smoleńskiej, otrzymuje dwie trzecie głosów na stanowisko wiceprzewodniczącej Paramentu Europejskiego.

Jak podsumować te cytaty i wydarzenia? Nie umiem. Może to wina upału?

o.Leon Knabit OSB 

Felieton pochodzi z Dziennika Polskiego. O autorze: Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Komentarze (16):

Marek2019.07.8 15:36
Człowiek zdrowy na ciele i umyśle zna przeszłość, praeżywa swiadomie dzień dzisiejszy, a w przyszłości ma określone cele do osiągnięcia. Ci którzy chcą zawładnąć naszym życiem najpierw odcinają nas od korzeni, naszej historii, ciągłości pokoleń, wydarzeń choć odległyvh ale w skutkach brzemiennych dających znać do dziś. Następnie robią wszystko byś żył tylko dniem dziejszym. Jednym ze środkó prowadzących do tego jest zubażaniejak największych mas społecznych. Masz stać w kolejkach, zastanawiać się jak podzielić swoją wypłatę by starczyło do pierwszego, naco ma starczyć, a no tylko na papu. Masz myśleć co zrobić by przeżyć fizycznie dzisiejszy dzień. Człowiek jest pozbawioy nadziei, marzeń i planów. Cłowiek najedzony, bez trosk o jutro zaczyna myśleć o przyszłości. Ot takie 500+ i troski o dziś nie zaprzątują głowy. Ludzie pojadą na pierwszy urlop bez upokorzającego oszczędzania na wszystkim ale i bez rozrzutnści. Wrócą wypoczęci, nie muszą łapać wszystkich nadgodzin, nie pojadą na szparagi. Zaczynają myśleć o pryszłości, mają plany. Doda tylko, że nie byłem beneficjentem 500+, nie startowałem do każdego należnego w tamtych latch socjalu, bo inni mieli gorzej, wychwaliśmy i wykształciliśmy trje dzieci, zyjąc przez większy okres tylko z jednej skromnej pensji. Głœwnym pragnieniem było, to aby dzieci wyrosły na dobrych ludzi, co ziścił się i jest zadatkiemdla następnych pokoleń.
andrzejhahn32019.07.8 15:23
znowu ten pasozyt knabit otwiera ryj
lewacki debilu!!!2019.07.8 12:54
do jakich szkół chodziłeś Albercik nieuku skończony pewne do komunistycznych gdzie tylko Lenina wykładali albo wogule żadnych nie skończyłeś debilu jeden ojciec Leon pisze piękną polszczyzną i napewno nie robi błedów ortograficznych a ty Albercik idź się lecz stej swojej nienawiści do Wspaniałego Kapłana jakim jest ojcec Leon!!!
Albert2019.07.8 13:52
Pewnie razem z Knabitem rzucaliście kamieniami w tę samą szkołę. I na pewno nie była to komunistyczna szkoła, w której Lenina wykładali, bo w niej byście się nauczyli posługiwać przynajmniej językiem polskim. A tak to mamy kolejny przykład prawacko-katolskiego analfabety, który nie potrafi napisać po polsku prostego zdania, ale za to ma dużo do powiedzenia na ten temat i chce pouczać innych.
Lokis2019.07.8 14:25
Wolałbym byc analfabetą niż takim chamem jak Ty!
marianl2019.07.8 14:49
Proszę nie odpowiadać na te brednie.Albert to mały człowiek i wielkie kompleksy!
Albert2019.07.8 15:00
Opinia jak ͏d͏u͏p͏a, każdy ma swoją. Twoja mnie mało obchodzi. Ale ja przynajmniej nie kaleczę w sposób skandaliczny języka ojczystego, jak większość tych prawackich kretynów mieniących się "prawdziwymi Polakami - patriotami z krwi i kości". Mimo tego, że polskiego uczyłem się za młodu jedynie od rodziców, bo mieszkaliśmy za granicą.
Albert2019.07.8 11:59
"Dzisiaj Francuska stoi na czele Europejskiego Banku Centralnego. " FrancuZka, stary analfabeto. FRANCUZKA. Wbij to sobie do tego swojego katolskiego łba nieuku.
Unrug2019.07.8 14:22
Ten "stary analfabeta" zaorałby cię jednym zdaniem tak, że nie wiedziałbyś gdzie się schować ze wstydu. :-)
Albert2019.07.8 14:57
Cóż, wszystkie wypociny Knabita bez wyjątku można nazwać żenująco nieudolnymi, więc zaorywać to on może sobie najwyżej sobie podobnych przygłupów. Ale najpierw wypadałoby, żeby Leoś ogarnął ortografię na poziomie podstawowym.
Elżbieta Morawiec2019.07.8 11:57
Nawet nie ma odwagi podpisać się nazwiskiem i głupio atakuje wspaniałego, mądrego księdza. Pewnie ukończyła podstawówkę... Co za chamstwo Elzbieta Morawiec
Odpowiedź jest oczywista.2019.07.8 11:40
Jesteśmy dla Europy wyrzutem sumienia! ... a sumienie to coś co trzeba zagłuszyć i złamać, żeby być "nowoczesnym" i "cywilizoawnym" Europejczykiem.
AgitaNasiuna2019.07.8 11:33
Dziadek wspomina stare dzieje, bo nie wie juz nawet jaki dzisiaj dzień. Dziadziu, Hitler i Stalin nie żyją, komuna upadła a za chwilę gryźć ziemie będzie JK, dajże spokój z jątrzeniem ran i klep zdrowaśki do swoim wyimaginowanych przyjaciół!
Cool2019.07.8 11:43
Rządy oszustów i kłamców (przekopałam na metr!!!) TO JEST JĄTRZENIE!!!
Artus2019.07.8 12:27
Ojciec, który wie i rozumie więcej, niż my wszyscy razem wzięci ... chodzi o to, by znowu miliony nie musiały gryźć ziemi, kolejne ideologie nie więziły umysłów strachem przed samodzielnym myśleniem i wyuzdaniem ... by klepanie kolorowych sloganów nie zastępowało rozmowy z Bogiem Wiekuistym ...
prosty2019.07.8 13:40
Po lekturze pełnej wersji "Mein Kampf" - blisko 100 lat od jej podyktowania - widzę, jak mało zmieniło się przez ten okres. Mentalność niemiecka, przemysł niemiecki, prasa i propaganda niemal bez zmiany, zmieniły się najbardziej możliwości techniczne. Hitler i Stalin nie żyją, komuna upadła, ale dawne idee wciąż wracają, pycha i zarozumiałość je ignoruje, a ludzkość po raz kolejny przerabia ten sam motyw, tyle, że ubrany w inne szaty.