O 11 pogrzeb Helmuta Kohla - zdjęcie
01.07.17, 06:59screenshot Youtube

O 11 pogrzeb Helmuta Kohla

W sobotę na cmentarzu w Spirze spocznie zmarły przed dwoma tygodniami były kanclerz Niemiec, Helmut Kohl. O godzinie 11:00 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpocznie się "europejski akt" na cześć zmarłego.

To pierwsza taka ceremonia o charakterze ponadnarodowym na cześć zmarłego polityka. Kohl wcześniej otrzymał tytuł Obywatela Europy. 

Podczas dwugodzinnej uroczystości głos zabiorą przewodniczący PE Antonio Tajani, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron. Na prośbę wdowy, Maike Kohl-Richter, przemówienia wygłoszą też: były prezydent USA Bill Clinton, były premier Hiszpanii Felipe Gonzalez i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W uroczystości będzie też uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Po uroczystości w Strasburgu trumna z ciałem zmarłego kanclerza zostanie przetransportowana śmigłowcem do jego rodzinnego miasta- Ludwigshafen. Podczas przejazdu konwoju przez miasto mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnania się z politykiem. Następnie ciało zmarłego popłynie na pokładzie rządowego statku do Spiry. Tam też odbędzie się ostatni akt uroczystości żałobnych.

W romańskiej katedrze w Spirze, ulubionej świątyni Kohla, wykonane zostanie requiem pontyfikalne. Na placu przed katedrą odbędzie się pożegnanie zmarłego, w którym będzie uczestniczyć wojsko. 

yenn/PAP, Fronda.pl