Obrażanie nielegalnych imigrantów w Nowym Jorku będzie srodze karane. Zadecydowała o tym Komisja Praw Człowieka miasta.

Winni zapłacić mogą nawet ćwierć miliona dolarów kary. Ukaranym zostać można na przykład w przypadku wyśmiania kiepskiej znajomości języka angielskiego u imigrantów czy grożenia im deportacją.

Poza ogromnymi mandatami, jakie można będzie od tej pory nałożyć, krytykujący mogą też zostać pozwani przez imigrantów, którzy mają wówczas prawo domagania się odszkodowania. Podobnie będzie w przypadku imigrantów legalnych i obywateli USA jeśli tylko osobie, która ich obrazi, wydawać się będzie, że przebywa na terenie Stanów nielegalnie.

Jako że lewica w USA od dawna walczy ze sformułowaniem „nielegalny obcy”, za użycie go w Nowym Jorku będzie groziła poważna kara.

Jak będzie wyglądało egzekwowanie nowych przepisów? Dowiemy się wkrótce. Warto jednak mieć świadomość, że prawo w USA bardzo poważnie podchodzi do wolności słowa od rządowej cenzury, którą gwarantuje pierwsza poprawka do konstytucji. Komentatorzy podkreślają, że nawet jeśli ktoś w wyniku nowych przepisów zostanie faktycznie ukarany, może bez większych problemów zaskarżyć miasto do sądu i wygrać.

tag/stefczyk.info,Fox News