Izraelski portal „Ynet” donosi, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński chce zakończyć kryzys dyplomatyczny pomiędzy Polską a Izraelem. Nowym otwarciem w relacjach tych państw miałaby być wizyta szef izraelskiego MSZ w Warszawie.

Powołując się na źródła zbliżone do wysokich polskich urzędników, portal przekonuje, że Jarosław Kaczyński wysłał sygnał mający być wyrazem chęci naprawy stosunków Polski z Izraelem. Prezes PiS miał też zaproponować wizytę szefa izraelskiej dyplomacji w Warszawie. Wizyta ta, wedle doniesień portalu, miałaby być nowym otwarciem i początkiem zacieśnienia współpracy w dziedzinie ekonomii, zdrowia, energetyki czy nauki.

Przychylnie na propozycję ma patrzeć strona izraelska, która widzi jednak pewną przeszkodę. Jest nią wyrok, jaki zapadł ostatnio w sprawie prof. Barbary Engekling i prof. Jana Grabowskiego. Sąd zdecydował, że autorzy książki „Dalej jest noc” muszą przeprosić Filomenę Leszczyńską, która pozwała ich w związku z kłamstwami, jakie opublikowali nt. jej stryja, Edwarda Malinowskiego.

Izraelowi nie podoba się również nominacja Tomasza Greniucha na dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu.

kak/Ynet, wp