Nowa moda na lewicy- 'Polacy chcą być Żydami' - zdjęcie
13.08.17, 16:50Fot. Zorro2212 via WIkipedia, CC BY-SA 3.0

Nowa moda na lewicy- 'Polacy chcą być Żydami'

W ostatnich latach notuje się ogromny wzrost liczby osób w Polsce, które deklarują swoje żydowskie pochodzenie. T-shirty z gwiazdą Dawida, koncerty muzyki klezmerskiej czy „żydowskie” profile na portalach takich jak facebook, przesycone symboliką żydowską to tylko niektóre z przykładów – informuje serwis izraelczyk.pl.

Dziennikarz izraelskiego „Haarec”, Adar Primor, który do Polski przyjechał pełen stereotypów o Polsce jako „kolebce antysemityzmu” był co najmniej zaskoczony:

Jakkolwiek paradoksalne mogłoby się to wydawać, obecnie modne jest być Żydem w Polsce. Media, elity i ogólnie opinia publiczna bardzo interesują się wszystkim, co związane jest z Izraelem i Żydami”.

Według GUS z kolei ośmiokrotnie wzrosła przez ostatnich dziesięć lat liczba osób w Polsce, które deklarują się jako Żydzi. Jest ich 8 tysięcy – na początku XXI wieku deklarowało to tylko 1,1 tys. Polaków. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, powiedział:

Jasne, że nadal zdarza mi się słyszeć na ulicy obraźliwe komentarze, ale tak samo słyszę je w Nowym Jorku. To prawo statystyki, że wśród mijanych codziennie tysięcy ludzi jedna osoba może cię obrazić”.

Modne w Polsce stają się symbole takie jak gwiazda Dawida czy menora – pojawiają się na t-shirtach a kolekcja Risk Oy polskiej kreatorki mody Antoniny Sameckiej odniósł wielki sukces. Reportaż „Kocham Żydów” w polskim „Glamour” donosi z kolei, że niektóre Polki marzą o… romansie z Żydem. Powodem ma być m.in. ich oczytanie, inteligencja i poczucie humoru.

Schudrich dodaje z kolei, że Polacy zgłaszają się do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i nie odstrasza ich nawet dwuletni proces przyjęcia jako wiernych:

To osoby, które nie potrafią udowodnić żydowskiego pochodzenia, ale zdarzają się też chętni bez żydowskich korzeni, którzy odnaleźli się w naszej religii”.

Chętnie ujawniają się celebryci, na przykład Michał Piróg. Wygląda na to, że bycie Żydem w niektórych środowiskach zaczyna być traktowane jako… szpan. Pojawia się nawet określenie „cepelizacja żydostwa” - proces ten nie wszystkim się podoba.

dam/izraelczyk.pl,Fronda.pl