Norwegia: uchwalone prawo krzywdzi dzieci - zdjęcie
28.05.20, 17:03Zdjęcie ilustracyjne/pxhere.com

Norwegia: uchwalone prawo krzywdzi dzieci

18

To decyzja, która depcze prawa dzieci, podjęta bez szerokiej i pogłębionej dyskusji na temat tak ważny etycznie jak ten dotyczący życia i śmierci. To słowa z dokumentu opracowanego przez ekspertów diecezji Oslo, a odnoszące się do uchwalonego przez norweski parlament (89 głosów „za”, 80 „przeciw) w miniony wtorek, 26 maja, kontrowersyjnego prawa. Udostępnia ono samotnym kobietom zapłodnienie in vitro, zezwala na testy prenatalne, które umożliwiają eliminację dzieci chorych lub o niechcianej płci, a także uprawniają kobiety do przekazywania komórek jajowych.

Eksperci podkreślają, że powoływanie się przy uchwalaniu tego prawa na postulat postępu i konieczność zastąpienia starych przepisów nie jest argumentem. „Mówi się – czytamy w dokumencie - o potrzebie wyjścia naprzeciw pragnieniom ludzi oraz o prawie do świadomego wyboru przyszłego potomstwa, a przecież nikt nie ma prawa do posiadania dzieci, bo one są darem”. Podkreśla się w nim także, iż przekazywanie komórek jajowych definitywnie wyklucza prawo dzieci do poznania swoich biologicznych rodziców, jak również do wzrastania w normalnej rodzinie. Do tej pory prawo zapewniało, że dziecko mogło poznać przynajmniej swoją matkę. Wraz z wejściem w życie nowego prawa nawet i to będzie niemożliwe, gdyż ważniejsze staje się prawo kobiety do posiadania dziecka, niż prawo dziecka do posiadania rodziców.Vaticannews.va/Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Komentarze (18):

f232020.05.29 8:45
Rząd w Oslo nie zapytał śmiesznie ubranych hierarchów Kościoła Katolickiego o opinię? Rząd Pis czyni podobnie, czemu artykuł nie jest w pochwalnym tonie?
MaxFiend2020.05.28 20:07
Jak niby uchwalone prawo krzywdzi dzieci, skoro dotychczas podobne zapisy istnieją w już obowiązującym prawie?
Seks pokazy randki2020.05.28 18:42
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://paniedzis.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
T2020.05.28 17:23
Oczekujcie kataklizmów jakich świat nie widział. Pan Bóg nie będzie w nieskończoność przyglądał się zbrodniom ludzi. "Pandemia" to było tylko niezwykle delikatne upomnienie.
Agnieszka Dz. 2020.05.28 17:13
Testy prenatalne pomagają ustalić ewentualny zespół wad genetycznych u dziecka. Dzięki nim, można podjąć odpowiednie leczenie u dziecka, już w okresie prenatalnym. Operacje prenatalne pozwalają ratować zdrowie dzieci. Dla frondowych ignorantów:w Polsce testy prenatalne wykonuje się u większości kobiet w ciąży, to nie badania prenatalne,które są inwazyjne, to testy z krwi. W jaki sposób krzywdzi to dzieci? To może USG ciąży też jest krzywdzące? Może w ogóle wizyta u lekarza kobiety w ciąży jest zbędnym grzechem?
Micha\\305\\202 Jan2020.05.28 17:16
Chyba mylisz przyczynę i skutek.
Agnieszka Dz. 2020.05.28 17:28
Michał, nie wiem jaki jest skutek, wiem po co ja robiłam test genetyczny. Chyba nie jestem wyjątkiem, większość kobiet w ciąży jednak myśli podobnie. Skoro nauka, medycyna, umożliwia nam wczesne wykrycie choroby, nieprawidłowości i wczesne leczenie, to robimy to, bo to szansa na życie. Podkreślono w artykule, że test ujawnia płeć, przecież zwykłe badanie USG też to pokaże, więc nie wykonywać tego? Przedstawienie w taki sposób testów prenatalnych, doprowadzi do tego, że kobiety zaczną się czuć winne, że je przeprowadzają. Tak nie można.
Micha\\\\305\\\\202 Jan2020.05.28 17:54
I to jest właśnie współczesna paranoja. Testy, które w zamyśle miały mieć takie zastosowanie, jak piszesz, zostały wykorzystane do abortowania dziewczynek (ChRL) i dzieci z Zespołem Downa. To nie teksty, takie jak ten, powodują, że kobiety mogą czuć się winne, ale ci, którzy te testy tak niecnie wykorzystali i nadali im negatywne konotacje.
...2020.05.28 18:14
Nie gadaj z nią. Po co to to ruszasz.
Michał Jan2020.05.28 18:31
Przepraszam, ale co Tobie do tego? Nie "gadałbym", gdybym nie miał kontrargumentów. Jak komuś ich brakuje, to powinien siedzieć cicho.
...2020.05.28 17:38
mam nadzieję ze spotka cie kara głupi dzbanie za to co wypisujesz. ze tez wy lewackie wywłoki jeszcze w katakumbach nie siedzicie.
Piotr Nowak2020.05.28 18:55
W katakumbach to cię stary w dzieciństwie trzymał.
Paweł VI o tobie 2020.05.28 19:35
Jeśli chodzi o Diabła i jego wpływy to należy podkreślić, że rozciąga się ona tak na poszczególne osoby, jak na wspólnoty, całe społeczeństwa lub wydarzenia. Jest to niezwykle ważny wątek doktryny katolickiej, który należałoby na nowo przestudiować, a tymczasem dzisiaj przykłada się do tego zbyt małe znaczenie. Niektórzy utrzymują, że badania z zakresu psychoanalizy i psychiatrii lub doświadczenia spirytystyczne, które niestety w niektórych krajach bardzo się rozprzestrzeniły, wystarczająco wyjaśniają tajemnice zła. Inni obawiają się popaść w stare teorie manichejskie lub też powodujące lęk dywagacje fantastyczne i zabobonne. Współczesny człowiek woli postrzegać siebie jako silnego i bez skrupułów, pozując na pozytywistę, wiarę uważając za rzecz magiczną i ludową, lub co gorzej, otwierając swoją duszę – swoja ochrzczoną duszę, nawiedzoną tylekroć przez Jezusa eucharystycznego i zamieszkiwaną przez Ducha Świętego! – na niemoralne doświadczenia, jako też na pokusy modnych i błędnych ideologii, poprzez które Zło może łatwo wyniknąć i odmienić ludzką umysł.
Kosiarz2020.05.28 23:33
Przeczytałaś? W Norwegii będzie można zabić nienarodzine dziecko jak się płeć "mamusi" nie spodoba.
-2020.05.29 8:16
Gdyby Ciebie poddano testom prenatalnym ze swoim nadmiernie rozbudowanym muzgowiem , nie mialabys szansy pisac do frondowych ignorantow. zostalabys wyskrobana jak zgnily kartofel
anonim2020.05.29 9:22
Przynajmniej opanowałam polską ortografię. *mózg*
009878672020.05.29 8:18
Pani Agnieszko, owszem, można wykryć wady u dziecka, tylko w większości przypadków które znam lekarze za bardzo nie byli chętni proponować (kosztownego leczenia) ale proponowali (tańszą) aborcję.... o to chodzi w praktyce. Proszę sie nie oburzać tak. To pani punkt widzenia, ale są też inne oraz wiele negatywnych doświadczeń związanych z tymi badaniami.
io2020.06.3 21:52
Agnieszka ignorantko z Frondy nie chodzi tu o testy same w sobie tylko, ze dzieci chore beda eliminowane jak dawniej kocieta (teraz nie bo prawo chroni kota). Czy zdajesz sobie sprawe ze w Irlandii w tamtym roku nie urodzilo si zadne dziecko z downem? Zostaly wyeliminowane. W stanie nowy york uchwalono prawo do tzw. poznej aborcji do momentu porodu, nawet jak dziecko urodzi sie zywe mozesz zdecydowac, ze nie jestes w stanie sie nim zajmowac i lekarz LEGALNIE je ukatrupi na twoje zyczenie bez wzgledu na brak wskazan medycznych. po prostu na zyczenie.