Za przyjęciem głosowało 240 posłów, przeciw było 208, dwóch wstrzymało się od głosu. Jak informuje Polskie Radio "nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić przekazanie 4-ch najbardziej zadłużonych zakładów górniczych Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, której zadaniem jest nie tylko likwidacja, ale i tworzenie nowych miejsc pracy, głównie dla ich byłych pracowników".  Przyjęto poprawkę Platformy Obywatelskiej, która przewiduje możliwość przekazania do spółki restrukturyzacji kopalń nie tylko całych kopalń, ale także ich oddziałów czy zakładów górniczych. SRK może sprzedawać majątek likwidowanych kopalń, co stwarza - według rządu - możliwości podziału kopalń i uratowanie ich części poprzez sprzedaż inwestorom.  Osłony socjalne dla zwalnianych pracowników zostaną sfinansowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Piotr Naimski z PiS po głosowaniu w Sejmie tak sprawę skomentował: " To jest skandal. Prawo i Sprawiedliwość głosowało konsekwentnie przeciwko, w ostatni etapie ostrzegliśmy przed niekonstytucyjnością tej ustawy. To jest ustawa, która umożliwia likwidację kopalń, początek katastrofy górnictwa węglowego w Polsce".

Przeciwko temu projektowi protestuje pod ziemią i na powierzchni - według deklaracji związkowców - około 2500 górników i pracowników Kompanii Węglowej. Protest objął już wszystkie 14 kopalni, należących do spółki. Wczoraj rozpoczęła się akcja protestacyjna w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnicy twierdzą, że nowelizacja spowoduje de facto likwidację kopalń. 

Dziś o godz. 12 zbiera się Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Solidarności, który ma podjąć decyzję o ewentualnym rozszerzeniu akcji protestacyjnej.

mm/Polskie Radio