Noam Chomsky - 10 sposobów oszukiwania społeczeństwa przez media - zdjęcie
06.12.14, 07:22Noam Chomsky (Fot. Wikimedia Commons) i krytyka mediów (Jose Wales/Facebook)

Noam Chomsky - 10 sposobów oszukiwania społeczeństwa przez media

11

1. ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2. STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3. STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980 i 1990: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4. ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5. MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6. SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7. UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8. UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9. ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10. POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

źródło: Noam Chomsky – „Silent Weapons for Quiet War”

Za: http://skop.org.pl/

Komentarze (11):

anonim2014.12.6 7:59
Nieprzypadkowo wzrasta w Polsce ilość samobójstw."Wielki Brat" to nie jest ta czy inna osoba - to SYSTEM.
anonim2014.12.6 9:23
Nic nowego. Każdy jako tako rozgarniety człowiek te metody zauważy.
anonim2014.12.6 9:37
Jak wszyscy ludzie, jestem mało odporny na manipulację mediów, telewizji zwłaszcza. Jeśli ktoś twierdzi, że nie jest, to kłamie, albo jest głupi jak but! Dlatego też w ogóle nie oglądam telewizji. Czasami wyjątek robię dla telewizji TRWAM. Inne stacje oglądam wyłącznie wtedy, gdy grają w piłkę kopaną, FC Barcelona zwłaszcza! A na widok siatkarek, to wpadam w cielęcy zachwyt. Wtedy mogą mną manipulować do woli!
anonim2014.12.6 9:52
@Bartymeusz Nie po to Ci Pan wzrok przywrócił, żebyś patrzał na siatkarki jak kot na szpyrkę... Więc TV Trwam oglądaj do woli. Ale miarkuj się trochę ze sportem, szczególnie tym babskim- siatkowym...;-)
anonim2014.12.6 10:01
O! na rysunku obok zdjęcia jest twowish! (albo Cz-kiP-ta, albo ilustruje on obu i jeszcze innych użytecznych idiotów piszący pod art Frondy...)
anonim2014.12.6 10:29
@twowish"Fronda doskonale się wpisuje w tą listę. W sytuacji, kiedy największym dla niej problemem jest fakt, iż homoseksualiści są u nas traktowani jak praworządni obywatele" ...... Fronda ulega tym samym pokusom, co inne media. Tylko zapytam, co uważasz za Fronde? Artykuły, czy niekóre wariackie i manipulujące wpisy forowiczów pod nimi? Inna sprawa to homoseksualizm. Niby nadmiar tego tematu. Ale czy nie zauważyłeś, że jego propmocja jest jednak jakimś przerażającym znakiem czasu - wywracaniem ludzkiej cywilizacji do góry nogami?
anonim2014.12.6 10:44
No i mamy bryk socjologiczno-historyczny III RP.
anonim2014.12.6 12:34
Jednym słowem, głupim społeczeństwem łatwo manipulować. Dlatego nowoczesny człowiek ma być głupi, zmysłowy, zdemoralizowany, emocjonalny. 2. STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE PO za Tuska likwidowała szkoły, przedszkola, teraz jako wybawcy proponują budowę przedszkoli. Jest to jeden z przykładów jak politycy lekceważą społeczeństwo.
anonim2014.12.6 13:31
Do portalu Fronda Proszę usuwać wpisy w których są wulgarne słowa. Czy mamy tolerować wulgarność na katolickim portalu. Proszę założyć filtr, tak aby tekst z wulgarnymi słowami nie mógł wyświetlać się na stronie Fondy.
anonim2014.12.6 15:12
twowish chyba jestes kolejna ofiar plagi analfabetyzmu wtornego, ktora przewala sie teraz przez srodowisko zasysaczy TVNu. Wolnosc slowa nie istnieje na lewicy. Wlasnie tam jest zbordnia - u faszystows, czyli lewakow. Jest tylko wolnosc jednolitosci i sloganu zamiast wolnosci rozumu na prawicy. Mozesz sobie nosic kolorowe ciuszki, fascynowac sie lepieniem garnkow i prymitywna kultura trybalistyczna, ba, nawet ruchac w odbyt, ale jak w kwestiach swiatopogladowych przestaniesz spiewac z jednego zatwierdzonego przez partie klucza, to ladujesz na oucie. Juz nie i jeszcze nie w obozie koncentracyjnym, bo lewica juz nie, i jeszcze nie rzadzi. Ale jesli faszysci odzyskaja wladze,to pierwszymi ich ofiarami z kulka w tyle glowy beda wlasnie tacy frajerzy jak Ty - bioracy na powaznie puste slogany, ktorymi lewica uwodzi masy, strojac sie w piorka obroncow pokrzywdzonych, a tak naprawde najbardziej nimi gardzac. Powodzenia losiu, mam nadzieje,ze odzyskasz zdolnosc trzezwej oceny i wyswobodzisz sie z faszystowskich kajdanow mentalnych.
anonim2014.12.6 18:18
Zamówiłem dzisiaj nową książkę dr Stanisława Krajskiego "Masoneria polska 2014" http://www.ksiegarnia.antyk.org.pl/. Co wy Frondo ku...wa wiecie o manipulacji... Że tak Lindą pojadę.