NIK:To rozwiązania rządu PiS uszczelniły system podatkowy - zdjęcie
12.08.19, 08:30screenshot twitter

NIK:To rozwiązania rządu PiS uszczelniły system podatkowy

6

To będzie cios dla narracji opozycji totalnej. Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie rozwiewa wątpliwości – to rozwiązania zastosowane przez Prawo i Sprawiedliwość rzeczywiście doprowadziły do uszczelnienia systemu podatkowego.

Informując o najnowszym raporcie NIK, „Dziennik Gazeta Prawna” dodaje, że rząd PiS zdecydowanie lepiej radzi sobie z problemem luki VAT-owskiej. W raporcie czytamy, że:

[…] nadzór Minister Finansów w latach 2007-2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny i nie zdołał zapobiec gwałtownemu wzrostowi luki VAT”.

Dalej dodano:

Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016-2018 uszczelniły system podatkowy”.

Dziennik dodaje, że w czasie rządów PO-PSL luka VAT z niespełna 9 proc. w 2007 wzrosła w latach 2012-2013 do ponad 25 proc. Potem nieco spadła, jednak wyraźne obniżenie zauważalne jest dopiero od roku 2016 – podkreśla „DGP”.

Czytamy też:

Kontrolerzy przyznają, że najlepsze efekty przyniosło narzędzie, które wprowadził jeszcze poprzedni rząd, czyli JPK. PiS przejął je i niemal kompletnie przebudował. Do tego doszły kolejne działania, takie jak: pakiet paliwowy, pakiet przewozowy, mechanizm podzielonej płatności (split payment), system teleinformatyczny izby rozliczeniowej (STIR) czy utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, która scentralizowała cały aparat urzędniczy fiskusa pod jednym szyldem”.

dam/gazetaprawna.pl,Fronda.pl

 

Komentarze (6):

Krzysiek2019.08.12 12:20
JPK - ok. Ale luka VAT na paliwach to 2-3 mld (góra - wystarczy policzyć ile rocznie było VATu z całego wyprodukowanego w Polsce paliwa - do 25 mld. Luka na VAT z paliw nie mogła więc być większa niż 2-3 mld przy założeniu, że zlikwidowano ją całkowicie). Natomiast powstaje olbrzymia - nowa luka, z którą PiS sobie nie radzi - import towarów bezpośrednio z Chin - bez ceł i VATu. No i cały czas mamy lukę w wystawianiu faktur za usługi - część wyeliminowało JPK, ale większość niestety została (np. pomijanie wystawiania faktur za prace budowlane, usługi lekarskie i inne)
and2019.08.12 10:23
PIS jak Robin Hood zabiera biednym i daje sobie. Uszczelnienie ściągania podatków jakoś nie objęło dużych międzynarodowych koncernów tylko głównie małe polskie firmy , które tylko dzięki lukom w przepisach mogły konkurować z niepłacącymi w Polsce kolosami.
Dam2019.08.12 9:13
Dobrze, że luka w VAT maleje, tylko skoro JPK jest najlepszym narzędziem do uszczelnienia systemu podatkowego, to dlaczego PiS głosował przeciw?
Max Fiend2019.08.12 9:28
Jak niby PiS przebudował JPK?
Dam2019.08.12 9:32
Nie wiem, czy i jak PiS przebudował JPK, trzeba się spytać autora artykułu. JPK opracowało i wprowadziło PO, przy czym PiS głosował przeciw, a teraz wiwatują, że wielki sukces mają w walce dzięki temu, że JPK istnieje (oczywiście nigdy nie wspominając publicznie, jak głosowali).
Urszula2019.08.12 12:20
Prawda. Tak było. PiS głosował przeciwko JPK za rządów PO.