Odkryto nieznany rękopis rotmistrza Witolda Pileckiego pochodzący z 1926 roku - donosi portal telewizjarepublika.pl

– W CAW znajduje się cała teczka Witolda Pileckiego – mówi nam Beata Sławińska z Fundacji "Łączka". W placówce kierowanej przez Sławomira Cenckiewicza odnaleziono datowany na 30 czerwca 1926 r. życiorys, który rotmistrz sporządził podczas pobytu w Wilnie. – Jesteśmy teraz w trakcie przygotowywania wystawy oraz albumu poświęconego żołnierzom z "Łączki" – podkreśla Sławińska, dodając, że jednym z bohaterów tych projektów będzie Pilecki.

W życiorysie rotmistrz wspomina m.in. o swoim dziadku, który za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię. Pilecki pisze również o przeprowadzce na Litwę. "Ponieważ wstęp do rządowego gimnazjum był dla Polaków utrudniony, wstąpiłem do szkoły handlowej i kształciłem się w niej do roku 1915 /jesieni/ - do czasu okupacji Wilna przez wojska niemieckie" – czytamy w dokumentacji udostępnionej przez Fundację "Łączka".

Witold Pilecki to bohater niezłomny, jeden z najodważniejszych ludzi ruchu oporu z czasów II wojny światowej, który dobrowolnie dał się aresztować i trafił do Auschwitz, gdzie na polecenie Armii Krajowej tworzył raporty na temat sytuacji panującej w obozie. W niemieckiej fabryce śmierci rotmistrz spędził 947 dni.

W komunistycznej Polsce prześladowany, torturowany i skazany na karę śmierci. Zamordowany strzałem w tył głowy  w maju 1948 r. na terenie więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciało bohatera potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. "Łączce", dziś kwatera "Ł" Cmentarza Powązkowskiego.

Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków i uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w PRL-owskich procesie. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. 7 lat później, we wrześniu 2013 r., minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował Pileckiego na stopień pułkownika.

daug/telewizjarepublika.pl