Nieudany skok banksterów na Grecję - zdjęcie
28.07.15, 13:05

Nieudany skok banksterów na Grecję

8

Rozmowa z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK, “WPiS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”.

Leszek Sosnowski: W mediach głównego nurtu, które śmiało można nazwać rządowymi i antyopozycyjnymi, niedawno pojawiła się narracja, mająca siać panikę w Polsce: słuchajcie się PiS-u, a będziecie mieć nad Wisłą drugą Grecję! Do całego platformianego arsenału broni, służącej zastraszaniu narodu, dołączył teraz ten piękny i obdarzony największą tradycją, także demokratyczną, kraj. Żeby jednak faktycznie była u nas druga Grecja, musielibyśmy najpierw dorównać Grekom w emeryturach, zarobkach i w ogóle w poziomie życia.

Janusz Szewczak: Ależ tak! Pensje Greków są blisko dwukrotnie wyższe od średniej pensji polskiej, a średnia emerytura wynosi tam ok. 800 euro – no, daj nam Panie Boże takich emerytur w Polsce… Platforma zaczęła straszyć Grecją z obawy o przejęcie władzy przez PiS, ale według mnie ma świadomość, że to ona zafundowała nam to, co sama nazywa „drugą Grecją”; chce po prostu przerzucić odpowiedzialność na następców.

Powiedziałbym, że zafundowała nam kryzys w stylu greckim, jednak nie taki poziom życia jak mają Grecy.

Oczywiście; na szczęście nie mamy euro, bo wtedy kryzys byłby dramatyczny. A Donald Tusk tak bardzo tego euro pragnął, że już w 2011 r. chciał je mieć w Polsce… Tak pragnął tej waluty, która Grecję poprowadziła ku nędzy i brakowi perspektyw. Jednak stojąc na skraju przepaści, Grecy potrafili powiedzieć: stop! Owszem, euro jest fantastyczną walutą, ale dla Niemiec czy Holandii, dla krajów bogatych i dobrze zorganizowanych. Dla krajów Południa zaś oznacza biedę, pauperyzację, wyprzedaż majątku narodowego za bezcen i brak konkurencyjności.

Dlaczego tak się dzieje, że ta sama waluta jednym służy, a innym szkodzi?

Kraj na dorobku musi być bardzo konkurencyjny, euro natomiast zabija konkurencyjność. Wracając do Grecji, trzeba tu powiedzieć, że obecnie mamy w Polsce bardzo dużo parametrów i wskaźników, które bardziej nas zbliżają do Aten niż do Budapesztu. Pamiętasz, jak Rostowski po reformach Orbana wściekły krzyczał w Sejmie: Nie będzie drugiego Budapesztu w Warszawie!? Może Budapesztu nie będzie, ale mogą być za to drugie Ateny, i to właśnie dzięki panu Rostowskiemu i spółce oraz ośmiu latom demolki. Ta władza zdemolowała wszystko, co tylko mogła. Proszę zauważyć, że Grecy mają łącznie 320 miliardów euro zadłużenia zagranicznego, zaś Polska – 380 miliardów dolarów. A więc ten sam poziom, tylko że Grecy posiadają wciąż prawie cały swój majątek narodowy, bo nie został wyprzedany – a Polska już go prawie nie ma.

No i Grecy mają swoje banki.

Mają banki, choć dzisiaj puste; my mamy banki pełne, ale cudze. Wyjaśnijmy tu, czym te niby nasze banki są wypełnione. Są to tzw. kredyty frankowe na 40 miliardów franków, opcje walutowe na około 20 miliardów złotych, które rujnują polskich przedsiębiorców. Do tego dochodzą polisolokaty, których udzielały głównie firmy ubezpieczeniowe, ale powiązane z grupami bankowymi – łącznie na około 50 miliardów zł. Tej zarazy, tych „trupów w szafie”, jak to się mówi po bankiersku, mamy, w mojej ocenie, na jakieś 200 miliardów zł. Minimum. O tym właśnie mówił w nagranej rozmowie Sikorski, że to jest ten „polski syf”, z którego trzeba się ewakuować. Na tych samych taśmach Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, mówił do Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych: Matki banków w Polsce, wiesz co się stało, poszły na ulicę, czyli że te zagraniczne banki, które są właścicielami banków w Polsce, znajdują się w dramatycznej sytuacji finansowej. A polskie banki nas nie poratują, bo ich praktycznie nie ma. Pozostały fragmenty udziału Skarbu Państwa w PKO BP (około 30 proc.), Getin Noble Bank, który jest zapakowany po uszy tzw. kredytami frankowymi, Bank Pocztowy, mały, o niewielkim znaczeniu. Banku Gospodarstwa Krajowego nie możemy liczyć, bo jest jakby przedłużeniem ministerstwa finansów, służy tylko wspieraniu programów rządowych.

Nawet w dniach największego zagrożenia kryzysowego gołym okiem widać, że Grekom wcale tak źle się nie powodzi…

Tak, bo jak już mówiłem, Grecy mają majątek narodowy; nie tyle oczywiście, co my mieliśmy go w jeszcze w 1989 r., zanim przyszli Balcerowicz z Lewandowskim, bo Grecja jest dużo mniejszym krajem, ale mają. Mogą coś zastawić, coś sprzedać. Mają też bardzo bogate społeczeństwo. Przez ostatnie kryzysowe lata 2008-2015 bogaci i mniej bogaci Grecy wyprowadzili z greckich banków do banków w Szwajcarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych… 400 miliardów euro. Myśmy w życiu na oczy takiej kasy w Polsce nie widzieli.

Całkiem legalnie wyjęli z greckich banków pieniądze i przesłali za granicę?

Tak, ale nie zapominajmy, że te pieniądze są wciąż w greckich rękach, spoczywają tylko na innych kontach. Grecy mają odmienną mentalność; zawsze inaczej pracowali, inaczej oszczędzali niż np. Holendrzy czy Niemcy. Grecja w nowożytnych czasach bankrutowała już trzy razy; w 2. połowie XIX w. dwukrotnie oraz w 1932 r. w związku z wielkim kryzysem światowym. I poradzili sobie.

Wróćmy do podobieństw ekonomicznych między Grecją a Polską.

Jest ich dużo. Np. Grecja i Polska mają deflację, czyli spadek cen. Mają wielką emigrację zarobkową młodych ludzi. Podobnie jak w Polsce Grecy mają wysokie bezrobocie ludzi młodych. Gdy w 1981 r. Grecja została przyjęta do Unii Europejskiej, wielu Greków jeździło tam jeszcze na osiołkach lub rowerach; to był jeden z najbiedniejszych krajów Unii. Kiedy jednak w 2001 r. dano Grecji euro, niemalże z dnia na dzień pojawiły się w Atenach niemieckie mercedesy i volkswageny, francuskie wino, włoskie ciuchy – wystrzeliła konsumpcja towarów unijnych, głównie luksusowych. Skąd nagle Grecy mieli pieniądze? Z pożyczanego im bardzo chętnie i na różne sposoby euro przez zagraniczne banki. Unia doskonale wiedziała, że oszukuje Greków, że ten kraj nie nadaje się do strefy euro – mimo to ich przyjęła, bo mercedesy, czołgi i łodzie podwodne doskonale tam się sprzedawały. Od 2001 r. Grecja wydała potężne pieniądze na zbrojenia.

[koniec_strony]

I tym się akurat bardzo od Polski różni.

Owszem, ale my zaczynamy robić już to samo. Przecież helikoptery bojowe kupiono za granicą, we Francji – nie chciano ich produkować u nas w kraju. Tak samo Grecy kupowali uzbrojenie za granicą.

Grecy nie mieli odpowiednich fabryk zbrojeniowych, więc musieli kupować za granicą, ale my nie musieliśmy.

Zgadza się. Szukajmy dalej podobieństw. Grecy mieli wielką imprezę sportową, czyli olimpiadę w 2004 r.; ponieśli w związku z tym gigantyczne wydatki, czemu towarzyszyły równie gigantyczna korupcja oraz marnotrawstwo. Zbudowali kilkanaście olbrzymich, nowoczesnych stadionów, różnego rodzaju obiektów sportowych i towarzyszących, na których hula dziś wiatr lub pasą się kozy. Myśmy też zrobili sobie wielką imprezę – Euro 2012.

O, przepraszam, ale u nas kozy się nie pasą. U nas na takim stadionie robi się np. imprezę z Madonną i dopłaca parę milionów złotych do widowiska, na którym cały świat zarabia – to było dzieło przywróconej właśnie do łask ministry Muchy.

To może jednak lepiej kozy paść?

Ministra Mucha jako pasterka kóz? Świetny pomysł!

Całkowicie się zgadzam, tu nie trzeba być ani prawdomównym, ani kompetentnym. Inicjatyw i pomysłów nam nie brakuje; np. na narodowy stadion nalewa się wody i pływają po nim żaglówki niczym po jeziorze… W każdym razie na naszą imprezę sportową – Euro 2012 – wydaliśmy 100 miliardów zł wraz z drogami, a raczej na ich fragmenty, z czego – jak wyliczył poseł dr Zbigniew Kuźmiuk – co najmniej 20 miliardów można uznać za ukradzione lub zmarnotrawione.

20 mld zmarnowane na samych drogach?

Na samych drogach. A więc Grecy mieli olimpiadę, my Mistrzostwa Europy w piłce nożnej; u nich kozy na stadionach, u nas woda plus deficytowe koncerty. Ale to nie wszystko. Grecja nie ma większego przemysłu, bardzo wiele importuje; ich deficyt handlowy bardzo się powiększył po przyjęciu euro, bo okazywało się, że nawet owczy ser z Włoch jest tańszy niż grecki.

Grecy mieli do niedawna w Polsce swój bank.

To był Polbank, ale kupił go inny bank zagraniczny, Raiffeisen.

Jedna zasadnicza rzecz różni Polskę od Grecji: oni potrafią postawić się możnym – zarówno grecki rząd, jak i społeczeństwo.

Mają honor i godność.

Polacy strasznie grzecznie, w ukłonach wycofują się przy lada karcącym spojrzeniu posłanym z Berlina.

To czasem jest śmieszne, a czasem żenujące. Grecy negocjują z Niemcami jak równy z równym, żądają np. ok. 250 mld euro odszkodowań za II wojnę światową, natomiast Donald Tusk, a po nim Ewa Kopacz wykonują wszelkie polecenia Angeli Merkel, i to z wyprzedzeniem – chcą się zasłużyć. Angela nie zdążyła jeszcze nawet zmarszczyć brwi, a już Tusk podniósł u nas wiek emerytalny, podwyższył podatek VAT. Tego samego Merkel żąda od Greków. Słynna Trojka, która z nimi negocjuje, mówi właśnie: „podnieście VAT na 23%” – czyli na tyle samo co jest u nas; „podnieście wiek emerytalny”, który w Grecji wynosi na razie 60 i 65 lat, czyli tak jak było wcześniej w Polsce. Tusk z Kopacz usłużnie „domyślili się” wcześniej, czego Angela Merkel po nich się spodziewa. Grecy zaś nie zgadzają się na 23-procentowy VAT, bo zabije on konsumpcję wśród biedniejszej części społeczeństwa. Skala biedy jest w Grecji i w Polsce bardzo podobna. U nas prawie 3 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie i aż 7 mln w ubóstwie – liczba ta rośnie w latach rządów Platformy w szybkim tempie. W Grecji też, tak jak u nas, jest wielkie rozwarstwienie między bardzo bogatymi i biednymi, nie ma też większej klasy średniej. Zarabiający 2000 euro byłby w Polsce człowiekiem dość bogatym. W Grecji dużo osób zarabia 2000 euro i niektóre rodziny nie mogą za to wyżyć.

Jest to tylko początek artykułu. Całość jest do przeczytania w aktualnym numerze naszego miesięcznika “WPiS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”. Można go zakupić tutaj.

Komentarze (8):

anonim2015.07.28 14:59
i wy smiecie nazywac sie mediami niezaleznymi, a nie dosc ze bez zadnych ograniczen wspieracie pis to jeszcze finansuje was skok... zenada... A temu panu radze wybrac sie do budapesztu i chwile tu pozyc, zanim zechce wprowadzac budapeszt w polsce, gdyz miasto, owszem bardzo piekne, ale ludzie biedni, rzad pozbawia wszystkiego przez bardzo wysokie podatki, w zamian budujac na granicy mury i remontujac i tak piekny plac przed parlamentem. WSTYD
anonim2015.07.28 16:33
@Klementyn Skąd u ciebie taka nienawiść do PIS czyżby ci ojca zabił , a może raczej diabeł który opętał ludzi z PO także i tobą się zajął tak, że zamiast rozumu, wiesz co masz ? Zastanów się i zacznij myśleć mądrze. Bo inaczej podobnie jak ta słynny partia antynarodowa w piekle się znajdziesz.! Na co im zrabowana kosztem porządnych obywateli kasa przyniesie? Trzeba na Sądzie Bożym zapłacić za wszelkie machlojki i oszustwa nie tylko finansowe ale moralne wynikające z przyjętej złej ideologi.
anonim2015.07.28 18:05
Dal przypomnienia temu mataczowi. MS w piłce nożnej wystrugał dla nas nie kto inny a niejaki Jarosław Kaczyński. I nie omieszkał zapowiedzieć olimpiadę letnią i zimową jak tylko dorwie się do wadzy: https://www.youtube.com/watch?v=cYLM1syubmU Lech Kaczyński zapowiedział zaś Olimpiadę Zimową.
anonim2015.07.28 19:55
@ Radzi gdzie wspomnialam o PO? to, ze nie popieram pisu, nie oznacza ze automatycznie popieram PO. dostrzegam jednak pewne absurdy, ktore pan z artykulu raczyl nam wszystkim przekazac, co fronda jedynie kolportuje. Macie jakas obsesje na punkcie PO.... i nie odczuwam do nikogo nienawisci... sprobuj najpierw dostrzec belke w swoim oku....
anonim2015.07.29 6:03
" Ależ tak! Pensje Greków są blisko dwukrotnie wyższe od średniej pensji polskiej, a średnia emerytura wynosi tam ok. 800 euro – no, daj nam Panie Boże takich emerytur w Polsce… " Co do wysokości emerytur - idąc tym tokiem rozumowania, to średnia pensja w Polsce też ładnie wygląda. Tyle, że.. zdecydowana większość społeczeństwa takiej kasy nie ogląda. Identycznie jest w Grecji, przeciętna emerytura to jednak ok. 400 euro, ale należy wziąć pod uwagę, że Grecy też wszystko w euro opłacają. Zresztą poniżej czytamy: " Zarabiający 2000 euro byłby w Polsce człowiekiem dość bogatym. W Grecji dużo osób zarabia 2000 euro i niektóre rodziny nie mogą za to wyżyć." Poza tym, p. Szewczak mówi wyraźnie, że w Grecji praktycznie klasa średnia nie występuje: "nie ma też większej klasy średniej", w Polsce - jak by nie patrzeć - klasa średnia jednak jest dosyć liczna. *** " euro jest fantastyczną walutą, ale dla Niemiec czy Holandii, dla krajów bogatych i dobrze zorganizowanych. Dla krajów Południa zaś oznacza biedę, pauperyzację, wyprzedaż majątku narodowego za bezcen i brak konkurencyjności. " Powyższe akurat jest prawdą - na eurowalucie najbardziej skorzystały niemieckie koncerny i europejskie banki. *** A czy skok bansterów na Grecję był faktycznie nieudany? Tego bym nie powiedziała.
anonim2015.07.29 6:08
@Klementyn 1. Budowa muru zabezpieczająca Węgry przed uchodźcami z Afryki bez wątpienia się opłaci, wyjdzie dużo taniej, aniżeli utrzymanie emigrantów. 2. Węgrom żyje się trudno, ale należy wziąć pod uwagę zapaść, w jaką wprowadziła ten kraj poprzednia ekipa, idąca na sznurku MFW. Gdy Orban przejął władzę, podziękował bankowym pijawom i Węgry pomału wychodzą z dołka. Nie jest też prawdą, że przeciętny Węgier jest biedny, rząd prowadzi tam bardzo dobrą politykę pro rodzinną, ułatwia egzystencję małym i średnim węgierskim przedsiębiorstwom, a osoby niezdolne do pracy są otoczone opieką socjalną.
anonim2015.07.29 7:29
@Klementyn Czy uważasz że ja nie widzę belki w oczach PIS jaką sobie sami założyli gdybyś czyt. różne moje komentarze polityczne to nigdy nie wynosiłem PIS na niebiosa. A co do PO poniesie konsekwencję swoich wyborów przed Bogiem na pewno. Jeżeli postępowania w Sodomie i Gomorze także w Pompejach akceptował tak jak to czyni PO toby ich nie zniszczył tak że wszelki ślad o nich nie pozostał, a przecież to były najżyźniejsze ziemie. Bogactwo bowiem zawsze w końcu ogłupia, tak jak to się dzieje w Europie zachodniej i USA, nie wyłączając Japonii ect. Jak grzeszący będą ukarani to co myślisz, że Prawodawcy Nowego Bezbożnego Prawa "NIE" tak samo jak Rządzący którzy dopuszczają się bezprawia! Arcypasterze tak władzy duchowej jak i doczesnej tzn cywilnej poniosą wielokrotnie większą karę wieczną bo ona zwiększy się o winy ludu z ich winy. A ponieważ politycy PO zapominają, że są grzesznikami którzy powinni się nawracać z swojego złego postępowania i pokutować - bo im się wydaje w głupocie, że są jedynymi świętymi i sprawiedliwymi na ziemi podobnie jak żydzi, dlatego tym sroższa będzie kara i gorsze przebudzenie niż grzeszących teraz sodomitów, ect
anonim2015.07.29 7:32
brak słowa Bóg nie akceptował postępowania w Sodomie i Gomorze ...