Niemieckie media o rezygnacji Merkel. 'Ucieszy się tylko Putin' - zdjęcie
30.10.18, 17:57Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Niemieckie media o rezygnacji Merkel. 'Ucieszy się tylko Putin'

Zapowiedź rezygnacji niemieckiej kanclerz, Angeli Merkel z kierowania partią CDU zelektryzowała opinię publiczną nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie. 

Informacje na ten temat pojawiły się wczoraj. Szefowa niemieckiego rządu miała przekazać współpracownikom, że w nadchodzących wyborach nie będzie ubiegała się o stanowisko przewodniczącej partii. O planowanej rezygnacji Angeli Merkel piszą m.in. "Der Spiegel" i "Tagesspiegel". 

Niemiecki dziennik wskazał nawet prawdopodobnego beneficjenta tej decyzji kanclerz. Jak czytamy w "Tagesspiegel", z rezygnacji Angeli Merkel może ucieszyć się jedynie... Władimir Putin. Dziennik pisze, że szefowa rządu RFN jest podziwiana za granicą, również w Polsce. Zdaniem niemieckiej gazety, sojusznicze kraje postrzegają Angelę Merkel jako "gwaranta stabilności". 

"Z zapowiedzi jej odejścia ucieszy się tylko Władimir Putin"-czytamy w artykule Christopha von Marschalla. 

"Merkel jest dla świata symbolem Niemiec, które są partnerem, na którym można się oprzeć przy rozwiązywaniu konfliktów(...)Za granicą niewielu podziela dominujące w Niemczech stanowisko, że pani kanclerz sprawia wrażenie zmęczonej i że po 13 latach nadszedł czas na zmianę w fotelu kanclerza"- przekonuje niemiecki dziennikarz. "Tagesspiegel" wskazuje również, że- pomimo wielu krytycznych uwag pod adresem szefowej niemieckiego rządu, dominują pozytywne opinie, płynące zwłaszcza z europejskich stolic, m.in. Warszawy. 

"Jej łagodzący wpływ podczas szczytów UE, jej spokojne podejście do porywczych szefów państwa i rządów, jej postępowanie podczas europejskich kryzysów – począwszy od problemów z walutą euro, poprzez odejście Polski i Węgier od europejskich wartości, aż po szukanie rozwiązań dla Ukrainy”-wylicza Christoph von Marschall. 

yenn/DW.com, Fronda.pl