Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zatrzymał ratyfikację unijnego Funduszu Odbudowy - zdjęcie
28.03.21, 07:00fot. yt/telewizja repulika

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zatrzymał ratyfikację unijnego Funduszu Odbudowy

23

1.W ostatni piątek w mediach pojawił się komunikat, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, zakazał prezydentowi podpisania ustawy ratyfikującej unijnego Funduszu Odbudowy, przyjętej wcześniej przez obydwie izby parlamentu.

Na razie nie ma uzasadnienia tej decyzji ale jest ona rezultatem skargi grupy profesorów ekonomii skupionych wokół Bernda Lucke jednego z założycieli partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i w poprzedniej kadencji europosła tej partii w Parlamencie Europejskim.

W skardze skierowanej do Trybunału w Karlsruhe, niemieccy ekonomiści podkreślają, że UE jest zobowiązana finansować swój budżet „całkowicie ze środków własnych, a nie kapitałem dłużnym”, a emisja obligacji przez Komisję Europejską, na finansowanie Funduszu Odbudowy ma właśnie taki charakter.

Podkreślają oni także, że „ci którym wolno wydawać pieniądze innych krajów mają tendencję do marnotrawstwa i nieefektywności”, a zaciąganie długów na tak dużą skalę przez KE prowadzi ich zdaniem „do uwspólnotowienia długów czyli do unii zadłużenia”.

2. Niemiecki Trybunał zakazał prezydentowi podpisywania ustawy ratyfikacyjnej, ponieważ chce merytorycznie rozpatrzyć zasadność tej skargi, więc jeszcze nie wiadomo jaka będzie jego ostateczna decyzja w tej sprawie ale już na tym etapie trzeba zauważyć, że rzetelnie pilnuje on, aby instytucje unijne tworzyły prawo tylko w zakresie kompetencji, które przekazały im państwa członkowskie.

Akurat w przypadku Niemiec jeżeli chodzi o Fundusz Odbudowy to z gwarantowaniem „cudzych długów” jest coś na rzeczy (w tej perspektywie finansowej odprowadzają składkę w wysokości około 25% wpływów budżetu), więc w podobnym procencie będą gwarantować pożyczki w ramach Funduszu Odbudowy.

Oznacza to, że kwota gwarancji Niemiec w ramach Funduszu Odbudowy, sięgnie blisko 100 mld euro, natomiast w postaci grantów uzyskają oni około 23 mld euro.

Inaczej będzie w przypadku Polski, będzie gwarantować Fundusz Odbudowy w wysokości około 4% (a więc na kwotę około 16 mld euro, bowiem cześć dotacyjna Funduszu Odbudowy wynosi 390 mld euro), podczas gdy dotacje jakie ma otrzymać z jego części grantowej otrzymamy w wysokości blisko 24 mld euro, a z części pożyczkowej w wysokości ok 34 mld euro.

Może się więc okazać, że to zamożne kraje Europy Zachodniej, będą tworzyć przeszkody na drodze powołania Funduszu Odbudowy, zwłaszcza, że w Holandii, Danii, Szwecji czy Austrii (czyli tzw. grupie krajów skąpców), do tej pory nie ma jeszcze decyzji parlamentarnych w tej sprawie.

3. Przy tej okazji należy przypomnieć, że na początku maja 2020 roku Trybunał w Karlsruhe, podjął bardzo ważne rozstrzygnięcie dotyczące sporu pomiędzy przedsiębiorcami i wspierającymi ich naukowcami, a niemieckim rządem, Parlamentem i bankiem centralnym o brak sprzeciwu tych instytucji wobec tzw. luzowania ilościowego (QE), realizowanego od kilku lat przez Europejski Bank Centralny (EBC).

W wymiarze merytorycznym spór, w którym rozstrzygał niemiecki Trybunał, trwał od 2015 roku, to wtedy przedsiębiorcy zaskarżyli program QE realizowany przez EBC polegający na skupie aktywów, głównie obligacji rządowych na rynku wtórnym i związanej z tym dodatkowej emisji pieniądza.

W uzasadnieniu tej skargi znalazło się stwierdzenie, że niemiecki bank centralny nie może brać udziału w tym programie, a Parlament i niemiecki rząd powinny podjąć stosowne działania przeciwko jego kontynuacji (do tej pory program ten objął aktywa w całej UE wartości ok. 2,7 biliona euro).

W 2017 roku sędziowie niemieckiego Trybunału zwrócili się do TSUE o wydanie orzeczenia, które ograniczyłoby swobodę EBC w tym zakresie ale unijny Trybunał, odrzucił taką interpretację prawa.

W tej sytuacji niemiecki Trybunał nie zgodził się z rozstrzygnięciem TSUE, że uruchomienie QE przez EBC, nie znajduje umocowania w europejskich traktatach, nie spełnia zasady proporcjonalności, co oznacza przekroczenie uprawnień wynikających z przyznanego temu bankowi mandatu (niemiecki Trybunał nie stwierdził jednak złamania art. 123 Traktatu Lizbońskiego, który zakazuje monetyzowania długów państw członkowskich w EBC).

W rezultacie Trybunał w Karlsruhe nakazał EBC wprowadzenie w ciągu 3 miesięcy poprawek do programu QE i przedstawienie uzasadnień jego realizacji w szczególności czy cele polityki monetarnej z wykorzystaniem tzw. luzowania ilościowego nie są dysproporcjonalne względem ekonomicznych i fiskalnych efektów tego programu.

I EBC te poprawki do programu QE wprowadził, przedstawił także uzasadnienia jego realizacji, a więc dostosował się do wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (23):

Foster2021.04.7 18:01
Przerazili się, że PIS zdefrauduje te fundusze.
Bogusław2021.03.29 16:58
I co ?Niemcy bardziej dbaj o przestrzeganie Traktatu UE niż reszta pajaców łącznie z Polską! I co?Z.Ziobro miał rację?Gdzie jestś panie Morawiecki i Kaczyń?!
edi2021.03.28 17:40
Bardzo dobrze, ze niemiecki TK zatrzymal szalenstwo dudy, kaczynskiego i morawieckiego, zaciskajacych Polsce petle..zadluzajac na pokolenia, realizujac rokazy MFW.. Ekonomiczni zabójcy likwidujacy nieposlusznych przywodcow https://www.youtube.com/watch?v=eyKYGZ67gJs
Hirek2021.03.29 6:47
O czym ty piszesz? Twój antypisizm zlasował ci mózg. To nie szaleństwo Dudy, Kaczyńskiego i Morawieckiego, zaciskających Polsce petle..zadluzajac na pokolenia - tylko przyjęty przez lewacką Komisję Europejską i Parlament program walki z covid. To Kaczyńskiego i Orbana postawiono pod murem - albo albo - reszta państw europejskich klepła to bez problemu. Natomiast tylko TK Niemiec wykazał się rozsądkiem - co może się skończyć - w przypadku braku ratyfikacji - unieważnieniem programu.
Laki2021.03.29 8:34
Już tyle razy pytałem, a nikt nie chce mi odpowiedzieć. Dlaczego wy komuniści tak nie lubicie lewaków?
Nina2021.03.28 11:09
Bardzo dobrze, że to zrobili. Nie powinniśmy brać tego funduszu odbudowy jako wspólny dług wszystkich państw unijnych, bo Polska musiałaby spłacać go za siebie i jeszcze za tych co by go nie spłacali, a takich byłoby więcej. Ten fundusz to największa głupota. Niech każde państwo bierze kredyt na swój rachunek i niech spłaca wyłącznie swoje długi, a nie obcych państw.
jest2021.03.28 10:44
a pan Premier będzie miał odwagę zawetować te durne i szkodliwe dla Polski decyzje?, bo jeśli nie, to PiS ma jeden głos mniej
Iga2021.03.28 10:31
I jakoś nie słychać naszych obszczymurków......
rzad PiS pogłebia patologię urzędniczą2021.03.28 10:21
o 12tysięcy wzrost. Etatyzm - = komunizm https://www.youtube.com/watch?v=byf3Lz8CBUk
YORK2021.03.28 8:45
Te wszystkie wulgarne wpisy to sok buraczany, a my zwykli ludzie muwimy Ziobro ma racje.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.28 7:59
Pyerdolone PiSdziactwo prześciga się w wylewaniu swojego katolickiego,faszystowskiego jadu ze swoich szczerbatych zapitych ryjów! zazdrość i zawiść was zeżre skyrwysyny katolickie!
Hirek2021.03.29 6:53
Dobrze, że twoi lewaccy zboczeńcy nie są u władzy, bo twój język wskazuje, że bardzo chciałbyś zamordyzmu i cenzury lewackiej, a katolików chciałbyś sprowadzić, jak za czasów pogromów rzymskich i sowieckich, do katakumb.
Anonim2021.03.28 7:30
tylko małe przesilenie? jak zareagują Władcy Covidu?
Anonim2021.03.28 7:29
Brawo min. Ziobro! ... pytanie, jak długo wytrwa w prawdzie?
Skrzypek na dachu2021.03.28 7:21
Ludzie nie dajcie sie oklamac . Nikt nie glosowal na PiS aby teraz psuli biednym ludziom Wielkanoc . Teraz idziemy z zona i dziecmi do kosciola na Niedziele Palmowa a jak nie wpuszcza to bedziemy spacerowac dookola i machac palmki .
Anonim2021.03.28 7:17
Apogeum kłamstwa. Żydówka-LGBT atakuje. Pisze o 3 milionach Żydów zabitych przez Polaków .... https://nczas.com/2021/03/28/apogeum-klamstwa-zydowka-lgbt-atakuje-pisze-o-3-milionach-zydow-zabitych-przez-polakow/
Skrzypek na dachu2021.03.28 7:14
Dlaczego PiS sie zgodzil na ten Great Reset Nowa Odnowa globalistow z Davos kiedy NTK to odrzuca .
Anonim2021.03.28 7:34
dobre pytanie? ... bo zdecydowana większość Polaków, tj. wyznawców PiS i wyznawców lewicy, ma wykastrowane mózgi? ... widzą jedynie to, co ogłoszą w telewizorach?
ceramik2021.03.28 7:09
Oznacza to jedno Minister Ziobro ma rację, należą mu się słowa uznania i tyle w temacie.
Skrzypek na dachu2021.03.28 7:16
Bardzo dobry komentarz ceramiczku , masz 100% racje .
Skrzypek na dachu2021.03.28 7:08
Brawo TK Bundesrepubliki . Nikt nie chce Great Reset New World Order ktory odbiera biednym ludziom wlasnosc wolnosc wiare i walute . PiS to glupki na uslugach bezboznych miedzynarodowych globalistow banksterow , pewnie chca zadluzyc panstwo aby siebie wzbogacic czyjims kosztem .
wydział propagandy KC POplatfy2021.03.28 7:06
w tej sprawie nie budiet przekazu dnia
Bąk Lipa z Zoppot dawno zdezerterował do Brukseli2021.03.28 7:05
wstrętne szwaby - już ja ich strolluje