Niemiecki historyk: Reparacje nie są zamknięte. Możemy zapłacić - zdjęcie
05.09.19, 15:20

Niemiecki historyk: Reparacje nie są zamknięte. Możemy zapłacić

6

Niemiecki historyk Karl Heinz Roth dowodzi, że reparacje nie są kwestią zamkniętą. Niemcy nigdy reparacji nie wypłaciły; wypłacały tylko drobne sumy, wręcz - jak mówi - jałmużnę, jako odszkodowania dla osób indywidualnych. Teraz Bundesrepublika powinna zapłacić. Według Rotha nikomu to nie zaszkodzi i państwo na to stać.

 

W prawie międzynrodowym nie ma przedawnienia. Kwestia reparacji nie jest zamknięa. W latach 50. była cała seria umów międzynarodowych, w których stwierdzono, że Republika Federalna zapłaci część odszkodowań, kwestia reparacji miała być jednak wyjaśniona ostatecznie na powszechnej konferencji lub w ramach traktatu pokojowego. Gdy w 1990 przyszedł w związku z niemieckim procesem zjednoczeniowym de facto pokojowy traktat, a mianowicie dwa plus cztery, kwestia reparacji została z niego wyłączona.

Pomimo tego Rząd Federalny mówi, że wraz z tamtą umową kwestia reparacji została ostatecznie załatwiona. [...] To w prawie międzynarodowym nie do utrzymania" - powiedział Roth.

Jak dodał, szczególnie jasna jest sytuacja w przypadku Grecji, która ani nie podpisała tej umowy, ani nie uczestniczyła w negocjacjach.
Historyk dodał, że Niemcy wypłaciły jako odszkodowania nieomal jałmużnę - łącznie 115 milionów marek niemieckich dla części ofiar prześladowań, na głowę po 300 euro podług dzisiejszych realiów. "To była jałmużna" - mówi Roth.

Według Rotha Niemcy powinny teraz zapłacić. Nie wprawdzie pełną sumę, której domagają się różne kraje, bo na to Berlina nie stać. Jednak mogłyby ruszyć wypłaty rozłożone na 15-20 lat. Grecja na przykład, która domaga się 300 mld euro, mogłaby otrzymać od 60 do 70 mld, wylicza Roth. O Polsce wprawdzie nie wspomina, ale analogicznie nasz kraj powinien otrzymać ok. 150-250 mld euro. Jak mówi Roth, w latach 1990-2010 z niemieckiego budżetu do wschodnich landów popłynęło około 1,2 bln euro. "Nikomu to nie zaszkodziło" - mówi. Dlatego, podkreśla Roth, wypłata reparacji jest ekonomicznie możliwa. Kwestia jedynie ustalenia konkretnych, realistycznych sum dla wszystkich zniszczonych przez Niemcy państw.

Karl Heinz Roth jest historykiem i współzałożycielem Fundacji Historii Społecznej XX wieku.

hk/weser-kurier.de

Komentarze (6):

Damian2019.09.6 12:49
NIc nie stoi na przeszkodzie żeby NIemcy wypłacały reparacje w ratach przez 2000 lat
Hanys672019.09.6 11:48
Prawdziwe reparacje dzieci niemieckich nazistów wypłaciły tylko państwu, które w trakcie 2wś jeszcze nie było: Izraelowi, to było kilkaset miliardów marek niemieckich na przestrzeni lat 1946 - 1975. O tym trzeba mówić i pisać bo to chucpa niemożebna.
zatroskany2019.09.5 20:58
Powinni nam zapłacić Niemcy, Rosjanie, Austriacy... strat pokoleniowych w ilości zamordowanych obywateli przez wariatów ze wschodu, zachodu, czy południa, albo "własnych" zdrajców często wiadomego pochodzenia nikt nam nie wróci. Wszyscy powinni nam zapłacić tak słono żeby każdemu komu przyjdzie ochota na wojnę "mógł pomyśleć trochę wcześniej"
anonim2019.09.5 17:52
Obok "Moni" muchos dineros, to ty w życiu nawet nie stałeś. Pora na wyjście z szafy.
Moni2019.09.5 17:23
U nich też już wkrótce ujawnią się rodzimi "totalni" i tylko patrzeć jak będą kopać niemiecki rząd jak ci "totalni" u nas. I kompromitować Niemcy za granicą i szkalować je w ten sam sposób co ci nasi "totalni". Tylko niemieccy "totalni" będą mieli rację, kolejne rządy Niemiec skrzętnie chroniły niemieckich zbrodniarzy i unikały wypłacenia reparacji wojennych państwom - ofiarom ich niemieckiego ludobójstwa. Największe straty poniosła Polska. Ważne więc by polski rząd zaczął współpracować ściśle z pojawiającymi się już niemieckimi "totalnymi" - jak choćby cytowany historyk Karl Heinz Roth - i sprawa niemieckich reparacji dla Polski stanie się bardziej oczywista, również, a może przede wszystkim, na arenie międzynarodowej. Tylko patrzeć jak do historyków niemieckich dołączą w tym samym tonie niektórzy niemieccy politycy, chcący dołożyć Niemcom tak jak chcą dołożyć rządowi w Polsce rodzimi "totalni". Swoje sprawy należy załatwiać takimi samymi metodami jak walczą z nami nasi przeciwnicy.
man.of.Stagira2019.09.5 16:59
. . mądry jak Niemiec - przed szkodą. . .