Niemcy zapłacą Polakom emerytury za pracę w getcie - zdjęcie
07.12.14, 09:47Niemcy zapłacą Polakom emerytury za pracę w getcie (fot. Wikipedia)

Niemcy zapłacą Polakom emerytury za pracę w getcie

10

Umowę w tej sprawie podpisano w piątek na terenie byłego Getta Warszawskiego w Muzeum Historii Żydów Polskich.

„Dotychczas obowiązująca ustawa z 1970 r. skutecznie blokowała prawo do takiego świadczenia. Nowe porozumienie między Polską a Niemcami umożliwia otrzymywanie przez mieszkające w Polsce ofiary getta emerytury za pracę świadczoną podczas II wojny światowej” – informuje „Süddeutsche Zeitung”.

Umowa ma zostać przyjęta 17 grudnia. Dzięki niej, jak czytamy w „SZ”, „niezwłocznie powinna zostać uruchomiona przyspieszona procedura umożliwiająca wejście ustawy w życie już w pierwszej połowie 2015 roku”.

„Umowę podpisujemy w szczególnym miejscu i choć nie zdołamy naprawić bezmiaru cierpienia ofiar nazistowskiego terroryzmu, to możemy zaoferować rekompensatę za pracę w getcie” – mówił sekretarz stanu Gabriele Lösekrung-Möller.

bjad/tvp.info

Komentarze (10):

anonim2014.12.7 10:00
To bardzo w czas !! Niemieccy terroryści nich zapłacą za wojnę !
anonim2014.12.7 10:43
Polska była krajem najlepiej rozwijającym się spośród krajów startujących z tego pułapu. W wyniku wojny i jej długofalowych skutków popadliśmy w zapaść cywilizacyjną. Dlaczego kraj najbardziej poszkodowany nie dostał odszkodowań a państwo (czy raczej parapaństwowy twór okupacyjny), którego przed wojną nie było dostało odszkodowania i to nie małe ?
anonim2014.12.7 10:58
Ludzie przecież to uderza w Polskę !!! To Polacy pracowali i ("mordowali") w gettach i obozach a teraz dostaną emeryturę za służbę w III rzeszy !!!
anonim2014.12.7 11:34
„Dotychczas obowiązująca ustawa z 1970 r. skutecznie blokowała prawo do takiego świadczenia." Większość z was (Polacy) już nie żyje, więc teraz możemy sobie finansowo pozwolić na zareklamowanie się jako cywilizowani Niemcy.
anonim2014.12.7 11:56
To jest wojna propagandowa, która ma ukazać Polaków jako oprawców, nie ma tam słowa "pod przymusem", ten gest nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, to jest ciąg dalszy tej samej wojny zaczętej "operacją Himmlera" który miał dowodzić, że Polacy to barbarzyńcy i mordercy.
anonim2014.12.7 12:53
A od kiedy to Żydzi są Polakami? Wprawdzie byli to obywatele polscy ale z pewnością nie byli Polakami. Poza tym, jak już o Polakach mowa, to należałoby, żeby emerytury z Niemiec dostali WSZYSCY pracujący w owym czasie gdziekolwiek, ponieważ to niemiecki system emerytalny pobierał składki emerytalne.
anonim2014.12.7 16:34
Nie Polakom wyraźnie jest napisane gdzie i komu "na terenie byłego Getta Warszawskiego w Muzeum Historii Żydów Polskich."
anonim2014.12.7 20:19
Tytuł wyraźnie mówi: "Niemcy dadzą emerytury Polakom pracującym w gettach", natomiast już w informacji z Berlina mamy treść: "Zyjący w Polsce byli pracownicy gett nie nie mogli jak dotąd pobierać niemieckich świadczeń socjalnych. Blokowała to niemiecko-polska umowa z 1975 roku. Teraz ma się to zmienić. ..." http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1311529,Niemcy-dadza-emerytury-Polakom-pracujacym-w-gettach Prawdopodobnie więc chodzi o Zydów, którym udało się ocaleć, a którzy obecnie zamieszkują na terenie Polski. Bowiem jeżeli tam nawet jacyś Polacy pracowali, to jest mało prawdopodobne, aby jeszcze żyli. Warto też podkreślić, że Niemcy podali, iż chodzi o ofiary nazistowskiego terroru - a po stronie polskiej, ktoś nadał wiadomości idiotyczny tytuł.
anonim2014.12.8 2:05
Zaraz, zaraz... jaka to konkretnie wcześniejsza polsko-niemiecka umowa blokowała takie świadczenia, i skoro jakaś nowa umowa to zmienia, to co jeszcze zmienia przy okazji? Nie mam nic przeciwko temu żeby Niemcy wypłacali emerytury swoim ofiarom, ale to są delikatne sprawy, jeśli jest jakaś nowa umowa, wolałbym żeby ktoś opowiedział o niej całościowo. Tak na wszelki wypadek, bo czasem zdarza się że ten drobny druk na końcu kartki jest dużo ciekawszy od nagłówka...
anonim2014.12.8 11:08
Czyli zapłacą Żydom, a nie Polakom.