Niemcy: Służby mają mieć prawo inwigilacji dziennikarzy - zdjęcie
31.05.19, 11:30

Niemcy: Służby mają mieć prawo inwigilacji dziennikarzy

4

Niemieckie służby mają otrzymać prawo inwigilowania dziennikarzy i całych redakcji. Bawarska "Süddeutsche Zeitung" przekonuje, że to zamach na wolność mediów.

 

Czy w istocie rzecz wygląda aż tak brutalnie, można się spierać, bo sprawa ma pewien polityczny kontekst. Za ustawę odpowiada szef MSW Horst Seehofer, polityk chadeckiej CSU - formacji ostro atakowanej przez niemiecką lewicę, a ją właśnie reprezentuje ideowo "Süddeutsche".

Obecnie niemieckie prawo chroni redakcje przed rewizją; nowa ustawa zakłada tymczasem, że w uzasadnionych przypadkach służby otrzymałyby prawo niejawnej kontroli internetowej redakcji za pomocą programów szpiegowskich. To oznaczałoby wszakże, przekonuje "Süddeutsche", że informatorzy mieliby obawy przed powierzaniem dziennikarzom wiadomości. MSW wskazuje jednak, że w ustawie chodzi o walkę z terroryzmem i ekstremizmem, a nie o ograniczenie tajemnicy dzienniarskiej.

Sprawa ma też tło bieżące - to właśnie "Süddeutsche Zeitung" oraz "Spiegel" opublikowały niedawno nagrania, które doprowadziły do krachu rządu w Austrii i upadku wicekanclerza Heinza-Christiana Strache.

bsw/deutsche welle

Komentarze (4):

1anonim2019.06.6 20:47
Juz od dawna(dziesiatkow lat) jest taka inwigilacja faktem.Tragiczne,jak malo Europa wie o wspolczesnych Niemczech, o tych niedoscignionych mistrzach hipokryzji i dekowania sie.
polak2019.05.31 13:06
to jest demokracja ---niech dadzą głos żepiński inni z kasty i ten RPO-szustów
bezlitosny internauta2019.05.31 12:55
Za to u nas mają mieć prawo do inwigilacji wszystkich jak leci - vide "ustawa antyterrorystyczna".
tadeusz2019.05.31 12:09
A CO TERAZ BOJĄ SIĘ DEMOKRACJI W WYDANIU UNIJNO-NIEMIECKEJ