Niemcy po raz kolejny pokazują jak traktują unijną solidarność - zdjęcie
10.01.21, 08:00fot. yt/robert kołakowski

Niemcy po raz kolejny pokazują jak traktują unijną solidarność

22

1. W tych dniach w mediach pojawiły się informacje, że Niemcy kupiły dodatkowo 30 mln dawek szczepionek przeciw Covid19, mimo tego, że nie było zgody Komisji Europejskiej na dwustronne negocjacje z producentami szczepionek.

Przypomnijmy, że w II połowie roku Niemcy kierowały pracami Rady Europejskiej i to one zainicjowały rozmowy wszystkich krajów członkowskich o wspólnym unijnym zakupie szczepionek na koronawirusa.

Komisja Europejska podjęła działania w tej sprawie i przygotowano strategię nie tylko wspólnych zakupów szczepionek od firm, które już wówczas miały najbardziej zaawansowane badania kliniczne nad wyprodukowanymi przez siebie szczepionkami ale także sposób ich rozdziału proporcjonalnie do liczby ludności.

2. Rzeczywiście wspólne negocjacje i zakupy dużych partii szczepionek przez KE, zdecydowanie obniżyły ich ceny, co więcej przejrzysty sposób ich podziału na poszczególne kraje członkowskie uspokoił emocje, wiadomo było, że poszczególne partie szczepionek dostarczane najpierw przez firmę Pfizer/BioNTech, a później przez Modernę, będą proporcjonalnie dzielone i dostarczane do zamawiających.

Co więcej KE ustaliła ze wszystkimi krajami, że pierwsze szczepienia rozpoczną się tego samego dnia, tuż po Świętach Bożego Narodzenia, a następnie będą prowadzone w takim tempie jak będą dostarczane szczepionki ze wspólnych zakupów, wg strategii szczepień przygotowanych przez poszczególne kraje członkowskie.

Dostawy szczepionek i same szczepienia są realizowane wg tej strategii tyle tylko, że teraz dowiadujemy się, że Niemcy zakupiły dodatkowo poza rozdzielnikiem unijnym aż 30 mln dawek szczepionki od firmy Pfizer /BioNtech, nie jest tylko jasne czy ten zakup opóźni dostawy szczepionek zakupionych w ramach puli unijnej.

3. Kilka dni temu po ogłoszeniu, że KE zdecydowała się na zakup dodatkowych 300 mln dawek szczepionek, jej szefowa Ursula von der Leyen na konferencji prasowej podkreślała, że obowiązujące prawne uzgodnienia 27 krajów członkowskich „nie dopuszczają równoległych negocjacji i równoległych kontraktów”.

Teraz jak dodatkowe niemieckie zakupy szczepionek wyszły na jaw, rzecznik KE na konferencji prasowej zdecydowanie unikał odpowiedzi na zadawane przez dziennikarzy pytania, czy Niemcom grożą jakieś konsekwencje prawne w związku z zignorowaniem unijnych ustaleń.

Ba raczej sugerował, że żadnych kroków prawnych nie będzie, ponieważ obecny poziom zamówień szczepionek dla krajów UE jest tak wysoki, że zapewnia wystarczającą ich ilość dla poszczególnych krajów członkowskich.

Tyle tylko, że tego rodzaju odpowiedź omija sedno problemu, Niemcy kupując dodatkowe partie szczepionek, chcą zaszczepić możliwie jak największą ilość swoich obywateli, najprawdopodobniej kosztem innych krajów, które na kolejne partie szczepionki będą czekały dłużej.

4. Niemcy po raz kolejny pokazują, że gdy chodzi o strategiczne z ich punktu widzenia kwestie, nie przejmują się unijną solidarnością, którą odmieniają przez wszystkie przypadki przy innych okazjach, tylko wręcz brutalnie realizują swoje interesy.

A w tym przypadku chodzi o rzeczy fundamentalne, o zdrowie i życie ludzi, co więcej im szybciej jakiś kraj zaszczepi 60-70% swoich obywateli, uzyska odporność zbiorową i wtedy będzie mógł zrezygnować z większości obostrzeń w gospodarce i życiu społecznym.

Podobnie bezwzględnie Niemcy zachowują się w sprawie budowy Nord Stream2, mimo tego, że przynajmniej kilka krajów UE postrzega tę inwestycję jako projekt polityczny, godzący w unijną solidarność, poparcie tego kraju dla tego projektu nie słabnie.

Co więcej Niemcy wręcz bezczelnie twierdzą, że projekt jest korzystny dla całej UE daje bowiem gwarancję stabilnych dostaw gazu do Europy, a nad jego dystrybucją będą czuwać już niemieckie firmy, które zapewnią sobie z tego tytułu godziwe zyski na dziesiątki najbliższych lat.

W jednym i drugim przypadku widzimy wyraźnie niemieckie traktowanie unijnej solidarności.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (22):

UNKO2021.01.10 14:15
Niemcy i Solidarność - widać jak chcą jej od innych dla własnego dobra.
MaxFiend2021.01.10 16:51
PiS robi dokładnie to samo :-D
Topek2021.01.10 9:37
I bardzo dobrze że kupili szczepionki na które nie było zapotrzebowania innych krajów, a przynajmniej możemy wcześniej pojechać się zaszczepi np. do Gorlitz albo Franfurtu nad odrą, ale najbardziej oburzają się parchy które i tak się nie zaszczepią
len2021.01.10 9:59
nie było zapotrzebowania? przecież jest zaspokojone ułamek potrzeb, z jednej strony zakazuje się innym indywidualnych zakupów a z drugiej strony samemu się kupuje 30mln? i to jest bardzo dobrze? komu dobrze? jełopie, to jest kpina z innych, i nie chodzi już o te szczepionki ale o zasady
Anonim2021.01.10 10:02
Jak nie masz pojęcia co piszesz to lepiej nie pisz nic, albo napisz wiem że nic nie wiem
katolik2021.01.10 9:34
Trzeba wyjść z unii, aby unia i tacy zdrajcy jak PIS nie niszczyli Polaków!
katolik2021.01.10 9:32
Unia tak jak PIS to przekleństwo
obserawtor2021.01.10 9:20
Przecież Szwaby mienią się być władcami Europy (tym razem bez wojny!) - to po co mają liczyć się z UE. UE w ich mniemaniu to mechanizm do ściągania kasy na potrzeby Niemców!!
Obiektywny2021.01.10 8:46
Dobra świnia szwabska to martwa świnia szawbska czy kogoś ten zawiły nienawidzący innych naród który zawsze prze do dominacji polityką obecnie pieniędzmi, chce wpływać na los innych a w ostateczności wojną naród morderców sadystów pedofili gwałcicieli największych złodziei w ogóle obchodzi tak naprawdę to nikt ich nie lubi nikt tylko inni udają ze szanują ze względu na obecną pozycję a nie pamiętają juz jak byli dnem w biedzie się taplającym ! kiedy zwrócą Polsce za wyrządzone krzywdy ! za miliony istnień ludzkich za kradzieże za gwałty za sadyzm za zniszczone bezpowrotnie zabytki i starte wsie z miasteczkami z powierzchni ziemi !
OL2021.01.10 8:43
No i tutaj nasza opozycja niezwykle wrażliwa na demokrację i praworządność powinna zrobić raban, rezolucję itd. Tusk powinien swoim zwyczajem zareagować, postraszyć Merkel sankcjami itd. zwłaszcza że te poczynania Niemiec godzą w interes Polski a oni są podobno polskimi posłami. Gdyby to Morawiecki sprowadził do Polski te 30mln szczepionek to na 100% darli by japy że łamie unijne ustalenia i prosili by o ukaranie, najchętniej o obcięcie funduszy
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.10 8:41
Biontech dostał na początku 2020 z budżetu niemieckiego państwa 375 mln Euro na prace badawcze nad szczepionką! lie dała polska?
Anonim2021.01.10 8:47
Polska solidarność w UE kończy się tam, gdzie trzeba dać coś od siebie. Jak można coś dostać, wtedy jesteśmy pierwsi.
bum cyk cyk2021.01.10 9:31
Czy Unia wyraziła zgodę na takie dotowanie niemieckiej firmy? Gdzie w traktacie jest zapisane, że jeśli zapłaci się ileś tam milionów euro, to można łamać solidarność unijną?
Grizzly2021.01.10 11:47
Dziękujemy ci za twoją codzienną i ciągłą obecność na tym portalu! Dzięki tobie umacniamy w sobie wiarę i jednoczymy się przeciwko czerwonej zarazie i jej tęczowej odmianie, dzięki tobie coraz lepiej rozpoznajemy wszelkich zaprzańców i wrogów Naszej Ojczyzny!
Anonim2021.01.10 8:25
patrząc na postępowanie Niemiec ( indywidualny zakup szczepione z pominięciem KE) czy jest w Polsce jeszcze choć jeden naiwny wierzący że w Unii jest równość i solidarność i czy ten twór polityczny możemy nazwać Rządy Niemiec w Unii Niemieckiej. Wspólny zakup szczepionki tworzy niebezpieczny precedens polegający na tworzeniu ( bezprawnym) federacji państw pod przywództwem KE, która decyduje co komu wolno ( Polska nie może kupić samodzielnie szczepionek - nakaz KE )
Europa2021.01.10 8:48
równość taka sama jak 70 lat temu w pierwszej kolejności gwałciciele żydzi cyganie lewacy kalecy a po tem Polacy i reszta Słowian
Polexit2021.01.10 8:19
POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT! POLEXIT!
Anonim2021.01.10 8:45
Wujaszek Putin już czeka na takich.
1232021.01.10 8:49
kolejny chory rusofob ale to można leczyć , Anglia też czekała na Rosję Chiny czy kosmitów ?
ryszard2021.01.10 8:17
W III Rzeszy też istniała solidarność i polegała na tym żeby solidarnie wykańczać innych.
Anonim2021.01.10 8:05
to dlaczego tam jeszcze jesteśmy? Ciągle jęczycie na Niemców - i słusznie- ale to już się robi takie zwykła jojczenie - jak u naszych korzennych przyjaciół i mentorów.
ryszard2021.01.10 8:19
Niemcy to nie Unia. Za bardzo ci się wszystko myli, potraktuj poważnie te objawy.