Niemcy dołączyły do rosyjskiej krytyki w związku z użyciem przez Ukrainę uzbrojonego drona   Bayraktar TB2 w Donbasie. Potępiając działania Ukrainy rzeczniczka niemieckiego MSZ przestrzegła przed eskalacją konfliktu.

Ukraińskie wojsko użyło w Donbasie tureckiego drona Bayraktar w odpowiedzi na tak przeprowadzony z użyciem baterii haubic D-30 „rosyjsko-terrorystycznych wojsk”, w wyniku którego zmarł ukraiński żołnierz. Użyty przez Ukrainę dron zniszczył jedną armatę, co spowodowało zakończenia ostrzału ukraińskich pozycji.

Według strony ukraińskiej, „siły przeciwnika” tego dnia aż 13 razy złamały zawieszenie broni, wykorzystując również uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie. Rosja o łamanie porozumień oskarża jednak Ukrainę i niespodziewanie do rosyjskich oskarżeń przyłącza się niemiecka dyplomacja.

- „Niemcy, głosem rzeczniczki niemieckiego resortu spraw zagranicznych Andrei Sasse, nagle bardzo stanowczo stanęli na straży porozumień mińskich. Ostrze krytyki kierując właśnie wobec działań wojska Ukrainy, podkreślając możliwość eskalacji walk. Trzeba odnotować, że jest to o tyle specyficzne, że takich samych reakcji nie widać było wcześniej wobec ponawianych naruszeń wspomnianych porozumień, które pojawiały się za sprawą separatystów. Tych zaś obserwowano całą gamę, jeśli chodzi o ostatni czas, nie mówiąc już o ostrzale artyleryjskim który spowodował tak naprawdę poderwanie TB2”

- wskazuje portal defence24.pl.

kak/PAP, defence24.pl.