Nie ma lekko! Na Tuska czeka kolejne wezwanie? - zdjęcie
29.10.18, 08:37Zdj. European People's Party CC BY SA 2.0, via Flickr

Nie ma lekko! Na Tuska czeka kolejne wezwanie?

Niedługo swoje prace ma zakończyc komisja śledcza ds. Amber Gold. Ostatnim świadkiem ma być przewodniczący Rady Europejskiej i były premier RP, Donald Tusk. Swoje prace rozpoczęła w lipcu kolejna komisja śledcza- w sprawie VAT. Wiele wskazuje na to, że również ta komisja zechce przesłuchać Tuska. 

Pytany o to w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 przewodniczący komisji, poseł Marcin Horała odpowiedział:

"Na ten moment jeszcze nie jest wezwany w roli świadka, natomiast coraz więcej wątków wskazuje na to, że prawdopodobnie tak. Chociażby to, że premier Tusk osobiście podjął decyzję o likwidacji departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa w ABW, co znakomicie utrudniło walkę z przestępstwami VAT-owskimi"- wskazał. Zanim jednak podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie wezwania byłego szefa rządiu, komisja musi poczekać na kilka innych ważnych przesłuchań, np. Jacka Rostowskiego- byłego wicepremiera i ministra finansów. Jak tłumaczył Horała, chodzi o to, co będzie mówił minister Rostowski o podejmowaniu decyzji: czy powie, że taka a taka decyzja była jego własnym pomysłem, czy też poleceniem premiera. 

"W tym drugim przypadku w sposób oczywisty premiera również trzeba będzie wezwać"- podkreślił przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT. 

W poniedziałek powołana w lipcu tego roku komisja przesłucha Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego w latach 2010-16. Będzie to jej czwarty świadek.

W czasach, gdy był premierem, Donald Tusk lubił mówić, że pewne rzeczy trzeba "brać na klatę". Miejmy nadzieję, że dokładnie tak zrobi zarówno w przypadku przesłuchania przed komisją ds. Amber Gold, jak i tą w sprawie VAT. 

yenn/PAP, Fronda.pl