Nergal: Szatan inspiruje mnie - zdjęcie
21.10.14, 10:37Adam Nergal Darski (fot. Wikimedia COmmons)

Nergal: Szatan inspiruje mnie

28

Tym stwierdzeniem lider Behemotha rozwiał chyba wątpliwości tzw. umiarkowanych katolików, jakie treści promuje w swojej działalności artystycznej.

Darski w „Kropce nad i” odniósł się do stawianych mu zarzutów dotyczących promowania przez niego treści satanistycznych. Lider Behemotha przyznał, że źródłem jego inspiracji jest szatan. - Szatan jest jednym z najbardziej charakterystycznych  i wyrazistych archetypów wymyślonych przez człowieka. Jest to postać literacka, która uważam, że jest fascynująca – wyznał.

Oczywiście, nie obyło się bez obrażania chrześcijan. Nergal obarcza Kościół winą za stworzenie negatywnego wizerunku szatana. - Postać ta miała swoje narodziny w Biblii, jest po prostu bardzo ważnym archetypem. Moim zdaniem niesłusznie i też celowo demonizowany przez chrześcijaństwo. Kościół zawsze musiał mieć wroga, więc stworzył sobie tego wroga, straszył nim miliony ludzi od dwóch tysięcy lat i w ten sposób funkcjonuje do dzisiaj. Ten interes trzyma się przez to, że ma tego wroga. Jeżeli prześledzimy tę postać w literaturze, to jest to portret fascynujący. (…) Jest to bardzo barwna postać i inspiruje mnie do grania tak radykalnej muzyki - powiedział.

Pochwalił się też, że nie należy już do Kościoła: - wypisałem się kilka lat temu. Dokonałem aktu apostazji. I całe szczęście nie jestem częścią tej społeczności.

Darski stwierdził, że regularnie czytuje Biblię. Na pytanie Ojejnik, dlaczego podarł na scenie Pismo Święte opowiedział, że to była część jego przedstawienia.

- Jest to jeden z atrybutów, który był mi potrzebny, aby dokonać spektaklu. Na tej samej zasadzie jak w filmie „Szybcy i Wściekli” zostały zniszczone 74 samochody, albo jak Bogusław Linda zabija w filmie „Psy” 15 osób - wyjaśnia.

Jak mówiło wielu świętych, największym sukcesem szatana jest wmówić ludziom, że nie istnieje. Nergal, rozpowszechniając przekonanie, że szatan jest tylko „postacią literacką” zdaje się lepiej wypełniać diabelskie knowania.

Ra/tvn24

Komentarze (28):

anonim2014.10.21 10:45
A dajcie z nim już spokój! ten człowiek nie zdaje sobie sprawy z czym igra i czym tak naprawdę jest osobowe zło, którym jest szatan. Może powinien zobaczyć jak przebiegają egzorcyzmy, że opętanie, zniewolenie są to rzeczy straszne, które zdarzają się realnie. Swoją drogą być może i on jest już opętany. Pisanie jednak dużo o Nergalu to też jakaś reklama dla niego.
anonim2014.10.21 11:11
Z słów które mówi ten pan wydaje mi się, że on nie zdaje sobie sprawy z czym i z jaką negatywną siłą ma do czynienia :-( Gdyby wierzył , ze istnieje dobro i zło, Bóg i szatan, to bałby się postępować w ten sposób.
anonim2014.10.21 11:27
Zabawne jest to, że na innym portalu tekst na ten sam temat jest zatutułowany "Biblia mnie inspiruje" :p
anonim2014.10.21 11:33
Szatan "niesłusznie demonizowany". :DDD
anonim2014.10.21 11:54
Zaproście Nergala na egzorcyzmy, może wtedy na oczy przejrzy. Tak jak nasz Pan Jezus nie ukrywał egzorcyzmów, tak i my nie powinniśmy ich ukrywać przed oczyma świata. Ostatecznie to Bóg zadecyduje, czy ma się ujawnić jego działanie przez egzorcyzmy czy nie.
anonim2014.10.21 12:53
Tord Co ty cytujesz? podaj jakieś źródła
anonim2014.10.21 12:57
Nergal sobie jaja robi, a katoprawica daje się podpuszczać jak dzieci. Ech...
anonim2014.10.21 13:29
Pana Darskiego zapraszam na spotkania O.Daniela Galusa, lub do ks.egzorcysty.szatan istnieje.
anonim2014.10.21 13:32
Ale i tak nie wierzę, i on też, w to co mòwi.nie dajcie mu się zwieść (jest kłamcą, oszustem).
anonim2014.10.21 13:36
tak gada a mamusia do tej pory mu dupę podciera bo niezdara życiowa z tego nergalka
anonim2014.10.21 14:03
@TORD Mam kolegów egzorcystów... Naczelna zasada: Nie słuchać tego co mówi zły! Nie rozpowszechniać i nie publikować.
anonim2014.10.21 14:19
@AnitaF napisala: "Uwielbialm te alogiczne sztuczki, coś w deseń "Nergal jest satanistą, bo w istnienie szatana nie wierzy" ;)." Co jest alogiczne w tym zdaniu"Nergal jest satanistą, bo w istnienie szatana nie wierzy" ? Szatan to duch-dlatego moze zostac niewidoczny. Logiczne Szatan obdarzony jest ogromna inteligencja. Szatan jako strateg jest genialny. Kamuflaz to jego podstawowa taktyka. Wmowic ludziom,ze nie istnieje lub jest postacia fikcyjna ,literacka i wymyslona przez czlowieka jest genialnym zagraniem. Uznanie ,ze wrog nie istnieje albo ,ze jest tylko na papierze wymyslem czlowieka powoduje w czlowieku brak poczucia realnego zagrozenia. Alogiczne jest to,ze jesli ktos nie wierzy w Szatana wyciaga z tego wniosek,ze Szatana nie ma. Co znaczy byc satanista? Podstawą ideologii jest walka, agresja, niszczenie wyrażające się w mowie, gestach, czynach oraz symbolice np. odwrócony krzyż, czerń, ponury nastrój, "ofiary" ze zwierząt. Jest więc absolutnym zaprzeczeniem wiary chrześcijańskiej, w której podstawowym przykazaniem jest miłość do Boga i bliźnich. Czy Nergal wg.Anity nie spelnia tych warunkow?
anonim2014.10.21 14:43
@AnitaF "Cały problem katolactwa z Nergalem jest właśnie w tym, że śmiał się nie nawrócić, choć już kostucha nad nim stała. Taka niewyobrażalna podstawa podważa podstawy katolackiej wiary." Mylisz sie calkowicie. To,ze Nergal korzysta z wolnej woli jest jak najbardziej zgodne z podstawa katolickiej wiary. Wlasnie dlatego,ze obdarzony zostal mozliwoscia takiego wyboru,swiadczy o tym,ze naprawde mozemy decydowac o swojej przyszlosci po smierci. Przeczytaj z duza uwaga na czym polega istota potępienia i dlaczego jest ono wieczne? 2 Tes 1,5-10; por. Mt 25,31-46 Potępienie to wieczne oddalenie od Boga. Jest ono rezultatem grzechu, który niszczy jedność z Bogiem. Kto umiera pogrążony w grzechach śmiertelnych, za które nie żałuje, ten będzie na zawsze oddalony od Boga, ponieważ przez swoje w pełni świadome i dobrowolne upadki zniszczył w sobie łaskę miłości Bożej, łaskę zjednoczenia z Nim.
anonim2014.10.21 15:05
jeszcze trochę i będzie dla niego za późno........
anonim2014.10.21 15:12
@AnitaF "Niewątpliwie mechanizm wygodny, ale przekonujący jedynie przekonanych, dla formalnego dowodzenia kompletnie bezwartościowy." Czy slyszalas kiedys,ze masoni sa wyznawcami Lucyfera? To satanisci. Prosze obejrzyj filmy z masonskiego rytualu poswieconego Lucyferowi. Przeciez masoni nie dra Biblii, czesto podaja sie za filantropow i dobroczyncow ludzkosci...itd. Przeciez mason nie powie Tobie na pierwszym spotkaniu,ze jest satanista. Czy tymi filmami Ciebie przekonam,ze satanista nie musi chodzic z pentagramem na czole,zeby byc satanista ,tego nie wiem. W kazdym razie probowalam. Pozdrawiam Dwa oblicza masonerii Masoneria jak każda organizacja satanistyczna ma dwa oblicza: oficjalną i prawdziwą. Oficjalna wersja mówi o szlachectwie, dobroci, samokształceniu, przynależności do inteligencji. Prawdziwa forma organizacji, to wielbienie lucyfera czyli oddawanie czci szatanowi. Wielbią różnych bożków jak na przykład zeusa czy baala przy różnych rytuałach. Schemat wpływania na ludzi składa się z trzech etapów. Pierwszy to wmawianie ludziom, że człowiek jest równy Bogu. Przeprowadza się to poprzez wywyższanie nauk i filozoficznych twierdzeń. Kolejnym etapem jest ateizm czyli odrzucenie Boga i ostatni to satanizm – oddanie się pod opiekę szatana. ... W języku francuskim mason znaczy murarz, budowniczy – od tego słowa pochodzi nazwa „masoneria”. Masoni są więc tymi, którzy „budują świątynię jerozolimską”, ale w znaczeniu faktycznym ta budowa dotyczy całej ludzkości i całego świata. Nad pracą masonerii – zaprowadzeniem nowego porządku w świecie – czuwa wielki architekt wszechświata. Masoni milczą nad ujawnieniem postaci, która kryje się za tym tytułem. Jest to ich tajemnica. Kadetom z trzech pierwszych stopni wtajemniczenia mówi się, że jest to bóg lub rozum w zależności od tego, w co on wierzy. Tylko masoni najwyższych stopni wtajemniczenia zyskują pełną świadomość o wielkim architekcie wszechświata, czyli lucyferze. ========================= Masonic Ritual http://www.youtube.com/watch?v=9UtbJHltr-I ========================== Iluminaci Oświeceni Światłem Lucyfera http://www.youtube.com/watch?v=MwggI1qHjqI ===================== Żydo- Masoneria http://www.youtube.com/watch?v=luiMrEiQwMs
anonim2014.10.21 15:35
@janos "Skoro Nergal deklaruje, ze w katolickiego boga nie wierzy, skad takie nim posrod katolikow zainteresowanie? " To zdanie wyglada na calkowicie prawdziwe. Jesli ktos nie wierzy w katolickiego Boga, nie znaczy ,ze nie wierzy w innych bozkow. Takim bozkiem w przypadku Nergala moze byc i wszystko na to wskazuje jest Szatan. Szatan jest zrodlem klamstwa,dlatego publiczne wyparcie sie satanizmu nie jest jednoznaczne z prawda. Czlowiek rozumny nie wierzy,ze klamca mowi prawde. Zawsze jest mozliwosc oszustwa,klamstwa,bo to jest wpisane w satanizm. Pytasz dlaczego takie zainteresowanie ? W Starym Testamencie zapisana jest Madrość Syracha 13,1 =============================================== "Kto się dotyka smoły, ten się pobrudzi, a kto z pysznym przestaje - do niego się upodobni." ================================================ Opierajac sie jedynie na tym zdaniu, moje zainteresowanie budzi to, z kim sama przystaje,lub z kim maja kontakt np. moje dzieci. Rozeznajac z kim mam doczynienia,moge uniknac "pobrudzenia sie". Jesli nie wierzycie katolikom ,ze martwia sie o ludzi zniewolonych demonicznie,ze sami oni skazuja sie na potepienie,a to jest prawda, to moze przemowi do was argument,ze katolicy maja prawo rozeznawac i ostrzegac swoich bliznich o duchowych zagrozeniach wynikajacych z kontaktow z osobami,ktore odciagaja od Boga. Nergal jest osoba,ktora w sposob jaskrawy Boga wysmiewa,obraza itd. Obowiazkiem katolikow jest naglasnianie o tym, w celu ostrzegania,a nie reklamy satanizmu.
anonim2014.10.21 15:46
@AnitaF Rozmawiamy o satanizmie,czyz nie ? Podaje linki do filmow o satanistach-masonach. ============================== "...w ramach których cokolwiek Nergal nie powie będzie to "wypełnianie diabelskich knowań". No wlasnie ,chyba odkrylas ,o co w tym chodzi. To,ze Szatan jest klamca implikuje to,ze satanisci sa klamcami. Jesli ktos liczy ,ze z ust Satanisty uslyszy jedynie prawde ,jest naiwny.
anonim2014.10.21 16:20
@Anita "To,ze Szatan jest klamca implikuje to,ze satanisci sa klamcami." Znaczy się jak mówią, że nie są satanistami to jest to żelazny dowód na to, że nimi są, tak? ========= A gdzie to wyczytalas,ze napisalam ,ze to zelazny dowod ? Na dowod Twojego nielogicznego myslenia napisze: Ja nie jestem satanistka. Czy na tej podstawie masz zelazny dowod,ze jestem satanistka ?
anonim2014.10.21 16:35
@Anita Czy na logice uczylas sie ,ze zdanie falszywe, to rowniez to zdanie,ktore zawiera prawde i falsz ? Jesli ktos nie klamie caly czas , nie znaczy ,ze nie jest klamca. Nawet klamca czasami mowi prawde. Tak bardzo chcesz rozmawiac o logice,a podstaw logiki nie znasz ?!
anonim2014.10.21 16:39
@janos "Czy, jako ze nie oddaje czci katolickiemu bogu (ani zadnemu innemu, z racji faktu, ze jak dotad zaden nie zabiegal o łaskę mej wiary), zaczniejsz rowniez ostrzegac przede mna? Napisze w wielkiej tajemnicy, ze moj swiatopoglad w sporej czesci jest zgodny z przykazaniami laveyanskich satanistow. Czy teraz zasluzylem na zainteresowanie katolickich obroncow wiary?" =============================================== "Kto się dotyka smoły, ten się pobrudzi, a kto z pysznym przestaje - do niego się upodobni." Syr 13,1 ================================================
anonim2014.10.21 17:47
Zwykły pajac i tak go traktuję.
anonim2014.10.21 19:02
Maria Valtorta Koniec Czasów 17. NIE OSTOI SIĘ WASZ UKŁAD Z PIEKŁEM Napisane 29 lipca 1943. Mówi Jezus: Rzym: ziemia szczególnie umiłowana. Chciałem, by tam był mój Kościół, i - jako centrum świata - miała byd traktowana jak jaśniejąca relikwia Tego, który jest jego Głową. A jak zachowali się nowi szydercy naśmiewający się z Boga? Sprzymierzyli się do zbrodni, którą jest śmierć. Ich dusze poślubiły szatana. Uwierzyli, że przez to bluźniercze cudzołóstwo uchronią się od chłosty, jaką zadawali innym. Nie. Kłamstwo nie ocala. Mówi wam to Ojciec Prawdy. Pan kłamstwa zanurza was w nim aż do stosownej chwili, w której zwraca je przeciw wam, aby was zniszczyć. Ja ocalam i nikt - poza Mną. Zostaniecie pozbawieni waszej zdradliwej zbroi w tej godzinie, w której dotknie was moja kara, gdyż szatan tak działa. Nie potrafi działać inaczej, bo on nie może wam dad owoców niezniszczalnych. Tylko Ja zapewniam opiekę, która nie zna końca, i kiedy Ja ukazuję się, żeby ocalić lub potępić, wtedy szatan ucieka, zostawiając was same, o, głupie dzieci grzechu. Pojmiecie, kim jest Bóg, a kim - Lucyfer, dopiero wtedy, gdy będziecie w mocy jego udręk. Straszliwa lekcja! I im bardziej będziecie grzeszyć, tym bardziej będzie okrutny jego uścisk, gdyż granice ma nawet moja Dobroć - nieograniczona, lecz mądra. Pamiętajcie o tym. Pan zna wszystko, nawet to, co człowiek ukrywa w mroku, w głębi swego serca. Wasi biedni bracia widzą tylko to, co na zewnątrz, i może ich zwodzić wasza obłuda. Ja jednak widzę wszystko i działam tak, jak na to zasługują wasze czyny. Wasza budowla, wzniesiona na grzechu, zwali się jak mur podważony od strony małego wyłomu, kiedy nikt nie będzie o tym myślał: ani wy, mający poczucie bezpieczeństwa dzięki przymierzu z Ojcem Kłamstwa, ani lud, który się was boi, uznając was za niezwyciężonych. Biada, biada, biada wam, którzy doprowadzacie mój lud do wiary w to, że Ja ochraniam czynione przez was zło. Biada wam, którzy doprowadzacie moje dzieci do zwątpienia w moją Sprawiedliwość! Odpowiecie także za to, gdyż zapłata za zgorszenie spada na tego, kto je wywołuje. A jakie zgorszenie większe jest od doprowadzenia małych do przekonania, że Bóg niesprawiedliwie wspiera wielkich, którzy grzeszą? Ileż dusz Mi wyrwaliście, o, wy, którzy czynicie nieprawość! Jednak to one będą dziećmi mojego Miłosierdzia, a nie wy, którym wszystko zostało dane, aby was przyciągnąć do Mnie i uczynić narzędziami dobra. Wy zapomnieliście wszystko i wyżej niż Mnie postawiliście szatana. Biada wam, zawierającym przymierza, z których może wyniknąd tylko zło dla mego ludu: zło dla ciała i zło dla ducha; biada wam, którzy czynicie to, choć wiecie, że jest to złem. Źle posługujecie się władzą, byle tylko zatryumfować na ziemi. Ale czymże jesteście? Garścią gliny, która zachowuje swą formę tak długo, jak długo Miłosierdzie sprawia, że jest wilgotna od niebiańskiej rosy, lecz, wyschnięta, zamienia się w proch, jakby przesiana, i rozsypuje się. Wasze przymierza - prawdziwe związki z poprzednikami Antychrysta - nie posiadają fundamentu i nie zapewniają mocy zwycięstwa. Jak wy sami tak i one się rozkruszą. Pozostanie po nich jedynie straszliwe wspomnienie w ciałach, w domach, w duszach moich biednych dzieci. Kiedy Bóg grzmi, kim są jeźdźcy liczni i szybcy? To plewa, którą wiatr rozmiata na wszystkie strony. Ja jestem Tym, który daje moc wojującym. Trzeba jednak, by wojowników pobudzał słuszny powód, a nie - okrucieństwo i pycha. Każdy grzech zostanie ukarany i każde szyderstwo zostanie przez Boga ukarane, gdyż On - jak mówi Pan - nie będzie wyśmiany i nie pozwoli, by uciskano najmniejszych.
anonim2014.10.21 19:57
@AnitaF Kolejny raz wykazujesz sie ignorancja i nie znajomoscia zasad logiki. napisalas: 1. "Oczywiście, że jak TY - osoba wierząca, jawny katolik, etc - napiszesz, że nie jesteś satanistką to oznacza, że nie jesteś." I to jest zdanie prawdziwe. Dalej piszesz: 2. "Ale jeżeli powie to Nergal-apostata to rzecz jasna jest to koronny dowód na to, że nim jest. " To,ze tak powie Nergal,rzecza jasna nie jest, to koronny dowod. Skup sie i pomysl logicznie. Musisz uzyc tych samych kryteriow zgodnosci . Wazne w tym ,co napisalas jest podanie na jakiej podstawie uznajesz pierwsze zdanie za prawdziwe. Prawda jest,ze nie jestem satanistka,bo jestem osoba wierząca, jawna katoliczka, etc .=nie jestem satanistka. LOGIKA SIE KLANIA. dla potwierdzenia prawdziwosci lub falszu drugiego zdania potrzeba rowniez kryteriow zgodnosci. Jesli Nergal powie,ze nie jest satanista,a przez swoj wyglad i dzialanie "tworczosc"przynalezy do osob,ktore jawnie swoim zachowaniem promuja satanizm = satanista. Niezgodnosc tego co mowi Nergal z tym ,co czyni ,tworzy to zdanie falszywym,czyli jest to klamstwo. LOGIKA SIE KLANIA. ALOGICZNE SALTA WYKONUJESZ WLASNIE TY,CHYBA W CELU OBRONIENIA SWOJEJ ALOGICZNEJ TEZY. BARDZO NA TYM TRACISZ,BO WYCHODZI Z KAZDYM TWOIM WPISEM ,ZE JESTES TOTALNA IGNORANTKA. PROPONUJE WYGOOLOWAC,CO TO JEST LOGIKA I TROCHE POCZYTAC . ZAWSZE SIE PRZYDA :-)))
anonim2014.10.22 2:58
@ Tepi: "Co znaczy byc satanista? Podstawą ideologii jest walka, agresja, niszczenie wyrażające się w mowie, gestach, czynach oraz symbolice np. odwrócony krzyż, czerń, ponury nastrój, "ofiary" ze zwierząt. Jest więc absolutnym zaprzeczeniem wiary chrześcijańskiej, w której podstawowym przykazaniem jest miłość do Boga i bliźnich." Rozumiem że podstawą Chrześcijaństwa jest spoleglwość, pacyfizm, czarna sutanna to znak szatana, nie zawsze wesołkowate pisma mistyków Kościoła to efekt działania złego ducha, a ofiary ze zwierząt w Starym Testamencie to kult szatana? Kolejne dziecko "dżender- chrześcijaństwa" (testosteron to zuuuuuooooo!!!:D) czy Katolicyzmu uczyłeś/łaś się u protestantów?
anonim2014.10.22 15:57
Bez wątpienia ma trochę racji. Szatan to rzeczywiście bardzo barwna postać i może być źródłem inspiracji dla artysty. Niestety, on istnieje naprawdę, a Nergal to jego marionetka.
anonim2014.10.25 4:10
Zaplacze jak przyjdzie czas smierci, wtedy gorzko zaplacze jakim to byl glupcem, swiadomym badz nie, nie wnikam.
anonim2014.10.25 4:17
Kosciol zreszta ma na osobowe dzialanie szatana konkretne dowody, czego dowodem sa egzorcyzmy i ja doswiadczylem osobiscie dzialania zlego i bynajmniej nie nawiedzila mnie postac literacka. Kto mu tak mozg wypral? Kto z Jezusem juz wygral kto z lucyferem juz przegral. Nie dajcie sie omamic tej papce ktora podaje, mysle ze ktos go sponsoruje dlatego prawi takie bzdury, niech Pan ma go w swojej opiece bo koniec jego moze byc marny jak nie zawroci.
anonim2014.10.28 16:20
Gender Diabeł i Bóg wykluczenie! wykluczenie! wykluczenie! cyfro siłę nam daj i mocą swoją rządź szyszynką mózgową masturbacja! masturbacja! masturbacja! cyfro siłę nam daj i mocą swoją gwałć ją gwałć scientio! potężna a za i wżdy policzysz mrówki na Ziemi?