"Nasze Matki i Nasi Ojcowie" zdobywają Grammy. Kazimierz Ujazdowski: To musi się spotkać z naszą reakcją!  - zdjęcie
25.11.14, 19:40"Nasze Matki i Nasi Ojcowie" zdobywają Grammy. K. Ujazdowski: To musi się spotkać z naszą reakcją!

"Nasze Matki i Nasi Ojcowie" zdobywają Grammy. Kazimierz Ujazdowski: To musi się spotkać z naszą reakcją!

10

Europoseł Kazimierz Ujazdowski: Dziś, w Nowym Jorku rozdano Międzynarodowe Nagrody Emmy za produkcje filmowe. W kategorii "mini-serial" zwyciężył film "Nasze Matki, Nasi Ojcowie", o którym głośno było swojego czasu. Film relatywizuje odpowiedzialność Niemców za zbrodnie II wojny światowej, a przede wszystkim, obraża dobre imię Armii Krajowej i jej żołnierzy. Władze publiczne w Polsce i TVP, także prezes Juliusz Braun ponoszą odpowiedzialność za promocję filmu, który szerzy kłamstwo i uderza w poczucie sprawiedliwości oraz dobre imię Polski. Państwo Polskie powinno było podjąć kroki prawne w tej sprawie.

"Wolność sztuki, słowa i prasy zwyciężyła nad prawem do godności i dobrego imienia" – komentuje przyznanie nagrody mecenas Piotr Duber, który złożył wniosek do prokuratury niemieckiej o wszczęcie postępowania o zniesławienie Armii Krajowej i jej żołnierzy w związku z filmem oraz materiałami prasowymi z nim związanymi. Prokuratura niemiecka odrzuciła ten wniosek, ale nie powinno to zakończyć naszych starań o obronę dobrego imienia naszych bohaterów. Cieszę się, że mecenas Duber nie poddaje się i napisał obszerne zażalenie na decyzje prokuratury.

Kłamstwo promowane w filmie, który zyskuje dziś uznanie międzynarodowe to duże zagrożenie nie tylko dla Polski, ale także dla społeczności międzynarodowej. Takie decyzje muszą spotkać się z naszą reakcją.

MaR

Komentarze (10):

anonim2014.11.25 19:59
Przyzwolenie na rozpowszechnienie tego materiału otrzymali bo msz w którym Radek S. dowodził nie podjął żadnych starań aby zapobiec ukazywaniu Polaków jako odpowiedzialnych za unicestwianie żydów.
anonim2014.11.25 19:59
Zdecydujcie się czy miniserial dostaje Grammy czy Emmy bo to dwie różne nagrody! Grammy jest nagrodą muzyczną i nie podejrzewam, że o tę nagrodę chodzi!
anonim2014.11.25 21:04
Polityka historyczna niemiecko-syjonistyczna święci triumfy. To kolejne kroki w celu wyizolowania Polski. Skutecznie otaczają nas swoimi wasalami jak ukraina i litwa. Polska nie będzie bezpieczna aż nie zostanie zasolony berlin, ludność wygnana lub sprzedana w niewolę.
anonim2014.11.25 21:35
oglądałem serial nie można go odbierać jako historyczny jak dla mnie to jedna z wersji ,która mogła się wydarzyć nie każdy Polak jest dobry ,a wojna wyzwala w ludziach to co złe ale zawsze jest nadzieja
anonim2014.11.25 22:25
lucjanhenryk111 nie rozumiem aluzji
anonim2014.11.25 22:34
Emmy nie Grammy. I to Międzynarodowe Emmy - takie Emmy dla "reszty świata". Drugiej ligi.
anonim2014.11.25 23:24
@twowish Albo podaj źródło albo nie kłam. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-pisza-o-polenaktion-to-zapomniane-preludium-zaglady/t8syg
anonim2014.11.26 11:08
@twowish Ty chyba sobie żartujesz prawda? Zbigniew Mitzner redaktor "Robotnika" 1945-46 scalonego w 1948 r w Trybunę Ludu Ziemowit Szczerek - publicysta "Tygodnika Powszechnego" Mariusz Szczygieł - dziennikarz GW Elisabeth Asbrink - laureatka agorowskiej nagrody Kapuścińskiego Ci ludzie to publicyści w "szczególny" sposób tropiący polski antysemityzm, związani ze środowiskami (bez oczywiście Mitznera, choć pewnie gdyby żył to tam znalazłby miejsce) znanej z"obiektywizmu" w tych sprawach GW. Skoro rzucasz tak poważne oskarżenia to może zamiast publicystycznego klangoru podasz jakieś żródła opracowane przez historyków. Ja bardzo chętnie poczytam, inni pewnie też, bo to co znalazłem odbiega znacznie od tego napisałeś. Sczególnie nigdzie nie znalazłem określenia polski obóz koncentracyjny. Gdzieś ci umknęła praca historyczna "Pre­lu­dium Za­gła­dy" T. To­ma­szew­skie­go z 1997r "Honor społeczeństwa polskiego ratowali mieszkańcy Zbąszynia"... to cytat jaki z niej znalazłem. Oczywiście to co napisałem odnosi się do hitlerowskiej "Polenaktion" Sprawa uniwersytetów jest znana i opisana.
anonim2014.11.26 12:31
Nigdzie expressis verbis nie zarzuciłem komuś kłamstwa. Zarzuciłem niechętną Polsce stronniczość GW związane ze sprawami polsko-żydowskimi. Ale to właściwie jest mniej ważne. Jeżeli zarzuca się tego rodzaju zbrodnie narodowi to nie wystarczy narracja publicystyczna. Potrzebne są opracowania historyczne bazujące na faktach a nie dziennikarskich ocenach które mogą być stronnicze. W końcu ojcem stwierdzenia o .."faktach prasowych"..(czyli kłamstwach) jest nikt inny jak prominentny członek tego środowiska B.Geremek. Podałem pracę historyka i poprosiłem o podanie tego rodzaju prac przez ciebie. Zamiast tego dostałem argumentem ad personam. Jeżeli nie dysponujesz źródłami historycznymi na tema zdarzeń sprzed ponad 70 lat, to to co napisałeś jest zwykłą konfabulacją i pomówieniem.
anonim2014.11.26 18:29
@twowish Zatem dla ciebie wystarczającym dowodem na to że rząd polski stworzył dla Żydów obóz koncentracyjny jest artykuł jednego publicysty niechętnego władzy? A co ty rozumiesz przez obóz koncentracyjny? Bo złożenie terminów Żyd + obóz koncentracyjny = eksterminacja, przynajmniej tak się dowodzi przez ostatnie 70 lat. Masz jakieś wiarygodne świadectwa zamorodwania przez rząd polski obywateli pochodzenia żydowskiego? Zeznania jednego swiadka szczególnie publicysty są z natury problematyczne, wystarczy przypomnieć sobie casus Kosińskiego i jego "Malowanego ptaka". Dlatego pytałem o coś bardziej wiarygodnego niż pojedynczy reportaż. Tym bardziej że przedstawiłem opracowanie historyka. Żeby pisać o kimś że jest historykiem to człowiek ten musi się w swojej pracy posługiwać warsztatem historycznym, na który skałada sie szereg żródeł historycznych a nie tylko obserwacje jednego świadka. Chcesz zarzucić brak rzetelności członkowi Zarządu Żydowskiego Instytutu Historycznego?