Nasze babcie, nasi dziadkowie - zdjęcie
20.06.13, 14:48

Nasze babcie, nasi dziadkowie

28

Cóż poza śmiechem pozostało, kiedy podczas debaty emitowanej na antenie publicznej telewizji najgoręcej honoru Polski broni Żyd, były ambasador Izraela w naszym kraju, prof. Szewach Weiss? Cóż pozostało, kiedy polski prezydent ogłasza, że byliśmy narodem sprawców? Kiedy profesor zatrudniony w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, Andrzej Romanowski, oskarża o zdradę jednego z naszych największych bohaterów, rotmistrza Witolda Pileckiego? Kiedy żołnierzy walczących z okupantem można bezkarnie nazywać bandytami, kiedy niemieckie obozy zagłady zmieniają właścicieli i nagle stają się polskie, kiedy w wysokonakładowych mediach (Washington Post, New York Times, De Bild...) oskarża się Polaków o czynny udział w Zagładzie, kiedy...

Długo by wymieniać, ale po co? Lepiej wyśmiać. My prawdę znamy, od nas dowiedzą się inni. Rękopisy nie płoną, a prawda zawsze zwycięża z fałszem i głupotą. Lepiej parsknąć śmiechem, choć chce się walić w mordę i patrzeć, czy aby równo puchnie. Cierpliwość jest jedną z największych cnót a śmiech najlepszym lekarstwem w rozpaczy. Śmiejmy się więc i tłumaczmy, dziś walka słowem jest takim samym bohaterstwem, jakim w czasach młodości naszych babć i dziadków było ukrywanie Żydów i obrona Ojczyzny z bronią w ręku.

Pozostał nam śmiech... i słowo... i pamięć o naszych babciach i dziadkach, o Irenie Sendlerowej, o rodzinie Ulmów, o rotmistrzu Pileckim i generale Nilu, o wszystkich polskich drzewkach w ogrodzie instytutu Yad Vashem i o tych, drzewek nie mają, bo nie ostał się żaden świadek ich bohaterstwa i poświęcenia. Pamięć, którą musimy przechowywać jak najświętszą relikwię i przekazywać nowym pokoleniom, bo nikt za nas tego nie zrobi.

Alexander Degrejt

Komentarze (28):

anonim2013.06.20 15:15
zbytnio łagodnie, tutaj ciekawy komentarz do filmu: http://bobry7.salon24.pl/515486,niemcy-w-stanie-wojny-z-polska-no-chyba-tak "...Czy ktoś zna jakieś państwo sojusznicze, które w czasie pokoju dawnego/byłego wroga szkaluje na arenie międzynarodowej i obciąża go własnymi zbrodniami, a co ciekawsze przypisuje temu sojusznikowi własne naganne uczucia nienawiści do "narodu trzeciego', wymordowanego przez siebie z zimną krwią?..."
anonim2013.06.20 15:53
To tylko film fabularny ,a my Polacy rozdmuchujemy ten balon do granic możliwości. Mądry wie ,jaka była prawda ,jak wyglądała historia.Oglądałem ten mini serial i uważam ,że przesadnie poważnie podeszliśmy do tej produkcji. A skąd mamy pewność ,że nawet w szeregach AK nie znalazł się jeden lub kilku antysemitów?Tacy krystaliczni jesteśmy?Film ,jak film. Nie pierwszy i nie ostatni ,który nie do końca idealnie pokazuje historyczną rzeczywistość ,a my Polacy mamy juz fioła na punkcie naszej dumy i wyższości.
anonim2013.06.20 16:29
"Śmiejmy się więc i tłumaczmy, dziś walka słowem jest takim samym bohaterstwem, jakim w czasach młodości naszych babć i dziadków było ukrywanie Żydów i obrona Ojczyzny z bronią w ręku." . Dzięki za te słowa.
anonim2013.06.20 16:44
Nie daje się tego artykułu skomentować ! Chyba wszyscy są przeczuleni czy przewrażliwieni , mieliśmy dobre i złe przykłady zachowania Polaków wobec Żydów podczas II wś . Poczytajcie pamiętniki Davida Rubinowicza - początek wojny oczya żydowskiego dzieciaka
anonim2013.06.20 17:10
@Częstochowski: w liście napisanym z okazji 70 rocznicy zbrodni w Jedwabnem. Gógiel Ci szwankuje?
anonim2013.06.20 17:14
@Częstochowski Poeta http://www.rp.pl/artykul/685804.html
anonim2013.06.20 17:15
Nie oglądałem tego filmu,więc nie będę się na jego temat wypowiadał. Mnie interesuje tylko to, dlaczego do debaty nie zaproszono żadnego akowca?
anonim2013.06.20 17:19
Jeśli ktoś twierdzi, że "ty tylko film", to powiem bez ogródek - jest głupi jak but. Już piekłoszczyk Lenin zauważył, że "kino jest najważniejszą ze sztuk". A dlaczego akurat kino? Bo jest bardzo sugestywne i oddziałowuje masowo. W dziedzinie propagandy nie wymyślono dotąd niczego skuteczniejszego. Problem jednak nie polega na tym, że Niemcy nakręcili taki film. Problem nawet nie w tym, że został on puszczony w polskiej telewizji, choć to rzeczywiście tak, jakby puścić bąka przy obiedzie. Problem jest w tym, że my, Polacy, nie potrafimy atrakcyjnie i skutecznie opowiadać światu swojej historii. Popularne książki o historii Polski pisze Walijczyk, pierwszą w historii biografię króla Sobieskiego napisał Grek, doskonałą książkę o polskich pilotach w czasie II WŚ napisali Amerykanie. Niestety, Polacy niewiele piszą po angielsku czy w innych językach. Nie mówiąc już o kręceniu filmów, które mają szansę sprzedać się gdziekolwiek poza krajem nad Wisłą. W zeszłym roku podarowałem pewnemu Irańczykowi album o Polsce - rzecz jasna album był po angielsku. Wcześniej ten człowiek niewiele wiedział o naszym kraju, a był to człowiek nieźle wykształcony. Był zdumiony odkryciem, że nasz kraj ma tak długą historię i bogatą kulturę. Swoją drogą, w albumie tym, nieproporcjonalnie dużo miejsca zajmowała kwestia zagłady Żydów, co też pokazuje, że i ta nacja potrafi skutecznie opowiadać swoją historię. A u nas nic tylko labidzą.
anonim2013.06.20 17:33
Polski rząd nadal finansuje Żydowski Instytut Historyczny, którego były prezes, prof. Feliks Tych i czołowa historyczka, Alina Cała, publicznie w Polsce i w Niemczech wygłaszają odczyty i udzielają wywiady, że Polacy, nie jacyś szmalcownicy, ale cały naród polski brał udział w Holokauście i ponosi odpowiedzialność nie dającą się niczym usprawiedliwić. Tych polakożerców karmimy na naszym łonie i naszym chlebem. Nie wspomnę o renegatach w rodzaju Grossów i redaktorów polskojęzycznych mediów, bo oni przynajmniej działają na zlecenie zagranicznych antypolskich ośrodków.
anonim2013.06.20 17:55
CP- I co mam z tego wywnioskować, że cały naród robił to samo?
anonim2013.06.20 17:58
Chciałbym żeby teraz Telewizja Polska w ramach rehabilitacji nakręciła podobny serial "Nasie Dziadkowie, nasze Babcie" pokazujący prawdziwy obraz wojny: palone polskie i rosyjskie wioski, łapanki w miastach i zbiorowe egzekucje, tortury jakie stosowali SS-mani. Aby widzowie mogli zobaczyć gazowanych, męczonych wychudzonych ludzi w obozach zagłady, okropne eksperymenty medyczne na więźniach, zniszczone miasta po przejściu frontu. I ten wszędobylski strach wojenny spowodowany napaścią NIEMCÓW na Polskę i całą Europę. Co ważne, nasz film w przeciwieństwie do tego niemieckiego będzie PRAWDZIWY. A później niech Telewizja Niemiecka ZDF wyemituje taki serial w najlepszym czasie antenowym i później niech odbędzie się dyskusja, kto to wszystko rozpoczął i kto ponosi odpowiedzialność za całe okropieństwo wojny. I co ważne, skutki jakie przyniosła, czyli utrata przez państwa europy wschodniej suwerenności na rzecz komunistycznej Rosji z jej aparatem ucisku. PS. Tylko proszę nie pisać, że TVP nie ma pieniędzy, bo jakby obniżyła wszystkim Liso-podobnym dziennikarzom-celebrytom uposażenie, to spokojnie wystarczyłoby na dobrą produkcję.
anonim2013.06.20 18:17
CP- Tylko, że niemcy tak tego nie odbiorą. W filmie pokazano AK jako organizację antysemicką. Jaki niemiec będzie wiedział, że to były incydentalne przypadki (jeśli wogóle były) Większość z nich po obejrzeniu tego serialu dojdzie do wniosku, że polacy są współwinni holokaustu, a przecież tak nie jest.
anonim2013.06.20 18:23
Żeby jakieś tasiemce oglądać i się złościć, to raczej nie przystoi osobom inteligentnym. Całe szczęście, że nie jestem uzależniony od tv i bzdur nie oglądam; żyje przez to lepiej i się nie denerwuję. :-)
anonim2013.06.20 19:04
Kiedyś w książce Jerzego Ślaskiego ,,Polska Walcząca" przeczytałem następującą historię. Otóż jeden z oddziałów partyzanckich AK odbił transport żydów, który zmierzał do Treblinki. Po otwarciu wagonów partyzanci powiedzieli żydom, że są już wolni i powinni z nimi uciekać. Żydzi odpowiedzieli, że zostaną, gdyż niemcy obiecali im, że wywożą ich do pracy na wschód, a obóz w Treblince jest bujdą. Partyzanci nie mogli czekać i odeszli, ale wagony zostawili otwarte na wypadek, gdyby ktoś się wymyślił i chciał uciekać.
anonim2013.06.20 20:06
@Marsjanin: Gdzie CP pisze, że wszyscy są tak samo winni!? Podkreśla tylko, że historia nie jest czarno-biała. Każdy półinteligent wie, że za tragedię II WŚ odpowiedzialni są Niemcy, ale ich wina nie kasuje automatycznie przewinień innych uwikłanych w te wydarzenia. Wojna to parszywa okoliczność, która wystawia ludzi na próbę, a wtedy nawet w narodach-ofiarach budzą się jednostki-kaci. Nikt tu nie fałszuje proporcji. Naród spisał się dobrze, nawet jeśli niektóre jednostki i mniejsze zbiorowości zawiodły. Obrzydzeniem napawa mnie za to Twoja postawa, w której orzekasz o nieskazitelności narodu, a na wieść o winie jednostek wpychasz palce w uszy i ryczysz LALALALALALALALA!!!
anonim2013.06.20 20:27
Koszty emisji tych odcinków powinni pokryć z prywatnych kieszeni członkowie zarządu TVP.
anonim2013.06.20 20:33
@Marsjanin: Nie mówię o filmie, tylko o komentarzach tutaj. A problem fałszowania historii - umyślnie bądź przez ignorancję - oczywiście istnieje, ale emisja kontrowersyjnego filmu z komentarzem w mojej ocenie się doń nie przyczynia. Szczególnie jeśli można przy tej okazji podyskutować.
anonim2013.06.20 20:58
Jeśli popatrzeć z dalszej perspektywy, to w zasadzie każdy naród ma przefikane. Jakie opinie ze świata lecą w Rosjan, Francuzów, Czechów, Norwegów, Brytyjczyków? W zasadzie każda nacja z burzliwą historią w okolicach II WŚ jest poniewierana. Na szczeblu oficjalnym (powiedzmy, że "dyplomatycznym") co bardziej wypaczone wypowiedzi/opinie spotykają się z protestami (vide "polskie obozy zagłady"), ale przypadki takie jak podlinkowałeś można prostować tylko oddolnie. Tak długo, jak długo ma kto zaprotestować, problem nie powinien przybrać jakichś niebotycznych rozmiarów. Jako lewak nie podzielam Twojej gorzkiej opinii i uważam (bo takie też mam osobiste doświadczenia), że w świecie mamy jako naród generalnie dobrą opinię, a w tematach okołowojennych "first to fight" i Sprawiedliwi przeważają nad Jedwabnem wykrywaczem min. ;)
anonim2013.06.20 20:59
Oczywiście "i wykrywaczem min". Frondełe, edycja postów, prosim!
anonim2013.06.20 21:32
Marsjanin "@tia -- Nie jesteś zbyt inteligentny, bo gdybyś był, to dawno byś zaobserwował jaki skutek na wiele osób mają takie tasiemce (i inne wydarzenia) poprowadzone w jednym kierunku. Wystarczy poczytać zachodnie strony: tam już czasem całkiem poważnie dyskutuje, że to Polacy są odpowiedzialni razem z UK za wywołanie IIWŚ (bo prowokowaliśmy Niemcy)." A co to ja nie wiem, że są ludzie mądrzy i głupi i zawsze tych drugich więcej było niż pierwszych? Wiem doskonale już od kuzynki, że w szkołach niemieckich rozmawia się o biednych wypędzonych Niemcach, jeżeli nauczyciel ma się poruszać po dziejach historii współczesnej. A jeśli mówi się o antysemityzmie, to raczej dyskretnie na Polaków się pokazuje, bo to katolicki kraj nieznoszący zbyt żydów. I co w związku z tym? A no właśnie stąd powstają takie tasiemce. A ci, co się tv przejmują, tych nie podejrzewam o inteligencje. W rzeczywistości kiedy człowiek żyje to wie, że pracownicy zmagają się z ciężką pracą, a czasem bez wody. Kto czas posiada dla tv, ten marnotrawi własne życie.
anonim2013.06.20 22:20
A wiecie ze w filmie jest rudy 102? http://www.wykop.pl/ramka/1560429/ostateczne-falszerstwo-nasze-matki-nasi-ojcowie/
anonim2013.06.21 3:11
Polecam artykuł/recenzję Mariusza Pilisa "Koszmar filmowego snu" w 'Sieci" nr 24.Jest tam chłodne podejście filmowca,ale i wnioski cenne dla nas a szczególnie dla twórców i decydentów.Lektura obowiązkowa!
anonim2013.06.21 6:34
Warto poznać trochę historię i zorientować się , że tylko w Polsce za ukrywanie Żydów płaciło się śmiercią. Warto zapytać, co robiły zachodnie demokracje (np. USA, Francja, Holandia... ). Bardzo ciekawe artykuły ukazały się swego czasu w dawnym "Uważam Rze Historia". To paradoks historii, że Polskę która płaciła ogromną cenę w II wojnie światowej, oskarża się o takie rzeczy. Obecna władze ... szkoda pisać. Ci, którzy oddawali życie za Polskę, nigdy nie myśleli, że tak zostaną potraktowani w wolnej Polsce.
anonim2013.06.21 6:57
częstochowski Bracie, najpierw oburzasz się, że Bronisław Bul Komorowski nie użył takiego sformułowania. Potem po twardych dowodach zmienasz front: aaa Jedwabne , no tak jesteśmy przecież sprawcami, prawdę wyrzekł był. śmieszne to jest. Prezydęt powiedział też, że żeby przyjąć euro w Polsce trzeba zlikwidować polską konstytucję. a to już nie jest śmieszne.
anonim2013.06.21 8:30
Kriswit napisał . A skąd mamy pewność ,że nawet w szeregach AK nie znalazł się jeden lub kilku antysemitów?Tacy krystaliczni jesteśmy? A ja zapytam: A skąd mamy pewność, że Kriswit nie jest niemieckim agentem wpływu ? A może jest pedofilem, gejem lub innym zboczeńcem? Skąd mamy wiedzieć, że nim nie jest...? A skoro nie mamy wiedzy o nieuczciwości ,o której nie wiemy, ta okoliczność uprawnia nas do podważania uczciwości, o której wiemy? Myślenie nie boli więc pomyśl Kriswit zanim palniesz kosmiczną głupotę na forum, gdzie czyta cię tysiące ludzi.
anonim2013.06.21 8:47
Sceny z kupowaniem jedzenia i napadem na pociąg pokazują dobitnie z jakimi to antysemitami walczyli Niemcy. Chłop zadaje pytanie: „A czy są u was w oddziale Żydzi?”. Dowódca pyta partyzantów: „Czy są tu jacyś Żydzi? Niema Żydów, poznałbym po smrodzie”. Śmiech.Chłop: „Nie chcemy żadnych Żydów”. Jeden z partyzantów: „Potopimy ich jak koty”… No i jeszcze ta gadka o kiełbasie która koniecznie musi być z czosnkiem. I ciekawe zdanie od narratora pod koniec : Wojna się skończyła , przegraliśmy ale za to teraz w Niemczech zostali sami Niemcy a Naziści zostali zabici. Albo jeszcze inny wniosek : Klęska była spowodowana faktem ataku na Rosje. Mozna było zaprzestac na Polsce i utworzyć granice z Sovietami na Bugu. Wtedy wszystko byłoby OK. Słowa reż.M. Pilisa : Niemiecki serial jest jak mocny policzek dla uśmiechniętej głupkowato i na pokaz gęby współczesnej Polski, która jak idiota i tchórz udaje, że pada deszcz, kiedy pluje jej się w twarz
anonim2013.06.21 9:16
http://kultura.wp.pl/gid,15748737,galeria.html?T%5Bpage%5D=1
anonim2013.06.24 21:43
Szanowny autor słuchał tylko tego co chciał usłyszeć. Wg mnie prowadzący bardzo silnie pokazywał swoje oburzenie i niezgodę na przedstawioną fabułę