15.10.19, 19:12Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Na nic 'strachy na lachy' opozycji totalnej! MFW podniósł prognozę dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego dla Polski do 4 procent. Równocześnie prognoza dla światowej gospodarki została obniżona do 3 procent.

W najnowszym raporcie Fundusz ostrzegł przed niekorzystnymi skutkami wojen handlowych na świecie. Podnosząc prognozę tegorocznego tempa wzrostu polskiej gospodarki z 3,8 do 4 procent Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił przyszłoroczną prognozę na niezmienionym poziomie.

Według Funduszu w roku 2020 wzrost PKB w Polsce wyniesie 3,1 procent. W Europie lepsze rezultaty od Polski zanotują Irlandia i Malta, a w przyszłym roku także Rumunia. Wzrost gospodarczy w Polsce jest znacznie szybszy niż w strefie euro, gdzie wyniesie w tym roku zaledwie 1,2 procent.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje jednak wzrost inflacji w Polsce w przyszłym roku do 3,5 procent (w tym roku 2,4 procent). Wyższą inflację ma mieć w Europie Turcja, Ukraina i Białoruś. Bezrobocie ma się utrzymać na niezmienionym poziomie - 3,8 procent i ma być jednym z najniższych w Europie.

Jak podawaliśmy - według prognozy MFW światowy wzrost gospodarczy spowolni w tym roku do 3 procent, aby nieznacznie przyspieszyć w przyszłym roku i osiągnąć poziom 3,4 procent.

Niższy niż w ubiegłym roku wzrost na poziomie 2,4 procent zanotuje również amerykańska gospodarka. W przyszłym roku wzrost gospodarczy w USA ma wynieść 2,1 procent. Eksperci zwrócili uwagę, że spowolnienie w USA ma miejsce mimo obniżania stóp procentowych.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

Max Fiend2019.10.15 20:49
Rumunia ma wyższą prognozę wzrostu gospodarki a my mamy wyższą prognozę dla inflacji :-D
Cool2019.10.15 21:12
Rumunia zrobiła reformy, o które w Polsce od wielu iat apeluje Centrum Adama Smitha, a które w znacznej czesci znajdują się w programie Konfederacji. Reformy PiS-u natomiast doprowadzą do likwidacji warstwy średniej, która to w naszych warunkach, jest podstawą finansową Państwa bo wytwarza ok 70% PKB.