MSZ odpowiada mocno Komisji Europejskiej! Co na to Timmermans? - zdjęcie
27.07.17, 12:27screenshot/YouTube

MSZ odpowiada mocno Komisji Europejskiej! Co na to Timmermans?

Komisja Europejska dała Polsce miesiąc na wycofanie się z reformowania sądownictwa, a tymczasem MSZ odpowiedziało na groźby płynące z Brukseli.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w oświadczenie, w którym odniosło się do ponagleń Komisji Europejskiej.

„MSZ z przykrością dostrzega, że Komisja Europejska po raz kolejny mówi o dialogu, jednak w zamian stosuje język ultymatywny, arbitralnie wyznaczając charakter i terminy rozmów. Będziemy gotowi przekazać kolejny raz merytoryczną odpowiedź Komisji Europejskiej” – czytamy w oświadczeniu.

MSZ informuje, iż ingerencja komisji jest przedwczesna. Zdaniem ministerstwa „Proces reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości nie został zakończony. Apelujemy zatem do Komisji o powstrzymanie się od komentarzy i ocen do momentu, aż reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości wejdzie w życie zgodnie z przepisami polskiego prawa, wynikającymi z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Regulaminu Sejmu RP i Senatu RP”.

Czy taki przekaz trafi do Timmermansa? Można powątpiewać mimo, że jak przypomina ministerstwo: „Projektowane zmiany dotyczące systemu pracy i organizacji sądownictwa są zgodne ze standardami europejskimi i odwołują się do rozwiązań zastosowanych w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej”.

krp/niezalezna.pl, Fronda.pl