Moskwa ,,czerwienieje''. Kult sowieckich katów narasta - zdjęcie
18.09.17, 09:20

Moskwa ,,czerwienieje''. Kult sowieckich katów narasta

Nowe pomniki Lenina, Stalina i innych „wybitnych” postaci wkrótce pojawią się w Moskwie na „Alei Władców”.

W Moskwie ogłoszono o zamiarze uzupełnienia “Alei Władców” Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego w nowe popiersia radzieckich działaczy w celu pełnienia przez nie „funkcji edukacyjnej”. O tym powiedział dyrektor wykonawczy tego towarzystwa Władysław Kononow.

Według niego, pomniki-popiersia radzieckich władców pojawią się w Moskwie już 22 września. Warto zaznaczyć, że będą to pierwsze podobne pomniki, postawione w stolicy w czasie poradzieckim. W szczególności, mówi się o popiersiach ośmiu radzieckich władców – Lenina, Stalina, Chruszczowa, Breżniewa, Andropowa, Czernienki, Gorbaczowa i Jelcyna.

„Zadaniem tej alei jest pełnienie funkcji edukacyjnej. Można tutaj prowadzić lekcje otwarte dla dzieci. W ten sposób uczniowie lub kadeci będą tutaj przychodzić i dowiadywać się o jakiejś postaci coś nowego” — uważa dyrektor ds. naukowych Towarzystwa Michał Miagkow

Zauważył również, że postanowiono popiersia tych „działaczy” historycznych postawić, „aby przypominać, że oni w Rosji mieli taką historię”.

Wiadomo, że obecnie na „Alei Władców” w Moskwie, którą otworzono w zeszłym roku, już są 33 podobne pomniki-popiersia. Widocznie, „władcy” w Rosji są bardzo cenieni.

Liczba sympatyków Stalina wśród Rosjan sięgnęła maksimum na przestrzeni ostatnich 11 lat. Informuje o tym BBC, powołując się na wyniki sondażu Centrum Lewady, w miarę niezależnego ośrodka badania opinii publicznej w Rosji.

Jeżeli w marcu 2006 roku sekretarza generalnego CK WKP (b) Stalina z „podziwem”, „szacunkiem” i „sympatią” traktowało 37 % respondentów, to w styczniu b.r. ich liczba wzrosła do 46 %.

Sondaż Centrum Lewady o postrzeganiu liderów kraju w różnych okresach historycznych przeprowadzano w dniach 20-23 stycznia 2017 wśród 1600 pełnoletnich Rosjan w 48 regionach państwa.

Przypomnijmy, że 80 lat temu , 11 sierpnia 1937 roku, szef NKWD Rosjanin Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz nr 00485 o rozpoczęciu „operacji polskiej”, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Sowieckiego. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele.

mod/Jagiellonia.org