Mosbacher: Obecność wojskowa USA w Polsce będzie większa - zdjęcie
03.12.18, 08:20

Mosbacher: Obecność wojskowa USA w Polsce będzie większa

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher mówiła o relacjach polsko-amerykańskich w rozmowie z Bogusławem Chrabotą, redaktorem naczenym ,,Rzeczpospolitej''. Zadeklarowała, że w Polsce amerykańska obecność wojskowa będzie większa, niż dotychczas. Wskazała też, że Amerykanie zainwestowali w Polsce 43 mld dolarów i ona strzeże interesów amerykańskich firm. Jej zdaniem duże szanse niesie ze sobą Trójmorze.

Mosbacher mówiła o burzy wokół jej listu do premiera Mateusza Morawieckiego.

,,Nie wiem, co powoduje całą tę ekscytację. Wiem natomiast, że staram się wykonywać swoją pracę najlepiej, jak potrafię, a bardzo ważną częścią tego zadania jest dbanie, by amerykańskie firmy były należycie traktowane. I to właśnie robię. Żałuję więc, ale nie mogę odpowiedzieć na pańskie pytanie'' - powiedziała.

Jak wskazywała ambasador, Donald Trump wysłał ją do Polski, by wspierała polską niezależność energetyczną i neutralizowała wszystko, co mogłoby przynieść szkody polsko-amerykańskiemu sojuszowi. Oraz po to, by ,,reprezentowała amerykańskie firmy, które zainwestowały tu 43 miliardy dolarów''.

Mosbacher dodawała, że USA ,chcą inwestować w Trójmorze'', bo to, po pierwsze, wzmocnienie regionu przed aspiracjami Rosji, po drugie - nadzieja na ,,zwrot kapitału, o którym zawsze myśli biznes''. Jak mówiła, Trójmorze ma 110 mln mieszkańców, a dzięki temu ,,możliwości [dla biznesu] są ogromne''. ,,Jeśli pomyślimy o energetyce, o technologiach cyfrowych, o wspólnym transporcie dla tych krajów – to jest ta siła. Zawsze jesteś silniejszy w grupie niż w pojedynkę'' - stwierdziła Mosbacher.

Ambasador zadeklarowała też, że ,,zdecydowanie'' posuniemy się w sprawie obecności USA w Polsce. ,,Mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością, Stany Zjednoczone Ameryki będą trwale obecne w Polsce, także powyżej i ponad obecny poziom'' - powiedziała Mosbacher.

Wreszcie Amerykanka odpowiedziała na pytanie o to, jak postrzegają USA Polskę pod względem naszej roli w Europie. 

,,Jesteście poważnym krajem leżącym pomiędzy Rosją a Niemcami. Co jeszcze mogłabym dodać? Polska jest swego rodzaju bastionem w tym regionie przed rosyjską agresją. Nie ma wątpliwości, że Rosja nie zaprzestanie prowokacji, więc Polska musi pozostać fundamentem stabilności regionu'' - powiedziała ambasador.

,,Polska ma fundamentalne, strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa tego regionu. A ponieważ jesteśmy w NATO, silna Polska to także bezpieczniejsze Stany Zjednoczone'' - dodała.

mod/Rzeczpospolita