Morawiecki: PO działała jak Gang Olsena - zdjęcie
03.09.17, 10:51zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, CC0

Morawiecki: PO działała jak Gang Olsena

Wicepremier Mateusz Morawiecki wczoraj wieczorem udzielił wywiadu w programie "Gość Wiadomości" w TVP. Mówił m.in. o poprawie ściągalności podatków. 

"Ostatnio odwiedziłem kilka urzędów skarbowych i izb skarbowych. Gdy zapytałem jednego z naczelników, dlaczego nasi poprzednicy nie uszczelniali VAT-u, usłyszałem, że oni działali jak Gang Olsena. My działamy bardziej jak Clint Eastwood w swoich filmach, oni jak Gang Olsena"- powiedział minister rozwoju i finansów. Jeszcze raz przypomniał, o jak ogromną kwotę wyłudzenia VAT uszczupliły budżet państwa. 

"Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł. Polakom należy się wyjaśnienie"- zaznaczył Morawiecki, który opowiada się za powołaniem sejmowej komisji śledczej, mającej zbadać ten proceder. Minister zwrócił uwagę na znaczącą poprawę ściągalności VAT i poinformował, że "sytuacja jest bardzo dobra" również w przypadku ściągalności CIT-u.

"Weszliśmy w zdecydowaną polemikę z międzynarodowymi korporacjami, których nasi poprzednicy się bali. Wiemy, jak do nich dotrzeć i robimy to tak skutecznie, że zgłosiły się do nas wielkie przedsiębiorstwa, które same chcą zapłacić więcej podatku, bo uważają, że jednak niewłaściwe się rozliczały do tej pory"- powiedział wicepremier. Jak podkreślił, pomimo dużych wydatków społecznych, sytuacja budżetowa Polski jest bardzo dobra. Rząd PiS prowadzi bowiem "prowadzi politykę gospodarczą nie dla wskaźników, ale dla ludzi”. Priorytetem rządu Beaty Szydło jest poprawa jakości życia Polaków: lepsza sytuacja materialna rodzin, wzrost wynagrodzeń i to, "żeby ludzie nie mieli kłopotów za znalezieniem pracy w odległości 30-40 kilometrów od miejsca swojego zamieszkania". 

Morawiecki niedawno gościł w USA. W ocenie ministra rozwoju i finansów, Polska w swojej polityce ma wiele stycznych punktów ze Stanami Zjednoczonymi. To na przykład polityka migracyjna czy wydatki na obronność. 

"Rozumienie Rosji w USA jest często dużo lepsze niż w zachodniej Europie(...)Kiedy tłumaczyłem w Nowym Jorku naszą politykę migracyjną, spotykało się to ze zrozumieniem(...) w wielu miejscach i kręgach z uznaniem wypowiadano się na temat naszych wydatków na politykę obronną”- wyliczał wicepremier. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone to poważny partner, który wypełnia swoje sojusznicze zobowiązania. W ocenie Morawieckiego, w miejscach, gdzie stacjonują wojska USA, współpraca między państwami jest lepsza. Przy okazji minister poinformował, że w pierwszym półroczu bieżącego roku nastąpił dynamiczny (nawet o 26 procent) wzrost polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych.

Rośnie również zainteresowanie Polską wśród zagranicznych inwestorów.

"Widać duże uznanie dla polskiej gospodarki, a Polska jako szósta gospodarka w Europie, jedna z najbardziej dynamicznych jest traktowana jako dobre miejsce do inwestowania"- podkreślił Morawiecki.

yenn/tvp.info, Fronda.pl