Morawiecki o ograniczeniu handlu w niedziele. 'Cztery w miesiącu byłyby akceptowalne' - zdjęcie
27.10.17, 14:25Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Morawiecki o ograniczeniu handlu w niedziele. 'Cztery w miesiącu byłyby akceptowalne'

Minister Mateusz Morawiecki odniósł się do projektu ustawy przygotowanego przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Ustawa miałaby doprowadzić do zniesienia górnego limitu składek na ZUS. 

"To nie ma związku z budżetem. Jest to propozycja ministerstwa rodziny i pracy, która - jak rozumiem - jest propozycją budującą system solidarnościowy, bo dzisiaj na głowie stoi piramida dochodowa. Dlaczego ten, kto zarabia miesięcznie 20 czy 30 tys. zł miesięcznie ma mieć procentowo niższy podatek od tego, kto zarabia 10 tys. zł”- ocenił wicepremier. 

Morawiecki odniósł się również do ograniczenia handlu w niedziele. Według szefa resortów finansów i rozwoju, do zaakceptowania byłby zakaz handlu w cztery niedziele w miesiącu.

Projekt po poprawkach zakłada, że handel byłby dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, a także dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Inicjatorzy chcą jednak, by ograniczenie objęło wszystkie niedziele. 

"Zakaz handlu w cztery niedziele w miesiącu byłby akceptowalny, rozumiem ten postulat (związkowców - PAP), można się dogadać i jeśli o mnie chodzi, to można rozszerzyć na cztery niedziele. Ale kompromis to kompromis i nie będę załamywał rąk, jeśli będą to dwie niedziele w miesiącu"- powiedział wicepremier w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

yenn/PAP, Fronda.pl