Morawiecki: Jan Olszewski rzucił wyzwanie naszej dalece niepełnej wolności - zdjęcie
04.06.19, 17:02

Morawiecki: Jan Olszewski rzucił wyzwanie naszej dalece niepełnej wolności

2

Okres rządów premiera Jana Olszewskiego, krótki, ale treściwy, był kluczowy w historii najnowszej III RP; bez zasianego wtedy ziarna prawdziwej, pełnej wolności, demokracji i sprawiedliwości, nie byłoby tych późniejszych wielkich czynów - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dziś przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów doszło do ustawienia kamienia węgielnego pod pomnikiem premiera Jana Olszewskiego. Na miejscu obecny był m.in. premier Morawiecki, który wspominał wybitną postać byłego premiera.

To dla mnie wielki zaszczyt, że możemy w tym pamiętnym dniu (...) odsłonić kamień węgielny pomnika pana premiera Jana Olszewskiego. On jak mało kto rzucił wyzwanie ówczesnej naszej bardzo pokręconej, zagmatwanej wolności, która była dalece niepełna, była wolnością bez godności dla bardzo wielu Polaków, była wolnością częściową - mówił rzef rządu.

Dziś, po 27 latach od jego rządów uważamy za oczywiste, że należymy do NATO i UE, ale wtedy nie było to oczywiste. Tę drogę ku strukturom europejskim i transatlantyckim wyznaczył śp. premier Jan Olszewski. I żył tą nadzieja później, że będą kolejne rządy, większości parlamentarne, które podejmą się tego dzieła naprawy tak gwałtownie przerwanej w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. - dodał.

Tamte jego pragnienia budowy silnej Polski, solidarnej, sprawiedliwej, my dzisiaj podejmujemy - podkreślił premier Morawiecki.

mor/PR24/Fronda.pl

Komentarze (2):

Oloo2019.06.4 19:27
Czy najwyższemu masonowi w Polsce należy się pomnik? Widocznie tak. 24 października 1964 nadano mu stopień Mistrza 1971-1973 piastował w niej godność Drugiego Dozorcy 1975-1981 i 1986-1991 – Mówcy W 1991 został wybrany Wielkim Przysposobicielem Wielkiej Loży Narodowej Polski.
michu2019.06.4 18:23
Ciekawe co dziś staje na przeszkodzie aby dokonać lustracji i dekomunizacji, skoro podobno prawi mają większość w parlamencie i ponoć swojego prezydenta ;) ?