W środę szef MON, Antoni Macierewicz przebywał z wizytą we Francji, gdzie spotkał się z francuską minister obrony, Florence Parly. Wiceminister Michał Dworczyk poinformował wcześniej, że tematem rozmowy były plany zakupów dla polskiej armii- szczególnie okrętów podwodnych.

Minister Macierewicz podkreślił, że chciałby jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym roku, zawrzeć ten kontrakt. 

"Na pewno siłą oferty francuskiej jest integracja rakiet manewrujących z okrętem podwodnym i to w ramach jednego kontraktu"- poinformował. Jak zaznaczył szef resortu obrony, pewne szczegóły muszą być jeszcze dopracowane. Nie przeprowadzono na przykład jeszcze testu integrującego rakiety z okrętem. Do tej pory wykonano jedynie testy na platformie, a to nie daje dokładnego odzwierciedlenia warunków panujących na okręcie podwodnym.

Prace są jednak bardzo zaawansowane, co stwarza szansę na zakup, który byłby dla Polski bardzo korzystny"- powiedział minister. 

Macierewicz poinformował, że rozmowa dotyczyła również stosunków gospodarczych, szczególnie w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Resort obrony rozważa współpracę także z Niemcami i Szwecją.

Strona francuska jest z kolei zainteresowana polskimi programami modernizacji technicznej armii. Minister podkreślił, że Francja jest gotowa do rozmów o łodziach podwodnych zintegrowanych z pociskami manewrującymi. W ocenie Macierewicza, dokładnie odpowiada to polskim zapotrzebowaniom.

Bardzo duże wrażenie zrobiła dzisiaj na mnie prezentacja przedstawiona w MBDA a także otwartość pani minister na współdziałanie Polski i Francji. Florence Parly jest zaangażowana w to, żeby te relacje były jak najlepsze"- podkreślił szef MON, który ocenia wczorajsze rozmowy jako korzystne dla obu stron.  „Polska jest gotowa przejść nad różnymi kwestiami do porządku dziennego, choć nie jest to łatwe”- powiedział. Minister poinformował, że rozmawiał z Parly również o bezpieczeństwie europejskim, kwestii ewentualnego uczestnicwa Francji w dowództwie międzynarodowym w Elblągu i współpracy Polski i Francji w ramach NATO. 

Szef polskiego MON zaznaczył, że konieczne jest ukształtowanie wspólnej obrony europejskiej w taki sposób, aby była ona otwarta również na takie państwa jak Mołdawia, Gruzja, ale przede wszystkim Ukraina. 

"My bardziej odczuwamy zagrożenie ze wschodu, Francja bardziej odczuwa zagrożenie terrorystyczne"- powiedział Macierewicz. Jak dodał, umówił się na kolejne spotkanie z minister Florence Parly, aby kontynuować rozmowy.

yenn/PAP, Fronda.pl