Minister Zdrowia mówi tak medycznej marihuanie - zdjęcie
19.01.17, 11:50Fot. Youtube

Minister Zdrowia mówi tak medycznej marihuanie

Na konferencji w Kancelarii Prezes Rady Ministrów Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił stanowisko ws. legalizacji medycznej marihuany. 

Jak mówił Konstanty Radziwiłł na konferencji w KPRM:

„Nie ma w tym zakresie stanowiska rządu, ale ponieważ toczą się prace w podkomisji w Sejmie, więc trochę jako minister zdrowia, trochę jako lekarz mogę wyrazić opinię, że nie ma żadnego powodu, abyśmy uznali, że jest wielka, masowa potrzeba posiadania dużej ilości tego typu preparatu w Polsce, a za tym nie ma żadnego powodu, aby wprowadzać w Polsce uprawy marihuany – czy to indywidualne, czy większe. Natomiast jest dopuszczalne, aby dla takiej niewielkiej grupy pacjentów, którzy tego potrzebują, zgodnie ze zleceniem lekarskim, sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w odpowiednio wytypowanych aptekach zapewnić stosowanie tego typu preparatu w ramach terapii eksperymentalnej pacjentom, którzy tego potrzebują".

Jak dodawał: 

"W tym kierunku mniej więcej powinny pójść prace podkomisji i wszystko na to wskazuje, że takie rozwiązania byłoby do zaakceptowania przez wszystkich i zabezpieczałoby nas przed nadużyciami, a z drugiej strony byłoby wyjściem naprzeciw tym pacjentom, którzy mogą tego potrzebować”

"Jestem pierwszym ministrem zdrowia, który w ogóle sprawą preparatów marihuany i w ogóle dostępnością preparatów pochodzących z marihuany zajął się w Ministerstwie Zdrowia. Dzisiaj w zasadzie wszyscy pacjenci, których lekarze wystąpili o import docelowy, nie tylko dostają te preparaty, ale dostają je za darmo, ponieważ są w całości refundowane" – dodał minister zdrowia.

emde/300polityka.pl