Minister Środowiska o Puszczy Białowieskiej: niewiele już jest do ratowania! - zdjęcie
04.12.19, 12:43

Minister Środowiska o Puszczy Białowieskiej: niewiele już jest do ratowania!

53

Michał Woś, nowy minister środowiska był gościem Radia Plus. Jego zdaniem nie ma dzisiaj możliwości do podjęcia realnej walki z kornikiem drukarzem
 
"Realizujemy orzeczenie TSUE, ono jest dosyć jednoznaczne, w tej chwili trwają prace nad nowym planem urządzenia lasu. Po tych dwóch latach działalności kornika, tego co się tam działo, tak przekonują leśnicy, niewiele jest czego ratować" - mówił
 
Zdaniem Michała Wosia "leśnicy podejmują intensywne działania, ale takie, które są zgodne z TSUE, a wyrok Trybunału na pewno bardzo związał ręce wszystkim, którzy troszczyli się o las, o Puszczę Białowieską"
 
Gość Radia Plus tłumaczył też jak będzie wyglądał podział kompetencji w nowym rządzie
 
"Ministerstwo Środowiska będzie kontynuowało swoją misję jako nowe MŚ, ale bez dwóch obszarów: bez ochrony powietrza i klimatu oraz bez zagospodarowania odpadami łącznie z FOŚ bo tam program "Czyste Powietrze" to kluczowe zadanie funduszu. Natomiast najważniejsza część Ministerstwa Klimatu powstaje na bazie Ministerstwa Energii" - stwierdził
 
 
 
 

 
bz/radioplus.pl
 

Komentarze (53):

Krzysiek2019.12.5 13:24
a steruje tym ekolog z bożej łaski niejaki Wajrak świetnie wykształcony ekolog po ogólniaku z dwoma poedjściami do matury.Ludzie jekie on musi miec plecy żeby dostawac nagrody i być pracownikiem GW jaki to musi być sterowalny beton
Jan Radziszewski2019.12.5 2:52
Dlaczego tak się dzieje bo słynny miłośnik polaków żyd SOLORZ wziął się u nas za ochronę powietrza / por emitowane płatne jego ogłoszenie w TVN i GW ect.
rdaneel2019.12.4 21:40
https://www.youtube.com/watch?v=DvhWMwm-0RA&fbclid=IwAR26oj8EocdEcOiJdjJZPg-zCwjdUjjDDhGDHfWMjgYm3dRYtgewadbH564
Tom Bombadil.2019.12.4 19:10
A co na to Łukaszenka? Połowa Piszczy leży na Białorusi.
Antek z Czerniakowa2019.12.4 19:01
A większość drzew liściastych, nie pytając nikogo o zgodę zabije masowo rozprzestrzeniająca się jemioła, która ma w wielkim poważaniu i ekologów i leśników.
Urszula2019.12.5 11:44
Otóż to. Wszystkie możliwe drzewa, które mijam po drodze są oblepione jemiołą. Kiedyś jemioła była pod ochroną. Dalej jest chroniona skoro się jej nie zrywa? A drzewa wyglądają żałośnie. :(
grimm2019.12.4 19:00
Co jeszcze PIS puści na zatracenie??
anonim2019.12.4 18:24
Niewiele do ratowania, to można wyciąć do końca :3
ZERR02019.12.4 17:03
Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości, że lewacy to naziści, to ma kolejny dowód. Czas ich powstrzymać, zanim ZNOWU zrobią coś strasznego. Z zarazą nie ma co dyskutować, zarazę trzeba powstrzymać zanim znowu rozpalą piece krematoryjne.
Maria Blaszczyk2019.12.4 20:54
Czy mógłbyś jakoś rozwinąć tę myśl? Bo ze stwierdzenia, że kornik drukarz to wartościowy dla ekosystemu gatunek, stwarzający wielu innym organizmom właściwe warunki do życia, nie umiem przejść do następnego kroku - czyli podbijmy i wymordujmy wszystkich wokół, by stworzyćnaszemu narodowi przestrzeń do życia. Możesz blondynce wyjaśnić, jak jedno z drugiego wynika?
Imi\\304\\2312019.12.4 21:45
Geniusz. Jak połączyłeś te fakty? Pozornie niepołączalne. Ale jak się okazuje - tylko pozornie
442019.12.4 16:29
jezeli sie utrzymacie jeszcze 2 lata to bedzie miejsce dla niektortych ,sanacja potrzebowala bereze wy macie byly las
Jahu2019.12.4 14:39
Wszystkich ekoterrorystów wraz z sędziami od TSUE przykuć łańcuchami do tych suchych drzew i niech podziwiają kornika.
marianl2019.12.4 14:34
Większość tych " ekologów" to niestety słabo wykształceni ,łatwi do sterowania ludzie.Do tego pieniądze za akcje protestacyjne.Oczekuję zdecydowanych działań odpowiednich służb.Mamy nie niszczyć Ziemi ale nie ma zgody na oszołomów i destrukcję wszelkich działań ochronnych.
Maria Blaszczyk2019.12.4 14:57
Na szczęście istnieją ludzie zwani naukowcami, znający się na rzeczy. A ci są zgodni. Kornika należy zostawić w spokoju. I Puszczę w ogólności. Tu polscy specjaliści: http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2140 A t z całego świata: https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,21853219,naukowcy-ze-swiata-bronia-puszczy-ekolodzy-zaostrza-protesty.html
ZERR02019.12.4 16:58
Naukowcy zawsze szczekają tak, jak im Sponsor zagra. Was trzeba powstrzymywać, i zrobimy to prędzej czy później, zanim znowu doprowadzicie do nazistowskich zbrodni. Tych lewakozjebonaukowców czeka marny los - zgniją w więzieniach.
Maria Blaszczyk2019.12.4 20:51
Grozisz? Znów? Swoją drogą - związek między niewyrąbywaniem Puszczy za pomocą harvesterów a zbrodniami nazistowskimi nie jest do końca jasny.
Cool2019.12.4 17:42
Zabawna jesteś z tymi "naukowcami" i "badaniami" ... ... zacznij myśleć samodzielnie!
Maria Blaszczyk2019.12.4 20:50
Żeby myśleć samodzielnie - muszę znać fakty. Wnioskując w oparciu o fałszywe przesłanki - uzyskam błędny wynik. Po to potrzebni są nam naukowcy i badania - gdybyśmy ich nie mieli, wciąż byśmy wierzyli, że choroby to efekt opętania przez złe duchy, że Ziemia wygląda jak opisana w Biblii, a homoseksualność to wybór. A co za tym idzie, choroby leczylibyśmy egzorcyzmami, nie wiedzielibyśmy o istnieniu Ameryk i kamienowalibyśmy gejów. Bez znajomości faktów samodzielne myślenie nie ma sensu.
Cool2019.12.4 23:09
A skąd możesz wiedzieć czy przedstawione ci przez naukowców fakty są zgodne z rzeczywistością? ... Musisz przecież wierzyć, komuś na słowo ... czy to aby nie "religia"? :-) .... naukowe teorie zmieniają się co chwilę a jedna wyklucza drugą ... w zasadzie nauka bardziej opisuje niż cokolwiek wyjaśnia, a bardzo często sie kompromituje, wręcz ośmiesza. Ale Twoja sprawa, możesz poznawać świat oczami osób trzecich ... i przyjmować ich oceny jako swoje!
Maria Blaszczyk2019.12.5 0:59
Stąd, że wiem, w jaki sposób się tworzy naukę. I nie, fakty przedstawione przez naukowców niekoniecznie są całkowicie zgodne z rzeczywistością. Ale są jej najbliższe ze wszystkiego, czym dysponujemy. I naukowe teorie rzadko się zmieniają i rzadko sobie "zaprzeczają". To się zdarza, ale to są wyjątki. Najczęściej wiedza się kumuluje. I nie mam pojęcia, w jaki inny sposób chcesz uzyskać wiedzę na temat znaczenia kornika drukarza dla ekosystemu lasu pierwotnego. Albo wpływu płci rodziców na prawidłowość rozwoju dzieci. Czy też tego, co jeść, by nie zachorować na raka albo cukrzycę. Bo własne oczy raczej nie są dobrym narzędziem do zdobycia tej wiedzy. Do tego, chcąc nie chcąc, codziennie zawierzasz nauce swe życie. Gdy wsiadasz do samolotu. Gdy bierzesz leki przepisane przez lekarza. Gdy kupujesz - jeśli jadasz - przetworzone mięso, zakładając, że zastosowano ustalone przez naukę procedury eliminujące ryzyko zakażenia tych produktów Clostridium botulinum. I nie, to nie jest religia. Religia to zespół wierzeń oraz związanych z nimi obrzędów (praktyk), zasad moralnych i form organizacji społecznej. Tymczasem nauka to usystematyzowana wiedza ludzka, zdobywana i porządkowana w określony sposób.
ZERR02019.12.5 2:28
Lewacy nie powołują się na naukę - tylko na określoną, lewacką interpretację i lewackie wnioski. Nauka mówi TYLKO tyle, że w naturze przydarzają się katastrofy, klęski i zarazy. Wniosek, że "trzeba" pozwolić na zniszczenie rozległych połaci lasu "bo to naturalne zniszczenie" jest czysto faszystowsko-lewacki. Wniosek ten nie ma NIC wspólnego z nauką, bo nauka nie daje odpowiedzi quasi-etycznych, tylko wypisuje fakty w tabelkach. Lewacy zaś kłamią bezczelnie przypisując swoje zbrodnicze wnioski nauce. Nauka nigdy nie twierdziła że kornika trzeba powstrzymywać ani że trzeba mu pozwalać. Nauka twierdzi tylko i wyłącznie że kornik jest i jakie są konsekwencje tej zarazy. Jak widzisz - 100% waszych pomysłów jest nienaukowych z definicji.
Maria Blaszczyk2019.12.5 16:05
To są właśnie te "fakty", o których piszę powyżej. I właśnie w oparciu o te FAKTY i jednocześnie, z założenia, starając się zachować pierwotny charakter Puszczy i walcząc o bioróżnorodność wiemy, czego nie robić. Nie wycinać świerków, tylko pozwolić na gradację kornika. To nie jest żadna "katastrofa", tylko korzystny dla Puszczy proces.
Cool2019.12.5 8:09
... istnieje cała mas tematów zakazanych ... placówki akademickie, blokują niewygodne tematy na poziomie dyskursu, dalej jest już tylko gorzej ... pracownicy naukowi od najniższego szczebla, są rugowani ze środowiska za pracę nad niewygodnymi tematami ... sama metodyka zależnie od użytych parametrów lub interpretacji daje przeciwstawne wyniki ... a publikacje naukowe to już po prostu cyrk na kółkach! ... Anna O. Szust! .. jesli wiesz o czym mówie! P.s. Religia to przede wszystkim wiara!
Maria Blaszczyk2019.12.5 16:10
Wiem, o czym mówisz. Właśnie przykład "Anny O.Szust" pokazuje, dlaczego należy starannie selekcjonowac fakty, na których się opieramy. I że nie należy opierać się na "badaniach" opublikowanych w pismach, w których za publikację się płaci. Ale ja nigdy tego nie robię, więc nie wiem, skąd ten zarzut? I fakt, że zrobiono naukowe badanie na ten temat, obnażając tę patologię, właśnie pokazuje moc nauki, jeśloi komuś sam fakt posadzenia sondy na komecie i rekonstrukcji dewki moczowej ze świńskiego pęcherza nie wystarcza.
Cool2019.12.5 8:27
Wiedzę o wpływie kornika na stan lasu biorę z widocznych gołym okiem skutków jego działalności i z tego co mówił o korniku mój dziadek leśniczy!:) ... o tym jak powinna wyglądąć rodzina wiem zarówno z doświadczeń moich przodków jak i swoich własnych. ... :-) P.s. Może nie korzystam z samolotu, może nie stosuje leków, może nie jem miesa(?) ... Ale pociesze Cie, korzystam z internetu! ... co mogłabyś odkryć samodzielnie ... gdyby Twoja percepcja nie była ograniczona schematami :))
Maria Blaszczyk2019.12.5 16:15
Czyli Twoje gołe oko udowadnia, że naukowcy mylą się, gdy twierdzą, że w drewnie martwych świerków i w korytarzach larwalnych kornika drukarza rozwija się około 100 gatunków chrząszczy uznawanych za ginące lub rzadkie, które z kolei stanowią pokarm np. dla dzięcioła trójpalczastego? W jaki sposób Twoje gołe oko pozwala na ocenę populacji chronionych chrząszczy? I nie, religia to bardzo szczególny wariant wiary. Wszystko, co uważamy na jakikolwiek temat, to nasze "wierzenia". Ale te religijne znacząco odróżniają się od całej reszty.
Max Fiend2019.12.4 14:30
I bardzo dobrze! Świerk nie jest gatunkiem endemicznym w puszczy. Innych drzew kornik nie ruszy.
kiki2019.12.5 0:02
hahaha u mnie korniczek z braku laku wierzbę szamał
stm.2019.12.4 14:25
Dlaczego PIS boi się tych terrorystów zwanymi ekologami. Te śmierdzące gnoje za kasę sowiecką i szwabska wraz z opozycją zrobią wszystko by szkodzić gospodarce zarządzanej przez PIS . Zawieść ich do puszczy i przywiązać do zeżartych przez korników świerków niech zdychają. To nie ekolodzy to gnoje śmierdzące - syf w Polsce...
Imi\304\2312019.12.4 20:52
Cóż za rozległa wiedza
Krzysz2019.12.4 14:08
Przykro to pisać, ale to kolejny minister, który nie zna się na rzeczy i niepotrzebnie straszy opinię publiczną. Mówi, że leśnicy go przekonują, że nie ma co ratować. Banialuki. Puszcza ma się świetnie a kornik drukarz był tam jest i będzie. Tak samo jak homoseksualiści na świecie :D. A poważnie...: Kornik atakuje drzewostany osłabione i chore, najczęściej na skutek niedostatecznej ilości wody. Jego namnażanie się jest więc skutkiem, a nie przyczyną osłabiania drzewostanu. Ponadto kornik, który dla leśników jest szkodnikiem niszczącym cenne dla nich drewno, jest zwierzęciem bardzo ważnym dla leśnego ekosystemu. W powalonych świerkach żyje ponad 150 rzadkich i bardzo rzadkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Kornik jest pożywieniem dla unikatowego dzięcioła trójpalczastego. A na obszarach lasu, na których w wyniku obecności kornika zmniejszyła się ilość świerków, mogą wrócić inne charakterystyczne dla Puszczy gatunki drzew. Także bez paniki moi drodzy.
stm.2019.12.4 14:34
Wskazane abyś drzewostanem zeżartym przez korniki wyrżnął się w ten głupi łeb, to może przybędzie rozumu!!!
Krzysz2019.12.4 14:46
@stm. cóż za hejt. Mam nadzieje, że udasz się w niedzielę do kościoła i wyspowiadasz z tego. A powiedz mi, czy wiesz, że kornik drukarz to świerszcz, który żeruje tylko pod korą świerków? Świerki zajmują ok. 27% powierzchni Puszczy Białowieskiej z wyłączeniem terenów należących do parku narodowego, gdzie jego udział jest zdecydowanie niższy (ok. 13%). Kolejny argument, że ta domniemana zagłada puszczy jest polityczną wyssaną z palca zagrywką.
ZERR02019.12.4 16:55
Lewacka tłuszcza zesra się na surowo, byle niszczyć. Trzeba być typowym lewackim półdebilem, aby bełkotać, że plaga szkodników nie jest przyczyną osłabiania (wymierania) drzewostanu. Jesteście zarazą, plagą i pasożytami. Po to Policja ma pałki, pistolety, armatki wodne aby takich jak ty powstrzymywać, zanim ZNOWU zrobią coś strasznego. Nie pozwolimy wam na powtórkę z nazizmu, prędzej was wszystkich internujemy dożywotnio na wyspie Uznam.
Imi\\\\\\\\304\\\\\\\\2312019.12.4 19:36
Nick adekwatny do poziomu dyskusji. Jak ktoś przedstawia merytoryczny pogląd (krzysz), to ZAWSZE się pojawiają inwektywy. Nie masz kolego zielonego pojęcia na temat, na który się wypowiadasz. Nawet elementarnego. Ale poczułeś się lepiej. Więc masz udany dzień.
przecież2019.12.4 13:55
kornik drukarz jest elementem przyrody i pani Jachira nie pozwoli by skrzywdzono
OZ2019.12.4 13:29
W Niemczech gdy pojawił się kornik drukarz - do wywózki ściętych zarażonych drzew zatrudniono Bundeswerę.
bogdanus2019.12.4 13:24
Ich samych podać za szkodliwy wyrok i zażądać odszkodowanie. Należy jeszcze poczekać aż kornik zniszczy puszczę. Chodzi o to by zrobić zadymę i niech się wstydzą za zniszczenie puszczy.
nika2019.12.4 13:24
Durczykiewicz ! Przecież KLAUDIA mówiła wczoraj, że kornik jest "wpisany w środowisko puszczy". Więc o co halo ? Ona z ekologami i opozycją wie co "jest najlepsze" dla naszych lasów.
Jacek2019.12.4 13:13
Na końcu akcji ratowania kornika padnie sam kornik, bo nie będzie już środowiska, w którym bytuje. Tak oto każda akcja "ekologów" i lewackiej, proekologicznej UE we współpracy z totalną opozycją się kończy.
grimm2019.12.4 19:01
Plus tchórzostwo PISu
Durczykiewicz2019.12.4 13:10
Właściwie trudno to zrozumieć - skoro puszczę toczył szkodnik, to chyba oczywistym było, że trzeba było zarażone okazy wyrąbać, tak, czy nie?? Zmarły Minister chyba był fachowcem, tak...? Więc dlaczego go nie posłuchano...??? Trudno. Polak mądry po szkodzie! Nie, to nie PiS ponosi winę, a ci, którzy bezmyślnie się sprzeciwiali działaniu śp.P.Szyszki. Niech jednak wyciągną z tego jakieś wnioski...każdy z nas popełnia błędy, ale głupotą jest z nich się nie poprawiać...
stm.2019.12.4 14:29
Dlaczego tak delikatnie, to są świnie a pereł między wieprze się nie rzuca.
Krzysz2019.12.4 14:50
Zmarły minister, Panie świeć nad jego duszą, to mógł być fachowcem od lasów gospodarczych przeznaczonych do wycinki. Znał się na generowaniu zysków z gospodarowania lasami. Natomiast na prawdziwej przyrodzie, puszczach i środowisku naturalnym znał się słabo i działał jak słoń w składzie porcelany.
Maria Blaszczyk2019.12.4 14:53
Nie. Nie należało. I właśnie to jest oczywiste. Cieszę się, że mogłam pomóc tę kwestię wyjaśnić.
ZZTop2019.12.4 17:17
Typowe dla lewaków czczenie wszystkiego co parszywe, patologiczne i szkodliwe - a to kornika, a to zboczeńców seksualnych. W zasadzie to nawet pederaści odgrywają pewną pozytywną rolę, bardzo podobną do kornika w puszczy. Gwałcąc młodociane osobniki, podatne na homouwiedzenie, oczyszczają gatunek z dzieci najgorszej jakości, o pewnych wrodzonych skłonnościach do homoseksualizmu. Mam nadzieję, że całe twoje najbliższe młodociane otoczenie stanie się homoseksualne, czy to z wyboru, czy to przez kontakt ze starszymi homoseksualnymi "dziećmi", których nie można przecież prześladować gdy molestują i gwałcą. Ale przecież dla ciebie to żaden problem, a dla reszty ludzkości czysty zysk.
Maria Blaszczyk2019.12.4 20:44
Ciekawe, jak to jest, być osobą, dla której fałszywe świadectwo przeciwko bliźniej jest jak dla innych powiedzenie "Dzień dobry". Znajdź choć jeden mój komentarz, w którym stwierdzam, że jakiekolwiek zgwałcenie to dla mnie "żaden problem". Albo przyznaj, że jesteś obrzydliwym żałosnym łgarzem.
Reuła2019.12.4 13:05
Kochamy przyrodę więc miłość nie ginie https://www.cda.pl/video/422406786
Bronek2019.12.4 12:50
I to jest wina PiS, a nie durnych pseudoekologów. PiS trzęsie gaciami, żeby o nim źle na Zachodzie nie mówili. Trzeba umieć i mieć odwagę uderzyć pałą, a nie biadolić teraz.
alojz2019.12.4 20:18
Bronek-chyba przyznam Ci racje
B522019.12.4 20:23
bronek masz rację jak chcesz się dogadać z czerwoną szarańczą z tłumacza weź pałkę
xyz2019.12.5 11:49
100% racji, PiS jest totalnie mieciutki jak opozycji oraz ich pieskow... U mnie w regionie byla podobna sytuacja => lewactwo obronilo kornika => las zdechl (gory Harz) => wszystkie martwe drzewa trzeba bylo i tak usunac => posadzono nowy las (za ~100 lat bedzie...), a do ekolewakow teraz sie tutaj STRZELA...