Michnik ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania! - zdjęcie
08.11.18, 11:41

Michnik ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania!

"Wojskowy Sąd Garnizonowy przed kilkunastoma minutami wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika" - informuje pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

Michnik podejrzany jest o popełnienie łącznie 30 przestępstw m.in. wydawanie bezprawnych wyroków śmierci na żołnierzach wyklętych. Miały być one popełnione w latach 1952-1953 w Warszawie i stanową zbrodnie komunistyczne wyczęrpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

W ocenie prowadzącej śledztwo prokuratury IPN w Warszawie, przestępstwa te polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego; m.in. kuriera 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa oraz jednego z żołnierzy ZWZ, Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Prokuratura IPN podkreśla, że zarzuty wobec Michnika w tych sprawach jeszcze nie były stawiane.

Jak informuje IPN obecnie Stefa Michnik przebywa w Szwecji i od 2008 roku unika kontaktu z polskim wymiarem sprawiedliwości. Nie odbiera korespondencji oraz nie stawia się na wezwania do polskich placówek dyplomatycznych.

mor/PAP/Fronda.pl