Merkel: Rosja może podpalić Europę - zdjęcie
17.11.14, 17:06Angela Merkel (fot. YouTube)

Merkel: Rosja może podpalić Europę

9

Angela Merkel przy okazji szczytu G-20 wygłosiła przed jednym z think-thanków przemówienie w Sydeny. Mówiła w nim o rosyjskim zagrożeniu. Kanclerz podkreśliła, że Zachód „używa wszystkich środków w rozmowach z Rosją, by doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu” na Ukrainie. Pomimo tego nie są wykluczone ostrzejsze środki: sankcje będą obowiązywać tak długo, mówiła kanclerz, jak będzie to konieczne.

Merkel używała bardzo mocnych słów mówiąc o rosyjskiej polityce. Stwierdziła, że Kreml traktuje Ukrainę jako swoją strefę wpływów i wprost depcze międzynarodowe prawo. Podkreśliła, że zachowanie Putina, po okropnościach drugiej wojny światowej i zimnej wojnie, stawia porządek europejski pod znakiem zapytania.

Merkel podkreśliła, że problem jest bardzo poważny. „Nie chodzi tylko o Ukrainę. Chodzi o Mołdawię, o Gruzję; jeżeli będzie tak dalej, to, można zapytać, co z Serbią, co z państwami zachodnich Bałkanów” – mówiła kanclerz.

Zarazem Merkel kategorycznie wykluczyła militarne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie z udziałem Zachodu. Stwierdziła jednak, że to, co dziś dzieje się na wschodzie, grozi „dużym pożarem”.

pac/die zeit

Komentarze (9):

anonim2014.11.17 18:42
dlatego trzeba Putinowi strzelić kulkę w łeb
anonim2014.11.17 19:17
słowami i sankcjami z pewności powstrzyma ruskiego szczególnie kiedy jedno mówi a drugie robi dogadując się z kacapami, tylko udaje taką wielce zatroskaną o kraje które najchętniej wspólnie z Putinem by podbiła .
anonim2014.11.17 19:41
[dlatego trzeba Putinowi strzelić kulkę w łeb] @ufam - Twój kolejny dziwny wpis. Kulka w łeb, to bardziej rozwiązanie islamskie niż katolickie.
anonim2014.11.17 21:34
think-tanków, a nie think-thanków :) mam rację? think-thank - myślenie i dziękowanie? think-tank - czołg myślowy -> podmiot o wpływowych ideach, dużym potencjale itp.
anonim2014.11.17 22:56
na to wszystko trzeba naprawdę fury pieniędzy czy Putin je ma? watpię może jakby odsprzedał część Syberii Chińczykom...ale wtedy nie utrzymałby się długo przy władzy
anonim2014.11.17 23:26
@ufam Ale po co kulka w łeb? Szkoda fatygi. Podobno Putin jest chory. Nikomu źle nie życzę ale może Boża Opatrzność sprawi że albo facet weźmie sobie na wstrzymanie (co raczej mało realne) albo ...problem rozwiąże się sam. Nieznane są wyroki Boskie! Bądźmy dobrej myśli.
anonim2014.11.18 2:16
Jakoś mi się nie chce wierzyć, iż to Rosja jest obecnie problemem Polski. Bo mnie się wydaje, że jest nim UE. Oczywiście Rosja też.
anonim2014.11.18 5:22
1. Nie jest prawdą, że Niemcy dogadują się z Rosją - owszem, Merkel rozmawiała z Putinem (ona jedna, inni przywódcy świata zachodniego satrapę olali), bo miała nadzieję, że zdoła przemówić Putinowi do rozumu. Niestety, daremna to była rozmowa - trzeba było się Klarci zapytać, to by powiedziała pani kanclerz, że szkoda sobie języka strzępić. 2. Sytuacja jest naprawdę poważna, jeżeli Putina nie odwiedzi "seryjny samobójca", to putler zaatakuje. Jestem tego pewna i na 95% obstawiam, że sięgnie po broń atomową, a celem pierwszego ataku będzie Warszawa lub inne duże polskie miasto. Niewykluczone, że w tym samym czasie nastąpi atak na USA. W poniedziałek do Moskwy przybył przywódca Korei Północnej, Kim Dzong II, został powitany z dużymi honorami. Oficjalnie podano, że Koreańczyk przyjechał poprosić Rosję o pomoc gospodarczą i polityczną, tyle, że jak wiadomo obecnie Putin takową nie dysponuje. 3. Powody rozpętania wojny: a) z powodu nałożonych sankcji, gospodarka Rosji pogrąża się w recesji, b) podczas spotkania w Australii doznał niebywałego afrontu, tego płazem nie puści, osoby niskiego wzrostu są szczególnie zawzięte, c) jeżeli jest prawdą, że facet jest śmiertelnie chory - i tak nie ma już nic do stracenia. 4. Moskiewska propaganda już od dłuższego czasu jest identyczna, jak ta, którą Goebbels prowadził. Ostatnio ichnie media podają, że: - "reżym amerykański wydał na Putina wyrok śmierci", - "Amerykanie prą do nuklearnego konfliktu", - "Zachód jest skłonny rozpocząć militarny atak na Rosję".
anonim2014.11.18 6:20
Przepraszam, ale to jest ta sama pani Merkel która dosłownie dzień wcześniej kategorycznie mówiła że żadnych więcej sankcji nie będzie? Tutaj też nie mówi o żadnych dalszych działaniach - jedynie że jeżeli Putin dalej będzie niegrzeczny, to aktualne (nieistotne i bezskuteczne) sankcje nie zostaną zdjęte. Oj, bo się Putin przestraszy. Ale oczywiście, tu nie chodzi o to żeby Putin się przestraszył. Pani Merkel, jak to zwykle bywa w polityce, przesyła jednocześnie różne komunikaty do różnych publiczności. Mówi więc że Rosja robi brzydko, i trzeba ich powstrzymać, bo wie że tego chce usłyszeć zachód, ale jednocześnie puszcza oko do Putina mówiąc żeby się nie martwił, bo krzywdy mu nie zrobią. Natomiast sama rozmowa Merkel-Putin - no cóż, nie wiemy co tam było mówione, ale dlaczego nie miałoby to być tak że publicznie mówią ostro, a prywatnie się naradzają, co trzeba teraz zrobić żeby Rosja dostała co chce, a zachód mógł wyjść z tego z twarzą i zakończyć sankcje...