MEN wydało poradnik dla rodziców 6-latków - zdjęcie
24.02.16, 10:18

MEN wydało poradnik dla rodziców 6-latków

4

Ministerstwo Edukacji wydało poradnik, który ma pomóc rodzicom w podjęciu decyzji, czy wysłać ich dziecko do szkoły w wieku lat sześciu. 

– Musimy pomóc rodzicom w organizacji i w podjęciu decyzji, dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik, który odpowie rodzicom na pytanie, czy ich dziecko gotowe jest pójść do szkoły w wieku sześciu lat – mówiła podczas prezentacji nowego poradnika dla rodziców 6-latków minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

30 grudnia nowelizacją ustawy o systemie oświaty Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat. Jeśli chodzi o posyłanie młodszych dzieci do szkół, będą o tym decydować rodzice.

– W związku z setkami pytań od rodziców, którzy są przymuszani do decyzji przez samorządy twierdzące, że w przedszkolach nie ma miejsc, postanowiliśmy zareagować poradnikiem, który będzie do dyspozycji rodziców – skomentowała szefowa MEN.

Cały poradnik udostępniony został na stronie ministerstwa – www.men.gov.pl/pdr. MEN uruchomiło także specjalne telefony dla rodziców i opiekunów. Są one dedykowane tym, którzy chcieliby zaczerpnąć szczegółowych informacji w zakresie rozpoczęcia edukacji swoich dzieci. Numery telefonów dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Zaprosiliśmy rodziców we wtorek do Ministerstwa Edukacji Narodowej, bo my reagujemy na uwagi rodziców – podkreślała Zalewska. – Dyskutujemy z samorządami i pokazujemy, że ich subwencja jest niezmieniona, zwiększyliśmy też dotacje dla przedszkoli. W następnym roku 6-latek w przedszkolu będzie objęty taką samą subwencją, jak 6-latek w szkole – uspokajała minister.

Zalewska w swoim wystąpieniu kładła też nacisk na partnerstwo pomiędzy samorządem a ministerstwem, którego jest szefową. – Musimy pomóc rodzicom w podjęciu decyzji – apelowała do samorządów minister. – Dziś każdy poseł PiS otrzyma poradnik i będzie zobowiązany do zorganizowania kampanii informacyjnej w swoim powiecie. 6-latkowie i ich rodzice są bezpieczni, bo ustawa im do gwarantuje – podkreśliła Zalewska.

emde/telewizjarepublika.pl

Komentarze (4):

anonim2016.02.24 11:51
W przedszkolach nie ma miejsc; MEN reaguje poradnikiem. Brawo!
anonim2016.02.24 12:12
Automateusz to przedszkole jest obowiazkiem panstwa? Od tego sa tez prywatne firmy, ktore moga to dziadostwo za dotacja panstwa i panstwo wspomagac, a rzad w ten sposob wyda mniej pieniedzy.
anonim2016.02.24 12:36
@Automateusz Nie przeczytałeś dokładnie a już wydajesz sąd jest Ustawa, ale w władzach lokalnych, kto siedzi ten również decyduje.
anonim2016.02.24 15:05
Mniemanologia czy te pewna ilosc przedszkoli ze wzgledow na 6-latkow, ktorych juz poprzdnia minister nauki widziala w szkolach nie byla zlikwidowana przez PO?, a wiec teraz nie rzadaj w kilka nascie tygodni wybudowania nowych.