Mediacje na Jasnej Górze to fake news! Abp Hoser zaprzecza tym informacjom - zdjęcie
05.10.17, 18:45Zdj. AAR Gambit, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons, Radosław Czarnecki, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Mediacje na Jasnej Górze to fake news! Abp Hoser zaprzecza tym informacjom

RMF FM informowało w czwartek, że biskupi chcieli zorganizować na Jasnej Górze spotkanie pojednawcze między prezydentem a prezesem PiS. Miało ono odbyć się 26 sierpnia, krótko po tym, jak głowa państwa zawetowała ustawy o SN i KRS. 

Prezydent Andrzej Duda miał przyjąć tę propozycję, jednak nie chciał na nią przystać lider PiS, Jarosław Kaczyński. 

"Prezydent Duda zgodził się wziąć udział w spotkaniu. Prezes PiS odmówił. Jarosław Kaczyński nie chciał wzmacniać pozycji prezydenta. Obawiał się, że hierarchowie będą wywierali na niego presję, po tym jak episkopat opublikował list, w którym biskup Gądecki - tuż po wetach - podziękował prezydentowi za postawę. Jarosław Kaczyński zaplanował więc, że spotka się z prezydentem w cztery oczy, bez mediatorów"- napisano na portalu.

W mediacjach mieli uczestniczyć tacy duchowni, jak: abp Henryk Hoser, abp Marek Jędraszewski oraz abp Stanisław Gądecki. Problem w tym, że pierwszy z nich twierdzi, że o tej inicjatywie dowiaduje się dziś, od RMF FM, po raz pierwszy...

"Pierwsze słyszę o takiej inicjatywie, nie brałem w niej udziału i nie słyszałem o niej"- powiedział duchowny w rozmowie z portalem wPolityce.pl

Arcybiskup powiedział, że nic nie wie również o tym, że w tego rodzaju inicjatywie mieli uczestniczyć metropolita krakowski i metropolita poznański.

Również KEP podkreśla, że informacja opublikowana na portalu RMF FM nie jest prawdziwa:

yenn/RMF FM, wPolityce.pl, Fronda.pl