Matka Kurka: Jak robiłem u Niemca - zdjęcie
10.05.19, 09:45Fot. Pxhere, CC 0

Matka Kurka: Jak robiłem u Niemca

91

Wraca dramatyczny problem naszych zachodnich sąsiadów, nie ma chętnych do zbioru szparagów, no to z troską zajmę się niemieckim dramatem. Robiłem u Niemca! Za 10 euro na godzinę palety zbijałem, tak było! Miałem cholerne szczęście, że dostałem tę robotę po znajomości, niedoszły teść tam robił od lat. Pracowało się jak u prawdziwego Niemca, 10 godzin dziennie, żarcie we własnym zakresie, Niemiec dawał tylko pryczę na poddaszu hali produkcyjnej. Byłem wtedy piękny i młody, w ciągłym ruchu, pracowałem fizycznie non stop i to w takich miejscach, jak budowa, czy kotłownia. Trzeba mieć niezłą kondycję, żeby dać radę na polskiej budowie, ale jak pojechałem do Niemca, to drugiego dnia wchodziłem po schodach na „czterech”, dosłownie podpierając się łokciami” - zaczyna swój tekst zatytułowany „Ostatnie lata dały Polakowi poczucie bezpieczeństwa i godności, dlatego Niemiec bankrutuje” Matka Kurka.

Dalej dodaje:

W sumie przepracowałem 10 dni, na tyle się udało załatwić robotę. Zarobiłem na czysto około 800 marek (później euro), reszta poszła na wydatki, takie jak bilet w obie strony, żarcie i tak dalej. Jaka to była 20 lat temu kasa? Mniej więcej taka sama jak dziś, około 2000-2500 zł. Dodam jeszcze, że pracowaliśmy świątek piątek i niedzielę też, chociaż tu niewolnik miał wybór i mógł sobie odpuścić. Oczywiście nie były to roboty przymusowe, przeciwnie, Polacy się zabijali, żeby złapać taką fuchę. Jeszcze 5 lat temu niejeden Polak poszedłby w ciemno robić do Niemca za podobne pieniądze i to z pocałowaniem, nie powiem gdzie. Dziś Niemcy nie wiedzą gdzie szukać „głupich” Polaków do roboty, bo i Ukraińców ciężko namówić na zbijanie palet, nie mówiąc o jeszcze bardziej parszywym zajęciu, czyli wydłubywaniu z ziemi szparagów”.

Stwierdza też:

Za chwilę będę się popisywał diagnozą dlaczego tak się stało, a prócz oczywistości jest jeszcze parę czynników, na które warto zwrócić uwagę, ale wcześniej o szparagach. Szwagier robił u Niemca! Za 10 euro na godzinę szparagi zbierał, tak było! Obawiam się jednak, że nie każdy wie co to za robota, przypominająca stare niemieckie metody. Dokładnie wygląda to tak. Do ciągnika przypięta jest szeroka platforma, na niej plackiem leżą ludzie. Traktorzysta, zwykle też Polak, jedzie kilka kilometrów na godzinę, aby dać szansę niewolnikom na wydłubanie z gleby warzywa, które ledwie wystaje ponad powierzchnię. Dłubie się czymś podobnym do szpachelki i tak po 10 godzin, jak dobry Niemiec, bo jak zły i jutro deszcz ma padać, to haruje się do upadłego. Szwagier po sezonie zaliczył dietę cud, coś około 15 kilogramów spadł. Jeździł tam przez wiele lat, w końcu dostał awans na traktorzystę, ale dziś za żadne pieniądze do Niemca nie wróci”.

Piotr Wielgucki w swoim tekście zauważa dalej:

Pokolenie „Dwóch kciuków”, które klepie „esy” i wpisy na „fejsie”, pracę fizyczną zna z filmów i bryków lektur. Większość z nich nie zrozumie o czym mowa, ale ofiary „programu” Balcerowicza doskonale wiedzą, co czytają i po każdym słowie czują łupanie w krzyżu i pękające odciski. Polak przez ostatnie 25 lat miał przypięty status „Białego Murzyna” i w Polsce i u Niemca. Nagle, czary mary, hokus pokus… znika polski „Biały Murzyn”. Jak to się stało? O tym, że 500+ zabiło niemieckie szparagi nie muszę pisać, dwa lata temu zrobiła to za mnie Gazeta Wyborcza i wyjątkowo napisała prawdę, choć nie całą. Drugi równie ważny, jeśli nie ważniejszy czynnik to polityczny zgon Balcerowicza i wszystkich jego „doktryn”. Obok dławienia inflacji i kapitału bez narodowości, niskie koszty pracy były największym nahajem psychicznie i fizycznie zaszczuwającym Polaków”.

Na koniec podsumowuje:

„Ostatnim istotnym czynnikiem, który odebrał Niemcom niewolników jest psychologia. Nie żadne wskaźniki makroekonomiczne, rachunki zysków i strat, ale psychologia, dokładniej kondycja psychiczna Polaków. 40 zł za godzinę nadal jest dla Polaka stawką marzeń, jednak nie za wszelką cenę i przede wszystkim Polak od kilku lat nie musi walczyć o przeżycie. Bodaj średnia gwarancja bezpieczeństwa egzystencjalnego daje człowiekowi poczucie własnej wartości i godności. Polacy ciągle mogliby tyrać u Niemca przy szparagach i paletach, ale po pierwsze nie muszą, po drugie nie chcą wypruwać sobie żył za marne gorsze w relacji do wykonanej pracy. Nie da się zaszczuć człowieka wolnego i to nie Jarosław Kaczyński odkrył prawdę, że nie ma wolności bez materialnego zabezpieczenia. Kaczyński słusznie z tej prawdy uczynił jeden z celów politycznego programu, a to błyskawicznie przyniosło efekty i tylko Maja Ostaszewska może obronić niemieckie szparagi”.

Kontrowersje.net

Komentarze (91):

jozef2019.05.11 5:45
Czytając te głupoty, to można by było napisać, że ten człowiek albo nigdy nie pracował, albo nic nie umie robić.
anonim2019.05.11 4:18
Brak rąk do pracy; obstawić smochodami ulicę z dwóch stron, przechodniów na pakę i problem rozwiązany. Lata praktyki z lat 39- 44 da POzytywny rezultat.
schell2019.05.12 7:37
są teraz emigranci, ciapate, czemu nie robią? jest ich ponad milion , i co? brakuje rąk do pracy?
JACEK2019.05.11 1:24
Wspanialy artykul. Po prostu wspanialy. Do szkolnych podrecznikow!
Benek z Woli.2019.05.11 2:23
Frankfurt n/menem 1992r.Na lotnisku policaje zieloni wprowadzaja Polkę skutą w kajdany,ona płacze pytam więc policmajstrów co on zrobiła że ją deportujecie do Polski?.Czekaliśmy na lot do Warszawy.Odpowiadają że pracowała bez pozwolenia itp.A ja do nich tak powiedziałem wtedy:Ciekawe czasy teraz są u was,w 1942r mojego dziadka i wujka wasi dziadkowie złapali na roboty przymusowe do Rajahu!!,a teraz tych co chcą u was pracować aresztujecie?.Wtedy policjant zapytał mnie czy ja jestem polakiem,odpowiedziałem że oczywiście i poprosił o paszport.Pokazałem amerykański dokument i usłyszałem DANKE.Kilka osób widziało to zajście.Tej dziewczynie powiedziałem wtedy:Nie płacz,jesteś młoda i całe życie przed tobą,przydzie taki dzień że jeszcze będa Ciebie prosić żebyś tyrała na nich.Co im wtedy powiesz?.Odpowiedziała:Fuck Them.
Marek M. 2019.05.10 21:48
Szacun!!!
pl2019.05.10 21:42
zadna praca nie hanbi, pracowalem lata temu, 1997 chyba, jako student u szwajcara pol roku w gospodarstwie agroturystycznym przy zwierzetach, od 5 rano do 7 wieczorem, z przerwami na sniadanie i obiad, praca ciezka szczegolnie na poczatku gdy organizm nie jest przyzwyczajony do takiego wysilku, lecz po dwoch miesiacach gdy organizm sie przyzwyczail nie bylo juz tak zle, stawki nie pamietam, lecz po tych kilku miesiacach przywiozlem ponad roczna pensje, co przy polskim bezrobociu i glodowych stawkach bylo kosmiczna kwota, pieniadze udalo mi sie tak zainwestowac ze od tamtej pory pracowac fizycznie juz nie musialem
Jarek2019.05.10 19:46
A kto Ci kazał człowieku? Sam chciałeś, i to jak pisałeś bardzo. To po co te pretensje i do kogo? Powinieneś je mieć sam do siebie.
Sprzedawana kitu2019.05.10 19:15
On w życiu pracował nie kłam draniu nie wszyscy są ciemni
eRKa2019.05.10 18:43
Bardzo dobre posunięcie rządu PiS z programem 500+ dało Polkom i Polakom namiastkę życia w Polsce, a które rząd PO i PSL nie dał i wszyscy teraz z "ko" chcą to za wszelką cenę zniszczyć, bo dla tych szubrawców NASZ kraj Polska miał być krajem nienormalności i zieloną wyspą cudów her Tuska niczym dojna krowa dla już byłych z rządu PO-PSL oszustów i złodziei, co pod dyktat Merkel, wyrzekli się polskiej narodowości i narodowych wartości naszego kraju. Dlatego są ONI na politycznej banici, bo to... nie DRAMAT, a jedynie zwiedzanie krajów.
WITWIT2019.05.10 18:29
prawda..
jagna2019.05.10 15:41
Niech szwaby sami wyrywaja sobie szparagi. Lenie smierdzace. Zawsze gnoili Polakow. Dosc tego!
A2019.05.10 16:31
No i co im zrobisz cebulo
Max Fiend2019.05.10 14:53
znika polski „Biały Murzyn” a na jego miejsce przyjeżdża zautomatyzowany kombajn - i po kłopocie
lolek kremowka2019.05.10 13:40
Byłeś nie tylko piękny i młody jak piszesz ale też przede wszystkim NIEWYKSZTAŁCONY. Dlatego zapierdzielałeś jako robol.
Alojzy Cedzidło2019.05.10 13:25
Cos mi się widzi ,że nie bardzo wiemy o czym Matula pisze . Bo ta i nie wiadomo czy te ,,Kontrowersje " uczciwie ,,zreferowały " problem i omawiany materiał. A sedno sprawy tkwi ( tak mi się widzi ) w dwu problemach ,. Do Niemca mniej Polaków jedzie I dwa: Kaczyński odgadł na czym polega wolność człowieka .I to przy okazji , można by odgadnąć , jest powodem , tej miłości,, niemieckolubów " do Polaków. Zaczynamy być wolni . I tyle .
anonim2019.05.12 2:20
Alois coś bajdurzysz, to dlaczego ostatnio tak dużo ludzi spotykam w sklepach, mówiących między sobą po polsku.
nie tak dawny wykladowca2019.05.10 12:22
W latach studenckich probowalem wielu sezonowych prac, bardziej z ciekawosci (przygody) niz z potrzeby zarobku. Z grupa kolegow i kolezanek przylatywalismy do Francji na zbiory winogron (i pijanstwo), bylem w Szwecji u kilku rolnikow (marchewka, cebula jak pamietam), probowalem zbiorow truskawek w Kalifornii, nawet plywalem w Louisiana na "polowy" shrimps. Wszystkie te prace maja jedna wspolna ceche - sa wyczerpujace. Wymagaja pospiechu bo tylko w ten sposob zbiory sa na czas zrobione. Placa? Rolnicy, farmerzy, rybacy pracuja na "razor thin margins" dochodow dlatego pracujacy musi byc "wydajny". Od tamtego czasu minelo niemal 3 dekady, ale dzisiaj jak jem truskawke to pamietam upaly i bol w placach. Tylko dziecie chama z czworakow moze sie popisac; - "Trzeba się było uczyć..."
Albert2019.05.10 12:31
Trzeba się było uczyć, tobyś nie musiał pracować fizycznie. W latach studenckich zarabiałem udzielaniem korepetycji z analizy matematycznej, algebry i fizyki, a w okresie wakacyjnym pływałem jako pomocnik intendenta albo ochmistrza w PŻM. W życiu bym się tak nie poniżył, żeby jechać robić na polu u Szwaba za jakieś marne grosze.
nie tak dawny wykladowca2019.05.10 12:39
Learn to read, read to learn. A dzisiaj z tych "korepetycji" masz jakas, jezeli w ogole masz tzw. menial work. Dyzur na blogu. Za ile? Smiechu warte.
Albert2019.05.10 12:42
Pisałem ci poznańska ździro już kilka razy. Nie każdy pracuje fizycznie jak ty. Mnie płacą za wiedzę i umiejętności. Głównie za to, że jestem. Dlatego też mam mnóstwo wolnego czasu, który mogę poświęcić na rozrywkę.
nie tak dawny wykladowca2019.05.10 12:59
learn to read, read to learn Dyzur przy blogach, sprawdz czy ci sie server nie grzeje. Ile tam wam placa? Miesiecznie mniej niz dniowka tych co scinaja trawe u mnie. W Poznaniu bylem dwa razy w zyciu na tym beznadziejnym ich uniwersytecie. W sumie moze tydzien. Chyba nie ma nic gorszego jak "ekolwentny" cham z czworakow.
Albert2019.05.10 13:15
Serwer? Trochę pudło. Pracuję jako oficer na statkach handlowych. Na dowolnym stanowisku, od starszego oficera do czwartego. Pokładowego lub mechanika. Także ETO. Mam też dyplom kapitana żeglugi wielkiej (master mariner), ale z nieodnowionymi patentami, bo wolę funkcję oficera. Nie mam jednego pracodawcy, podpisuję kontrakty krótkoterminowe na wybrane przez siebie oferty. Najbardziej lubię funkcję oficera nawigacyjnego i obecnie do mniej więcej połowy czerwca taką pełnię. Ile płacą? Sam sobie sprawdź, jeśli potrafisz. Co trzeba umieć? Ukończyć Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni, Mechaniczny w Szczecinie, uzyskać doktorat na SIMR z siłowni okrętowych. Plus trochę dodatkowych wymogów, bo się co jakiś czas zmieniają. Powtarzam - 𝐭𝐫𝐳𝐞𝐛𝐚 𝐬𝐢ę 𝐛𝐲ł𝐨 𝐮𝐜𝐳𝐲ć, 𝐳𝐚𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭 𝐜𝐡𝐥𝐚ć 𝐭𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐢𝐧𝐨 𝐳 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐮𝐳𝐚𝐦𝐢. I ogarnij sobie przeglądarkę przygłupie, żebyś się znów nie skompromitował jak wczoraj.
nie tak dawny wykladowca2019.05.10 14:04
<p><b>Yeah, yeah</b></p> <p><code>I Know Dick</code></p> <p><em>I serve at the chef's pleasure</em></p> contract my ass, dumb f*ck dishwasher bye bye Mr. I Know Dick
Albert2019.05.10 14:27
Nie umiesz pisać ani po polsku, ani tym bardziej po angielsku. Nic dziwnego, że znasz tylko pracę fizyczną. To idealne miejsce dla analfabetów twojego pokroju.
nie tak dawny wykladowca2019.05.10 15:10
- "Nic dziwnego, że znasz tylko pracę fizyczną." - It takes one to know one ! Ain't that right, you dumb f*ck dishwasher !
Alojzy Cedzidło2019.05.10 16:40
Żenująca ta polemika ., panie Alberciku . Robi Pan z siebie ,,gościa ""lepszego od innych . Bo Pan nie fizol . Urzędnik , Uczony . Tyle że wolę kulturalnego fizola niż chamskiego uczonego . Z tego co ,,wyczytałem" w tej polemice , to mam prawo wyrobić sobie taki Obraz .Jest Pan ,panie Albert takim typem partyjnego ,urzędnika ,którego m ożna kupić za lekka robotę . Posłuszny , łatwy do ,,kupienia " nawet do ORMO . Byle być ważnym . A języków obcych , najlepiej znana ,,łacina " kuchenna .. Takich ci u nas ostatnio dostatek . Zwłaszcza w internecie.
Albert2019.05.10 16:57
Jak widać po poziomie tutejszych komentarzy, trudno się nie uważać za lepszego od innych. Skoro tutaj 90% osobników mieniących się wielkimi patriotami i Polakami z krwi i kości nie potrafi sklecić poprawnie jednego zdania nie robiąc kabaretowych błędów i na dodatek chwali się wręcz skrajnym upodleniem w postaci tyrania za nędzne grosze u jakiegoś buraczanego szwabskiego bauera. No ale to przecież Pan Niemiec, który płaci polskiemu szmaciarzowi w ojro, więc trzeba go po stopach całować. Gardzę takimi ludźmi.
Alojzy Cedzidło2019.05.10 17:52
Trudno Panu odmówić racji . Z małymi poprawkami . Pierwsza . Nie widać w tych Pana ,,wywodach " deka zrozumienia lub wiedzy o powodach owych wyjazdów do szwabskich bauerów . I dwa . Skoro to takie barachło , to pisanie do co Pan tu robi , Geniuszu." Kto zmusza Pana do tej walki , Walczy Pan jako,,żołnierz " z poboru czy jako najemca . No i ta wyższość , pokazana mało ,,kulturnie" I to by było na tyle.
Albert2019.05.11 9:53
" deka zrozumienia lub wiedzy o powodach owych wyjazdów do szwabskich bauerów " Wolałbym chodzić głodny i bez butów, niż dać sobą pomiatać jakiemuś butnemu Niemcowi. Jest takie coś, jak HONOR. Prawackie przygłupy wycierają sobie tym pojęciem mordy na lewo i prawo, ale w rzeczywistości jak zobaczą 10 ojro, to szwabskiej świni mogą za to nawet laskę zrobić.
A2019.05.10 16:28
"nie tak dawny wykładowca" - chyba u rydzyka TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ
Alojzy Cedzidło2019.05.10 16:53
A gdyby u O dyr Rydzyka ? To co w tym złego? . Bo gdybyś był bezstronny , mylący, nie POKOKO-ś , to byś napisał np. ,,Nie tak dawny wykładowco" , nie dałeś się w konia zrobić przez tow . Broniarza zwanego ostatnio ,,Bombiarem" i wolisz być ,,były" ? A z ty ,, " Rydzykiem " Marzy mi się uzasadnienie oparte o FAKTY.. Z jedna uwagą . Te ,,zarzuty " finansowe znam . Proszę je pominąć
i.cz2019.05.10 12:45
Tylko 10 godzin dziennie?W dni robocze? A 72 tygodniowo nie laska? Bez urlopow, chorobowego (wlasciciel biznesu). Kwota wolna od podatku niezmienna od lat, oplaty, w tym ZUS rosna, idiotyczne dodatkowe utrudnienia typu kasy fiskalne z internetem -kto za to placi? I mowie o osobie z wyzszym wyksztalceniem, wykonujacej znacznie bardziej wyczerpujaca i odpowiedzialna prace. Obecny rzad niszczy ludzi wytwarzajacych dochod, dopieszcza nierobow i dzieciorobow.
nie tak dawny wykladowca2019.05.10 13:05
W Polsce ciebie nie ma wiec badz bardziej precyzyjny o jakim rzadzie piszesz. System welfare, opiekunczy jest we wszystkich rozwinietych krajach. Oczywiscie ze jest procent tych ktorzy ten system wykorzystuja, ale w olbrzymiej wiekszosci pomaga ludziom wyjsc ze skrajnej nedzy, dac dzieciom tych rodzin szanse na normalne zycie.
ChytraBabazRadomia2019.05.10 12:09
To może się zatrudnij u cebulaków Kurak. Nie ma chętnych, wasi chleją za 500+ i nie można uroczyście otworzyć pięknego, 100% cebulackiego, przepasanego patriotyczną szarfą sklepu: "Ciekawa sytuacja: sklep "Dino" w Mostach jest już gotowy, ale nie może rozpocząć działalności, bo nie ma chętnych do pracy w nim! - donosi burmistrz Goleniowa (w Zachodniopomorskiem) Robert Krupowicz."
car2019.05.10 20:38
Nastepna antypolska gnida.
wicek2019.05.10 12:03
ja też robiłem u Niemca za 10 a potem za 12 marek. W 1992 i 1993 roku to były niewyobrażalne pieniądze dla mnie - studenta. Praca lekka nie była, ale w Polsce albo nie było roboty albo była taka sama ale pieniądze jakieś 5 razy mniejsze. Kurek niech nie szuka w Niemcach przestępców i katów bo nimi nie są. To samo dzieje się w Polsce. Ludzie nie chcą już byle jakiej roboty za byle jakie pieniądze. Dlatego nasi wspaniali pracodawcy tak kwiczą, że nie ma ludzi do roboty. Nasi polscy pracodawcy nie są wcale lepsi od Niemców, uważam nawet, że gorsi. Ja wolę pracować w zagranicznej firmie niż w polskiej. I od ponad 10 lat mi się to udaje i mam nadzieję, że tak zostanie.
robert2019.05.10 20:35
Wicek chlopie ty nic nie rozumiesz.
anonim2019.05.11 0:48
Robert lepiej dałbyś sobie spokój z wypisywaniem głupot. W Niemczech żyję już 36 lat, mój brat pracuje od 20 lat, co rok 6 tygodni w firmie niemieckiej przy uzbrajaniu terenu pod budowę i płacą po 15 Euro/godz Przywozi sobie półroczną pensję, którą zarabia w swoim zakładzie. PiS wrzucił sztuczny temat i PiSowski trolle, co to nigdy za granicą nie pracowały, zostały zmobilizowane do wycia.
darek2019.05.10 11:46
ok 3 lata temu w firmie na terenie byłej NRD za miesiąc pracy,po potrąceniach za mieszkanie i dowóz do pracy zarobek był ok 3,5 tyś. zł/mc a praca do przyjemnych nie należała. a np. na wiosnę Biedronia niemcy kasę mają
Niemiecka Europa to moralne bagno2019.05.10 11:38
Czy to w ogóle możliwe, żeby w zjednoczonej, demokratycznej Europie tak wykorzystywać ludzi ? A przecież pan Wielgucki nic nie napisał np. o seksualnych niewolnicach panów "europejczyków".
Maria Blaszczyk2019.05.10 17:52
Takie bagno, że Polacy (jak również wiele innych ludzi, w tym mieszkańcy dwóch sąsiednich kontynentów) walą tam drzwiami i oknami...
Alojzy Cedzidło2019.05.10 17:56
Włąśnie .Zwłaszcza Araby po zasiłki . No i po uciechy seksualne.
nn2019.05.10 11:36
Wszak Merkel kiedyś się wygadała, że w interesie Niemiec nie leży, by Polacy u siebie w kraju dobrze zarabiali
anonim2019.05.11 1:00
Idioto, to nie Merkel płaci pracownikom w Polsce, tylko polscy pracodawcy. Co za bezmózgowiec wypisuje takie kretyństwa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja2019.05.11 8:23
Zamiast obrażać powiedz że w interesie Niemiec jest aby w Polsce dobrze zarabiali.- ale w to by ci raczej nikt nie uwierzył (nawet ty sam) więc sokoro nie masz nic do powiedzenia to nie obrażaj.
anonim2019.05.12 2:09
Niemców to nie interesuje, tą PiSowską propagandę Polacy sami sobie wmawiają.
Mirek2019.05.10 11:07
Za Balcerowicza każde świństwo było możliwe ale dzisiaj już i w Polsce można życ i nie trzeba z siebie robić niewolnika pracującego u Niemca . Ja mam ponad 4 tysiące na rękę i na robotę u Niemca nie chciałbym nawet napluć . A jak kto głupi ......
Urszula2019.05.10 11:31
Cieszę się, ze masz ponad 4000 zł na rękę. Ja mam 960 zł emerytury z czego 2/3 pochłaniają opłaty. Syty głodnego nie zrozumie.
Maria Blaszczyk2019.05.10 17:49
Czyli trochę ponad połowę tego, co zarabiał pan Wielgucki u Niemca... (zakładając standardowe 170 godzin etatu w miesiącu, po 10 euro, daje 1700 euro x 4.30 zł, wychodzi 7 300 zł miesięcznie) No cóż, to trochę zależy od potrzeb. Jednemu wystarczy innemu nie... Ale to chyba nie pana profesora Balcerowicza wina, że komuniści zbankrutowali i polska gospodarka właściwie nie istniała? Czy może jednak?
JR2019.05.10 10:53
Dobrze, że takie w informacje się ukazują. Nie wszyscy Polacy bowiem wiedzą jak się "zarabia euro" w Niemczech, jak na ten zarobek trzeba ciężko pracować. Niemiec za te pieniądze to z domu by nie wychodził. Dobrze, że to się zmieniło. To Niemców boli. A niech ich boli i to dobrze.
Klarcia2019.05.10 22:33
Niemcy też na polach (nie swoich) pracują i wcale więcej nie zarabiają. Problem w tym, że do pracy na polu mieszkaniec miasta się nie nadaje. Choćby chciał nie da rady wyrobić.
Edi2019.05.10 10:44
A ja UFAM PiS i Prezydentowi Dudzie - czytam historię polecam "DZIEJE POLSKI" prof Andrzeja Nowaka - SĄ SIŁY W EUROPIE I NA ŚWIECIE KTÓRE POLSKĘ CHCIAŁYBY W ŁYŻCE WODY UTOPIĆ ZA JEJ NIEUGIĘTOŚĆ W WIERZE KATOLICKIEJ, ZA JEJ WOLNOŚĆ I REPUBLIKAŃSKI SYSTEM OPARTY NA CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ - DLATEGO MUSIMY POSTĘPOWAĆ MĄDRZE I NIE DOPUŚCIĆ DO KOLEJNYCH ROZBIORÓW - TRZEBA SIĘ MODLIĆ OPATRZNOŚĆ CZUWA JEZUS JEST PANEM POLSKI A JEJ KRÓLOWĄ MARYJA - SURSUM CORDA !!
grimm2019.05.10 11:17
zawsze trzeba stosowac zasadę ograniczonego zaufania. Należy przemyśleć, co takiego działo się z nowelizacją IPN, co tam panie z 447, dlaczego przymus szczepionek i czy rzeczywiście dla noworodków. Dlaczego nadal kiepsko ze służbą zdrowia. Dlaczego 100ml lekką rączką na żydowskie cmentarze. Dlaczego brak repolonizacji mediów, dlaczego nadal byli ko m uniści w sądach i szkolnictwie wyższym. Co oprócz socjalnej pomocy (i chwała, póki co za to) udało się trwale zreformować?
Sesi2019.05.10 10:39
I dlatego kochamy PiS!!!!!!!
Zoska2019.05.12 18:18
ja tez nie jade ,malo kiedy tam pracowalam ,teraz nie musze. Mam staly dochod
Albert2019.05.10 10:32
"Robiłem u Niemca! Za 10 euro na godzinę palety zbijałem" Trzeba się było uczyć, a nie pogłębiać wizerunek taniej siły roboczej ze Wschodu. To właśnie przez takich jak Wielgucki Polacy mają w Niemczech opinię niewolników i pracowników do najgorszej roboty.
Bugs2019.05.10 18:21
nie kazdy moze miec tatusia UBEKA
Benek z Woli.2019.05.11 2:06
Tusek się uczył i kominy u niemca malował.Co ty na to powiesz?
ja2019.05.11 8:21
Większość tych ludzi którzy pracowali u Niemca było wykształconych.
Cogito ergo sum2019.05.10 10:27
Za to plucie na Owsiaka i uczciwych ludzi bardziej się opłaca. co nie?
blackj2019.05.10 10:38
Owsiak to menda bolszewicka a jego fundacja to zwykła pralnia pieniedzy.
anonim2019.05.10 11:00
blackj to menda bolszewicka i złodziej społecznych pieniędzy.
JR2019.05.10 10:57
Co ma piernik do wiatraka? Jaki ma Owsiak związek z tym artykułem? Poza tym po kropce pisze się z wielkiej litery.
Maria Blaszczyk2019.05.10 11:53
Ma coś wspólnego ze sposobem na życie pana Wielguckiego. Pan Wielgucki woli spędzać życie procesując się (ze zmiennym szczęściem, choć na ogół wygrywa pan Owsiak) z panem Owsiakiem, bo, jak widać, nie przepada za ciężką pracą. Ja go w sumie rozumiem. Tez nie przepadam. Ale żeby tak pluc na człowieka, dzięki któremu żyje ileś osób, które inaczej by umarły - to trzeba mieć jakiś odmienny system wartości jednak.
Jan Radziszewski2019.05.10 15:27
Jerzy Owsiak to gnojek opętany przez demony piekielne i do piekła prowadzący niemoralnych osobników.!!
bat na pomatoly2019.05.10 20:39
owsiak to latryna pomatolska ....smierdzi!!
Urszula2019.05.10 10:03
"Do ciągnika przypięta jest szeroka platforma, na niej plackiem leżą ludzie. Traktorzysta, zwykle też Polak, jedzie kilka kilometrów na godzinę, aby dać szansę niewolnikom na wydłubanie z gleby warzywa, które ledwie wystaje ponad powierzchnię." Nic nowego. To sposób również stosowany w Polsce. Widziałam tak pracujące kobiety, które sadziły cebulki kwiatowe na setkach hektarów. I jakoś nikt nie interweniował i nie krytykował. co więcej - te kobiety mieszkały w strasznych i niebezpiecznych warunkach. Dopiero interwencja telewizji doprowadzila do poprawy warunków mieszkaniowych robotnic. Nie muszę chyba dodawać, że nie zarabiały 10 EURO na godzinę. Nie nazywałabym ich jednak niewolnikami. Nikt ich do pracy na polu nie zmuszał. No i w końcu ktoś musi te prace wykonywać. Szparagi same nie wyskoczą z ziemi. Jeśli jest tak źle to czemu Polacy mimo wszystko jadą tam pracować?
Dziwolągi są wszędzie!2019.05.10 10:10
Jadą ludzie z wypaczoną hierarchią wartości ,dla których pieniądz ważniejszy jest od np. normalnych relacji rodzinnych ,bycia u siebie itp.
anonim2019.05.10 11:03
Byleś? Pracowałeś w Niemczech? A o tym dla kogo pieniądz jest ważniejszy to zapytaj Pisiorów, którzy obleźli wszystkie spółki skarbu państwa. Dla hierarchii wartości? czy dla pieniędzy? Zapytaj Kaczyńskiego dla jakich wartości oszukał swojego krewnego na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wyjmijcie PiSiory te belki ze swoich oczu.
taro2019.05.10 10:35
pani komisarz z PZPR sie wypowiada, przekonuje lud roboczy, no,ze ktos te robote musi wreszcie zrobic-i basta.
Urszula2019.05.10 10:51
Przykro mi. Muszę cie rozczarować. Nie należałam do PZPR choć mnie przymuszano ze względu na wykonywany zawód. Powiem tak: dzisiaj w PiSie jest więcej złodziei, kłamców i chamów niż było w PZPR. Powiem więcej: czasy komuny były lepszymi czasami niż te obecne, za PiS. Ludzie tak mówią choć na razie po cichu.
blackj2019.05.10 10:36
Juz nie jeżdżą jak bys łaskawie zrozumiała co czytasz
Urszula2019.05.10 10:58
A ty rozumiesz co piszesz? No chyba, ze piszesz za 0,50 zł od wpisu to nawet czarne nazwiesz białym. Ludzie różnie zarabiają: jedni piszą bzdety za parę groszy, inni sortują szparagi w Niemczech jak obecnie moja sąsiadka. Jest jednak różnica: praca sąsiadki nie hańbi. Każdy przy czytaniu zwraca uwagę na to co go zainteresuje albo zbulwersuje i do tego się odnosi. Nie piszesz zbyt mądrze skoro tego nie rozumiesz.
Reytan2019.05.10 11:01
Cebulki kwiatowe tak sie sadzi w Polsce tylko na plantacjach holenderskich. Dlaczego to pominales w opisie,lobuzie ?
Urszula2019.05.10 11:28
Co ma piernik do wiatraka. A kto Holendrom umozliwia takie zatrudnianie ludzi? Holandia czy Polska. Holender jest tylko właścicielem, a całością zarządzają Polacy, którzy nie sa zbyt łaskawi dla swoich rodaków. Rozmawiałam z takimi pracownicami i każdy z nich mówił, że woleliby aby zarządzał nimi holenderski właściciel bo jest bardziej ludzki od Polaków. Taka plantacja to nic innego jak taki np. dowolny supermarket. Właściciel obcokrajowiec, ale cały zarząd i pracownicy polscy, a ostatnio ukraińscy. No i co powiesz, łobuzie.
wicek2019.05.10 12:06
Zgadzam się z Twoim komentarzem Autor tekstu zaś wypisuje bzdury.
Klarcia2019.05.10 22:31
Ostatnio już masowo nie jeżdżą i słychać niemieckie wycie, że szparagi na polach gniją. Nieliczni, którzy jadą do tej ciężkiej harówki, to ci, którzy pracowali u danego bauera od wielu lat i są traktowani jak członek rodziny. Obecnie znacznie bardziej opłaci się pojechać jako opiekunka do osoby starszej.
anonim2019.05.11 0:30
Klarcia to ty tu wyjesz, a nie Niemiec. Szparagi nie gniją, a na polu wystarczająco dużo ludzi. Mieszkam w zagłębiu szparagowym, to wiem co się dzieje. Sam byłem u Niemca w 1980, pielęgnacja zieleni w Kolonii. Za 10 dni pracy po 8 godz, przywiozłem 1000 DM. Jeżeli wiesz, że w Peweksie Fiat 126p w tym czasie kosztował 2000 DM, to za 10 dni pracy u Niemca, miałem połowę malucha dla żony, bo 125p już mieliśmy. Do Niemca przyjeżdzają setki Polaków. Robiąc zakupy w Aldi i innych Discaunterach, można nauczyć się j.Polskiego.
tr2019.05.11 5:33
Wygląda że czytała Pani nieuważnie, właśnie Polacy nie chcą tam pracować. Cały tekst tego dotyczył, informacje o tym trąbią, że nie chcą, a nie że mimo wszystko jadą. :)
Wolę polską fasolkę!2019.05.10 10:02
To prawda! Nie chcę pieniędzy i nie chcę zapier.....
Urszula2019.05.10 11:46
Bo w Polsce nie zapier...alasz za marny grosz? Masz choć średnią krajową?
ja2019.05.11 8:20
Pamiętaj że nie ważny jest przychód ale zysk. Czasem po odjęciu kosztów wychodzisz o wiele gorzej niż na marnej pracy w Polsce.
21:37 xD2019.05.10 9:55
Przecież ta je-bana szmata wielgucki nigdy nie przepracował uczciwie ani jednego dnia.
siara2019.05.10 10:20
Na platformie to się truskawki zbiera a szparagi tylko kucając albo mechanicznie. Wielgucki to kłamca.
Sebastian2019.05.10 10:31
Kłamcy to wy jesteście, pracowaliście tam ?? Tak jak opisał, leży się min 10 godzin. Mięśniaki po 2 dniach z płaczem wracali. A pier-olić jak wy to mało kto umie. Na takie głupie gadanie, to bym was właśnie tam wyłał, do tej roboty ...
blackj2019.05.10 10:31
Na platformie zbiera się szparagi ogórki i co jeszcze truskawki Wielgucki nie kłamie w przeciqwieństwie do ciebie
kaszel2019.05.10 10:33
Nie lubię propagandysty matki kurki ale skąd wiesz, że nie przepracował? Ci z ekipy pisowców u władzy centralnej faktycznie całe życie na budżetowym korycie, ale matka kurka kto wie... może robił.
Bartakus2019.05.10 15:03
Dokladnie to samo mialem napisac
Jan Radziszewski2019.05.10 15:23
A ty pewnie na Kubie pracowałeś stąd to lewackie podejście do każdego gospodarczego programu? haha
02019.05.10 9:50
nic dodac nic ujac